بوشکان نیوز: به گزارش ایسنا، «ویکتور ساریانیدی»، باستان‌شناس سرشناس یونانی‌تبار شوروی سابق که در سال ۱۹۷۸ موفق به کشف «گنجینه مخفی افغانستان»، یکی از پنج گنجینه برتر جهان شد، درگذشت.

به گزارش آرکئولوژی نیوز، ساریانیدی در سال ۱۹۲۹ در شهر تاشکند متولد شد و در همان شهر تحصیلات عالی خود در رشته باستان‌شناسی به پایان رساند. او که افتخارت دیگری را نیز به عنوان یک باستان‌شناس کسب کرده، ۳۵ سال پس از کشف گنجینه مخفی افغانستان یا همان گنجینه «طلا تپه» در سن ۹۱ سالگی فوت کرد.
او در پاییز ۱۹۷۸در میان تپه‌های ریگی در شمال افغانستان در منطقه طلا تپه در جریان کاوش در یک گورستان سلطنتی ۲۱۰۰ ساله در مسیر جاده ابریشم هفت گور را از کوشانیان کشف کرد که اجساد درون گورها با هزاران قطعه طلا تزئین شده بودند.
این گنجینه سپس به کابل انتقال داده شد و طی چند دهه جنگ داخلی در افغانستان در گاوصندوقی در زیرزمین کاخ ریاست جمهوری این کشور مخفی شدند تا اینکه سرانجام در سال ۲۰۰۳ از مخفیگاه‌شان طی مراسمی با حضور ساریانیدی بیرون آورده ‌شدند. سپس بدلیل عدم وجود شرایط امنیتی لازم برای نگهداری آنها در افغانستان به تور جهانی فرستاده شده و در موزه‌های مختلف از جمله موزه متروپلیتن در آمریکا و موزه بریتانیا در انگلیس به نمایش در آمدند.
ساریانیدی حدود ۲۰ جلد کتاب درباره تاریخ آسیا و بویژه آسیای میانه و افغانستان نوشته است. باستان‌شناسان گنجینه مخفی افغانستان را ار نظر ارزش تاریخی یکی از پنج گنجینه برتر جهان و همرده دیگر گنجینه‌های تاریخی از جمله گنجینه توتنخامون و گنجینه آمودریا می‌دانند.