بوشکان نیوز: محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان که در حاشیه زیارت حرم کریمه اهل بیت(س) در جمع خبرنگاران حاضر شده بود، اظهار کرد: جمهوری اسلامی در میان قدرت‌های جهانی، دارای الگویی جدید و منحصر به فرد است.

وزیر امور خارجه افزود: به اعتقاد من یکی از مهم‌ترین مبانی قدرت جمهوری اسلامی در شرایط سیال بین الملی جهان امروز، توان آن در ارائه یک الگوی جدید و دیدگاه و گفتمان نو است که پس از انقلاب ارائه شد.

ظریف تصریح کرد: بعد از انقلاب اسلامی و به برکت اسلام و خون شهداء این جرأت و جسارت را پیدا کردیم تا به دنیا اعلام کنیم که ما حرف‌هایی برای گفتن داریم و روی حرف خودمان ایستاده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: با کسی در دنیا سر دعوا و جنگ نداریم ولی نمی‌خواهیم از دیگران نیز الگوبرداری کنیم بلکه حرفی داریم و مدلی که می‌خواهیم همان را پی گیری کنیم.

وزیر امور خارجه افزود: جرات و جسارت ما برگرفته از دیدگاه مبتنی بر توحید و قدرت لایزال الهی است و معتقدیم هیچ قدرتی توان مقابله با آن را ندارد و در مقابل آن ناچیز است و همین جرات و جسارت باعث ایجاد جایگاهی در دنیا برای جمهوری اسلامی شده است.

ظریف در پاسخ به سوالی درباره تعامل حوزه علمیه و وزارت خارجه، تصریح کرد: در سفر قبلی خودم به قم، به خدمت اساتید بزرگوار و مراجع تقلید رسیدم و زمینه‌های خوبی برای همکاری متقابل مورد بحث قرار گرفت.

وی افزود: معتقدم زمینه‌های مناسبی برای همکاری میان حوزویان و وزارت امور خارجه وجود دارد و در این حوزه نیازمند یک همکاری مشترک جدی و عملیاتی فکری هستیم  و همکاری فقط در قالب جلسه و سمینار نباشد.

وزیر امور خارجه با اشاره مرکزیت حوزه علمیه قم، اظهار کرد: اندیشمندان مسلط به مسائل حوزوی و فضلای حوزوی، به ویژه حوزه علمیه قم که مرکزیت تفکر دینی در جهان تشیع است، باید یک هماهنگی و همکاری عملیاتی در این زمینه با وزارت امور خارجه داشته باشند که ساز و کارهای آن در دست بررسی است.

به گزارش تسنیم، ظریف تصریح کرد: در گفت و گو و دیدار با اعضای جامعه المصطفی العالمیه و فضلای حوزه علمیه قم، یک ساز و کار ماندنی و مبنایی برای نهادینه کردن تفکر توحیدی جمهوری اسلامی برنامه ریزی شده است که این تفکر همان مبنای قدرت جمهوری اسلامی است و معنای قدرت ما در جهان امروز است.