بوشکان نیوز: کشاورزان دشتستان می گویند: به علت خرید واستفاده از لوله های پلی اتیلن غیراستاندارد موجود در بازار در طرح های آبیاری تحت فشار باغ ها و مزارع زیان های زیادی دیده اند.

به گزارش بوشکان نیوز به نقل از سوک ، یکی از نخلداران حومه شهر دالکی دشتستان به ایرنا گفت: در سال ۹۱ با حمایت ها و تسهیلات خوب دولت برای اجرای طرح آبیاری تحت فشار قطره ای نخیلات خود اقدام به خرید لوله های پلی اتیلن از مراکز عرضه آن در دشتستان کردم.

رضا نیازمند افزود: این لوله ها را برای اجرای طرح آبیاری قطره ای برای بیش از دو هزار اصله نخل خریداری و به کار گرفتم.

وی بیان کرد پس از انجام کارهای اصلی و اجرای طرح پس از یکسال متوجه شدم که لوله های استفاده شده در طرح آبیاری قطره ای فاقد کیفیت وغیراستاندارد هستند.

نیازمند بیان کرد: لوله ها از کیفیت خوبی برخوردار نیستند و براحتی خم و شکسته شده و در مدت کوتاهی ترکیده وفرسوده می شوند.

وی اضافه کرد: حتی در پاره ای از جاها نیز به جای لوله پلی اتیلن لوله های پوششی کابل برق را به ما فروخته اند که در طرح آبیاری از آنها استفاده کردیم اما و بعدها متوجه شدیم که لوله های شبکه کابل برق هستند.

نیازمند گفت: تاکنون ۶۰۰ میلیون ریال برای اجرای طرح آبیاری قطره ای هزینه کرده ام و انتظار افزایش راندمان محصول را داشتم که نه تنها بهتر نشد بلکه بدتر هم شد.

این کشاورز دشتستانی اضافه کرد: کیفیت پایین لوله ها و به دنبال آن هدر رفت آب و سیراب نشدن نخیلات باعث کم ثمری و ضعیف شدن درختان خرما نیز شده است.

وی گفت: درهنگام خرید به ما گفتند که عمر این لوله ها ۱۰ است ولی هوز یک سال نشده که این بلا بر سر لوله ها می آید.

نیازمند افزود: انتظار داریم که با متخلفان و عرضه کنندگان این لوله ها برخورد جدی شده و برای جبران خسارت وارده به کشاورزان توسط مسوولان ذی ربط حمایت و پشتیبانی صورت گیرد.

یکی دیگر از کشاورزان دشتستانی نیز بیان کرد: یکی از طرح های خوب و ستودنی دولت اجرای طرح آبیاری قطره ای و تحت فشار برای استفاده بهینه از آب است ولی به دلیل نظارت ضعیف کارشناسان و استاندارد نبودن لوله ها باعث ضربه های زیانبار زیادی به نخیلات و از بین رفتن سرمایه های باغداران ده است.

احمد شیخی گفت: پیمانکاران و کارشناسان اجرای طرح آباری تحت فشار باید دقت نظر بیشتری داشته باشند و از نوع و کیفیت وسائل و تجهیزات لازم مطئن بوده و کشاورز را در جریان قرار دهند.

وی از اداره جهاد کشاورزی نیز خواست که نظارت بیشتری بر عرضه کنندگان ابزارآلات کشاورزی داشته باشند تا از وارد شدن خسارت های هنگفت به نخلداران و کشاورزی که قطب اقتصادی شهرستان دشتستان جلوگیری شود.

کارشناس اجرای نظارت اداره استاندارد استان بوشهر نیز با تایید گفته های کشاورزان دشتستان گفت: کارشناسان و ماموران این اداره کل با همکاری اداره صنعت و معدن و تجارت دشتستان یکهزارمتر لوله پلی اتیلن غیراستاندارد را در مراکز فروش لوله های آبرسانی کشاورزی این شهرستان جمع آوری کردند.

محمد برکت روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: اکثر لوله های پلی اتیلن کشف شده فاقد علامت استاندارد و از کیفیت پایینی برخوردار بودند.

وی اضافه کرد: لوله های غیر استاندارد کشف شده پس از طی مراحل قانونی به طور کامل امحا می شوند.

برکت ادامه داد: بیشتر این لوله ها از خارج استان بوشهر و از استان های همجوار وارد شهرستان دشتستان شده است و بدون علامت استاندارد و یا علامت استاندارد جعلی هستند.

وی فروش لوله های محافظ شبکه های برق رسانی را در برخی از مراکز فروش به جای لوله های آبرسانی اراضی کشاورزی از دیگر تخلفات این مراکز خواند.

برکت اظهارکرد: ۱۰ نمونه از لوله های پلی اتیلن آبرسانی تحت فشار برای تست کیفیت و نمونه برداری و صحت علامت استاندارد از مراکز فروش در شهر برازجان به آزمایشگاه استاندارد ارسال شده است.

رییس اداره صنعت، معدن و تجارت دشتستان نیز گفت: عرضه کنندگان لوله های پلی اتیلن کشاورزی در سطح شهرستان دشتستان ۱۵ مرکز هستند.

محمد حسین احمدی افزود: بیشتر لوله های غیر استاندارد کشاورزی از استان های همجوار وارد شهرستان دشتستان شده اند.

وی اضافه کرد: مجموعه اداره صنعت و معدن و تجارت شهرستان قوانین و مقررات لازم در زمینه استانداردسازی و رعایت خرید و فروش کالاهای استاندارد و اتصالات را به آنها ابلاغ کرده است و در صورت رعایت نشدن طبق قوانین نظام صنفی با آنها برخورد می شود.

احمدی بیان کرد: با مشاهده و کشف کالاهای غیراستاندارد ضمن امحای آنها با فروشندگان متخلف نیز برخورد قانونی خواهد شد.

در شهرستان دشتستان به عنوان قطب تولید خرمای درکشور و استان بوشهر بیش از چهار میلیون اصله نخل وجود دارد که ۸۰ درصد تولید ۱۵۰ هزارتنی سالانه این محصول دراستان بوشهر را به خود اختصاص داده است.

هم اکنون روش آبیاری بیشتر نخیلات شهرستان دشتستان غرقابی است که به دلیل خشکسالی های پیاپی سال های اخیر و کمبود منابع آبی دولت برای جلوگیری ازهدر رفت، صرفه جویی و مصرف بهینه آب وتولید محصول بیشتر با پرداخت تسهیلات باغداران را به تغییر روش آبیاری و اجرای طرح های آبایری تحت فشار در نخیلات ترغیب کرده است.