بوشکان نیوز: سالهاست که نخلداران بوشهری برای به دست آوردن خرمای مطلوب، تمام سال را زحمت می کشند ، اما هیچوقت به آنچه که حق خود بوده نرسیده اند. در این سالها کشاورزان خرمایی که یک سال تمام برای به بار نشستن آن زحمت ها کشیده اند، مجبورند با قیمتی بسیار ناچیز در اختیار دلالان قرار دهند.

به گزارش بوشکان نیوز به نقل از هیرون؛ مشکلات کشاورزان در منطقه جنوب کشور  از دیرباز تا کنون  مساله ای بوده که متاسفانه تا به حال هیچ توجه و رسیدگی  به آن نشده است.

در این گزارش قصد داریم بخشی از این مشکلات را بیان نماییم تا شاید مورد توجه مسئولین ذیربط قرار گیرد و برخی از این مشکلات بررسی و برطرف شود.

آنچه در چندین سال اخیر مشهود است و روند بی ثبات و اغلب رکودی دارد،  قیمت خرما  است که متاسفانه دامن گیر محصولات باغی دیگر نیز شده است.

سالهاست که نخلداران بوشهری برای به دست آوردن خرمای مطلوب، تمام سال را زحمت می کشند ، اما هیچوقت به آنچه که حق خود بوده نرسیده اند. در این سالها کشاورزان خرمایی که یک سال تمام برای به بار نشستن آن زحمت ها کشیده اند،  مجبورند  با قیمتی بسیار ناچیز در اختیار دلالان قرار دهند.

از این رو در این سالها سود قابل توجهی عاید دلالان شده است که این کار آنها به معنای اجحاف در حق نخلداران  بوده است. اما با قوت گرفتن تحریم ها این خرماها  بر روی دست دلالان نیز مانده و کار آنها هم تا حدودی با مشکل همراه شده است.

این در صورتی است که دولت نه تنها هیچ کمکی به باغداران نکرده، بلکه از لحاظ مالی با افزایش۶۰% هزینه کود و سموم کشاورزان را زیر فشار گذاشته است و در رابطه با قیمت خرما هیچگونه تغییری نسبت به پارسال نکرده است.

در این بین بسیاری از نخلداران تصمیم گرفتند که خود به طور مستقیم محصولات خود را به فروش برسانند، با این وجود لازم بود تا در این زمینه نیز حمایت شوند ولی  متاسفانه بر خلاف پیگیری هایی که از طرف مسئولان شده بود، هیچ نتیجه ای را کشاورزان شاهد نبوده اند و کشاورزان نیز نتوانسته اند به خواسته های خود برسند.

وقتی از کشاورزی در رابطه با حمایت دولت پرسیدیم ، پاسخ داد: دولت به جای اینکه ما را حمایت کند، در فشار گذاشته است. مگر ما چقدر سرمایه داریم که دولت هم به این نحو قیمت کود و سموم مورد نیاز را بالا برده است. ما از دولت درخواست می کنیم به جای اینکه سنگ جلوی پای ما بگذارند ، کمی هم به فکر ما باشند و ما را حمایت کنند.

مشکل ما، نبود یک سیاست کلی  درخصوص کشت و فروش است. یک مورد که همان سیاست کشت و حمایت دولت می باشد در کشورما چون مربوط به خود مسئولان است قابل حل بود ولی در رابطه با فروش بی تاثیر از نتایج تحریم ها علیه کشورمان نیست.

برخی از مشکلات باغداران را می توان به صورت تیتر وار اینگونه شرح داد:

 • کمبود سفره های زیر زمینی آب
 • آبیاری به صورت سنتی به علت عدم دریافت وام و مساعدت جهت قطره ای کردن باغات
 • هزینه بالای برقی کردن چاههای کشاورزی
 • آفات متعدد که همه ساله مشکلاتی را برای باغداران بوجود می آورد
 • علف های هرز و گرانی سموم کشاورزی جهت از بین بردن آن
 • بالا بودن نرخ انواع کودهای حیوانی و شیمیایی
 • سازمانی بنودن خرما، همانند سازمان چای و پنبه که از خرما در کشور حمایت کند
 • عدم وجود کارخانه های بسته بندی در مناطق و یا تعطیلی آنها
 • محصولات صرفا به کشور پاکستان که فقط مطلوب ترین بسته بندی محصولات را خریداری می نمایند، ارسال می شود. اگر ما در رابطه با فروش،  تعدد خریدار را داشته با شیم و برای خاص و سلیقه آنان کارخانه  بسته بندی مبادرت به بسته بندی و صدور نمایند، با توجه به کیفیت بالای خرمای ایرانی میتواند دست عربستان و امارات را تا حدود زیادی از انحصار خرمای جهانی قطع نماید.
 • نبود درک کامل در رابطه با مشکلات نخل و نخلداران و قدمی جدی در راستای حل مشکلات آنها
 • آنچه با توجه به شرایط موجود با اهمیت تر به نظر می رسد،  بازاریابی و رقابتی نمودن بسته بندی و فروش آن که یقینا به بالا رفتن قیمت این محصول می انجامد و بسیاری از مشکلات نخلداران را بر طرف می سازد.
 • بیمه نبودن کارگران فصلی که باعث عدم استقبال کارگران جهت انجام کار شده است .

 

در پایان این را به دولت و نماینده های مجلس و استاندار محترم متذکر می شویم  که امید این کشاورزان بعد از خدا به شماست. نگذارید این کشاورزان که با خون و دل برای رشد این میوه بهشتی وقت صرف کرده اند، به حداقل حق خود نرسند. هنوز هم کشاورزان زیادی هستند که تا به این لحظه خرماهای زیادی بر روی دستشان تلمبار شده است و کسی خواهان خرید آن به قیمت مناسبی نیست.