http://media.irna.ir/1392/13920926/80955687/80955687-5321729.jpgبه گزارش بوشکان نیوز به نقل از ایرنا، ۳۲ نوع هوبره در دنیا وجود دارد. تنها سه نوع از این گونه در آسیا و از جمله در ایران مشاهده شده که نر و ماده این پرنده فقط هنگام جفت گیری با یکدیگر دیده می شوند.

هوبره پرنده ای کوچک تر از میش بزرگتر از زنگوله بار است.

نر و ماده هوبره در تمام فصول از دسته پرهای سفید و سیاهی که از دو طرف گردن آویزان است شناخته می شود. هوبره ماده دارای کاکل کوتاه و سفید و چشمان درشت است و هوبره نر دارای پرهای سفید و سیاه آویزان می باشد.

هوبره در مناطق شنی، ریگزارها و در محیطهایی با پوشش مرتعی کوتاه دیده می شود که در برخی از استانهای کشور وجود دارد.

اما آنچه امروزه دل دوستداران حیات وحش را به درد آورده شکار این پرنده، تله های بیشمار شکارچیان و استفاده از پرندگان شکاری برای صید هوبره است.

به همین خاطر مسوولان حفاظت از محیط زیست که به شدت برای جمعیت این پرنده نگران هستند طی هفته های اخیر با اعزام چندین گروه محیطبان در مناطق شرق کشور هزاران تله صید هوبره متعلق به شکارچیان را جمع آوری کرده اند.

کرمان به عنوان یکی از زیستگاههای مناسب زندگی این پرنده نادر در شرق کشور چند سالی است شاهد صید و شکار بی رویه هوبره و قاچاق آن به کشورهای حوزه خلیج فارس است.

مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست کرمان در همین خصوص به خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت: آموزش جوامع محلی که گاهی مواقع از روی ناآگاهی اقداماتی را انجام می دهند، می تواند از شکار هوبره جلوگیری کند.

ˈعباسعلی دامنگیرˈ افزود: گاهی اوقات به دلیل فقر اقتصادی برخی ساکنان محلی در زیستگاه پرنده هوبره فریب افراد سودجو را می خوردند و آنها از طریق این همین افراد بومی با پرداخت مبالغی به اهداف خود می رسند.

وی گفت: اگر بتوانیم به ساکنان محلی مشوقهایی بدهیم و از آنها به عنوان حافظان محیط زیست استفاده و مبالغی را به آنها پرداخت کنیم می توانیم تا حدود زیادی جلوی تخلف شکارچیان را بگیریم.

او بیان کرد: این کار مستلزم بودجه است که امیدواریم برای حفاظت هرچه بیشتر از این هوبره ها این طرح بتواند محقق شود.

وی افزود: البته ماه آذر امسال که حضور این افراد شکارچی و متخلف را بیشتر برای شکار هوبره در مناطق مختلف استان کرمان شاهد گشت ویژه داریم و ماموران با شناسایی تله های زنده گیر شکارچیان و خود افراد شکارچی از این کار جلوگیری می کنند.

مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست کرمان گفت: پراکندگی هوبره در تمامی نقاط این استان وجود دارد اما بیشتر این پرنده در مناطقی از سیرجان، راور، کهنوج و قلعه گنج زیست می کند.

دامنگیر با تاکید بر اینکه هوبره در دشتها و محیطهای با پوشش گیاهی کم ارتفاع زیست می کند افزود: گرچه برآورد جمعیت این پرنده در کرمان سخت است اما با توجه به گستردگی استان جمعیت قابل قبولی از این پرنده در منطقه وجود دارد.

وی ادامه داد: البته محدوده زیستگاهی این پرنده مشخص شده و حفاظت می شود اما قرار بود طرحی در قالب مجموعه پرندگان از سوی نمایندگان کشور قطر در سیرجان اجرا شود که سازمان حفاظت محیط زیست و استانداری کرمان پیگیر این موضوع هستند.

مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست کرمان گفت: ایرانیان علاقه ای به شکار هوبره ندارند اما در مقابل برخی شیوخ عرب زندگی خود را در شکار این پرنده خلاصه کرده لذا به این امر عشق می ورزند.

وی افزود: متاسفانه افرادی از سوی کشورهای عرب افراد بومی و شکارچی هوبره را فریب می دهند و سپس این شکارها را از مرزهای بندرعباس و بوشهر به خارج از کشور و به سمت کشورهای عربی خارج می کنند.

وی در ادامه گفت: پراکنش جهانی هوبره با استفاده از تصاویر ماهواره ای، از چین تا شبه جزیره عربستان است.

دامنگیر افزود: طی سه ماه گذشته دو مورد تلفات هوبره در ˈدشت دارزینˈ بم به دلایل نامعلومی غیر از شکار داشتیم که این پرندگان با توجه به گردنبندهایی که بر گردن داشتند و بر اساس کار تحقیقاتی و پژوهشی که ازبکستان بر روی آنها انجام می دهد، مشخص شد از چین به قزاقستان و سپس به ایران و مرزهای جنوبی کشورمان مهاجرت کرده بودند.

وی بیان کرد: برخلاف اینکه عده ای می گفتند این پرونده پرواز نمی کند اما مسیر عبور آن از قزاقستان به چین این امر را تکذیب می کند.

مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست کرمان اظهار کرد: این گونه پرنده بر اساس طبقه بندی جهانی ˈآسیب پذیرˈ است و مورد حمایت قرار دارد.

وی گفت: بطور کلی جمعیت هوبره در سالهای اخیر رو به کاهش بوده لذا در سال ۲۰۰۱ میلادی ˈگونه نزدیک به تهدیدˈ محسوب میشد اما در سال ۲۰۰۷ میلادی ˈگونه تهدید شدهˈ اعلام و وضعیت آن نابسامانتر شد.

او کاهش تخریب زیستگاه پرنده، برداشتن تخم پرنده در ۳۰ سال گذشته و انتقال آنها به کشورهای عرب، علاقه وافر شیوخ عرب به شکار هوبره و باورهای غلط ذهنی در مورد خواص گوشت این پرنده در مورد تقویت قوای جنسی و علاقه وافر شکار هوبره توسط پرندگان شکاری را از موارد تهدیدکننده این پرنده برشمرد.

مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست کرمان همچنین گفت: تله گذاری شکارچیان برای این پرنده ضمن اینکه تهدیدی برای هوبره محسوب می شود پوشش گیاهی منطقه را نیز تخریب می کند.

وی افزود: پارسال توانستیم ۹۰ قطعه هوبره زنده را از متخلفان کشف و رهاسازی کنیم اما امسال هنوز موردی وجود نداشته یا اینکه هنوز نتوانسته ایم کشف کنیم.

دامنگیر به راهکارهای حفاظتی هوبره نیز اشاره و بیان کرد: افزایش امکانات و اعتبارات برای حفاظت بیشتر از این پرنده، هماهنگی با نیروی انتظامی در خصوص افزایش دقت پرسنل در پاسگاههای بین جاده ای و جلوگیری گمرکات از ورود پرندگان شکاری هوبره از این موارد است.

وی گفت: همچنین با مطالعه جمعیت هوبره ها در ایران می توانیم به حفظ و بقاء این پرنده کمک کنیم.

مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست کرمان تاکید کرد: اجرای طرح تحقیقاتی و رهاسازی هوبره در طبیعت، افزایش آموزش افراد محلی و بومی برای مقابله با فریب افراد سودجو و همکاری بین الدولی با کشورهای عرب به منظور برخورد با متخلفین و متعرضین به محیط زیست نیز می تواند به عنوان راهکارهای حفاظت از پرنده هوبره اجرا شود.