بوشکان نیوز: مهر نوشت: معصومه آذرگون با بیان اینکه در شش ماهه دوم سال ۹۱ بیش از ۷۰ درصد از قبوض شهری و ۴۵ درصد از قبوض روستایی در بخش آب شرب به صورت الکترونیکی توسط مشترکان پرداخت شده است گفت: به طور کلی می توان گفت تا پایان سال گذشته ۶۶ درصد از قبوض شهری و روستایی آب در کشور به صورت الکترونیکی پرداخت شد.

مدیرکل خدمات مشترکان شرکت آب و فاضلاب کشور با اشاره به رشد ۱۰ درصدی پرداخت غیرحضوری قبوض آب در کشور تا پایان سال گذشته اظهارداشت: آمار پرداخت های الکترونیکی سال ۹۲ هنوز به صورت کامل جمع آوری نشده اما به طور متوسط پرداخت قبوض از طریق روش های الکترونیکی در شش ماه نخست سال ۹۲ بیش از ۱۰ درصد رشد یافته است.
وی شمار قبض های مشترکان شهری در شش ماه دوم سال ۹۱ را ۲۱ میلیون و ۴۰۵ هزار و ۴۶۸ فقره عنوان کرد و گفت: از این میزان قبض، ۱۵ میلیون و ۴۷ هزار و ۹۰۱ قبض به صورت غیرحضوری پرداخت شده است.
آذرگون همچنین شمار قبض های مشترکان روستایی در شش ماه دوم سال ۹۱ را چهار میلیون و ۳۵۰ هزار و ۳۷۲ فقره عنوان کرد و افزود: از این میزان قبض، یک میلیون و ۹۲۲ هزار و ۱۲۶ قبض به صورت غیرحضوری پرداخت شده است.
مدیرکل دفتر بررسی های اقتصادی و خدمات مشترکان شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به روش های مختلف پرداخت غیرحضوری قبوض اظهارداشت: پرداخت های غیرحضوری می تواند ازطریق دستگاه های خودپرداز (ای تی ام)، دستگاه های پایانه فروش (پوز)، اینترنت، پیام کوتاه و تلفن بانک انجام شود.
وی با بیان اینکه بانک ها بابت هر پرداخت حضوری قبض، شش هزار تا شش هزار و ۵۰۰ ریال کارمزد کم می کنند گفت: کارمزد پرداخت غیرحضوری هر قبض آب یکهزار ریال است. با پرداخت غیرحضوری هر قبض، از تحمیل هزینه ای در حدود پنج هزار تا پنج هزار و ۵۰۰ ریال به شرکت های آب و فاضلاب جلوگیری می شود، ضمن اینکه کاهش تردد درون شهری، کاهش آلودگی هوا و کاهش مصرف سوخت های فسیلی و جلوگیری از صرف وقت مشتریان از دیگر ویژگی های پرداخت غیرحضوری قبوض است.