بوشکان نیوز: دکترˈمجید برکتینˈ روز جمعه در دومین کنگره علوم اعصاب پایه و بالینی افزود: متاسفانه در ایران برخی از جوانان و نوجوانان شب بیداری های بی مورد وافراطی دارند که مغز آنها با بالا رفتن سن، زودتر به مشکل حافظه از جمله آلزایمر دچار می شود.

وی تماشای برنامه های تلویزیونی دیرهنگام ، ارتباط با فضاهای مجازی از جمله اینترنت و همچنین چت کردن را از عوامل شب بیداری های شبانه عنوان کرد که برخی جوان ها به آنها گرایش یافته اند.
برکتین اظهار داشت : میزان خواب کسانی که شب زنده داری های افراطی دارند ، شاید به سه یا چهار ساعت در روز برسد که این مساله نه تنها بر عملکرد مغز آنها بلکه بر عملکرد روزانه آنها نیز تاثیر منفی می گذارد.
به گزارش ایرنا، فلوشیپ روانپزشکی عصبی، آلودگی هوا، زندگی بدون تحرک فیزیکی ،تغذیه نامناسب ، استرس و استعمال دخانیات را ازدیگرعواملی عنوان کرد که باعث تسریع در فرسودگی مغز می شود.
برکتین به آلزایمر به عنوان یکی از شناخته شده ترین نوع زوال عقل یا دمانس اشاره کرد و گفت : افراد هرچقدرشیوه زندگی سالمتر و استرس کم تری داشته باشند احتمال ابتلای به آلزایمر را در پیری کمتر می کنند.
** بیش از ۷۰۰ هزار نفر در کشور صرع دارند
وی که در زمینه صرع نیز فعالیت می کند شمار مبتلایان به این بیماری در کشور را ۷۰۰ هزار تا یک میلیون نفرعنوان کرد.
برکتین افزود : بیماری صرع در ۷۰ درصد مبتلایان کنترل می شود اما ۳۰ درصد آنها با عوارض صرع زندگی می کنند.
وی گفت: عدم تمرکز کافی، اختلال در کلام و فراموش کردن کلمات و مشکلات حافظه ازجمله عوارض بیماری صرع به شمار می آید.
برکتین اضافه کرد:برای این افراد تلاش می شود ضمن بازنگری در داروهایشان، توانایی های باقی مانده آنها نیز تقویت شود و اگر به جراحی نیازداشته باشند تحت این عمل قرارگیرند.
دومین کنگره علوم اعصاب پایه وبالینی که به مدت سه روز در مرکز بین المللی همایش های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد امروز جمعه به کار خود پایان داد.