بوشکان نیوز: آبهای حاصل از بارش های سالانه دربوشهر واستان های بالادست به علت اجرا نشدن سازه های آبخیزداری، روانه دریا شده و هرچه بر سر راهش قرار دارد را ریشه کن کرده و با خود می برد تا این حسرت باعث پیشمانی فردای ما و بیچارگی نسل آینده باشد.

 

به گزارش بوشکان نیوز؛ امروز در حالی که وزارت نیرو برداشت آب در بخشی از دشت های مستعد کشاورزی استان نظیر شهرستان جم، دشتستان، دشتی و تنگستان را به علت افت منابع آبی، ممنوع کرده است، اما دو بارندگی آبان و دی امسال در استان با مشکلاتی مواجه ساخت.

طوری که آب باران علاوه بر خسارت به تاسیسات زیر بنایی و منازل، باعث شد تا رفت و آمد خودروها به علت آبگرفتگی جاده ها و پل ها ساعت ها متوقف شود.

 

NewsImage

راه جلوگیری از هدر رفت آب های حاصل از بارندگی های فصلی

حرکت سیلاب ها در استان بوشهر با توجه به این که از سمت کوه به دریا جریان دارد بسیار تند و نابود کنند است، طوری که هرچه از درخت، مزرعه، خانه، جاده، پل و دیگر تاسیسات سد راهش شود را از بیخ و بن و ویران کرده و با خود می برد و از همه مهمتر فرسایش خاک است که سالانه سطح بسیاری از زمین های کشاورزی را شسته و آنها را غیر قابل کشت می کند.

تنها راه جلوگیری از خسارت های سیل و هدر رفت آب های حاصل از بارندگی های فصلی در استان بوشهر، احداث سد و سازه های آبخیزداری، آبخوان داری و تغذیه مصنوعی در مسیر جریان گرفتن سیلاب های فصلی است.

 

سالانه۷۰ میلیون متر مکعب کنترل سیلاب و استحصال آب امکان پذیر است

معاون آبخیز داری اداره کل منابع طبیعی استان بوشهر در این خصوص به ایرنا می گوید: سالانه بیش از سه میلیارد متر مکعب از روان آبهای استان در کمتر از چند ساعت به دریا ریخته و در مسیر خود خسارت زیادی به اراضی کشاورزی و مناطق مسکونی و صنعتی وارد می کنند.

محمدسبحانیان اظهارکرد: در سالی که همه مردم و مسئولان از وضعیت حاد منابع آبهای زیرزمینی و اضافه شدن دشت های ممنوعه استان اطلاع دارند، در بارندگی اخیر ساعت ها راه بوشهر- برازجان به دلیل عبور روان آبهای سطحی بسته می شود و مسافران و خودروها سردرگم می مانند.

به گفته وی، با همه اقدامات صورت گرفته، در بارندگی های امسال تاکنون ۴۰ میلیون متر مکعب آب در سازه های آبخیز داری استان بوشهر جمع آوری شده است.

وی اضافه کرد: با ساخت ۳۱۱ مورد سازه بزرگ آبخیزداری که بیشتر در مناطق کشاورزی یا مناطق سیل خیز استان بوشهر احداث شده، سالانه۷۰ میلیون متر مکعب کنترل سیلاب و استحصال آب امکان پذیر است که باعث تقویت منابع اب زیر زمینی و توسعه بخش کشاورزی استان می شود.

 

از ۱۱ طرح آبخیزداری در استان برای نگه داشت آب های باران، تنها یک مورد اجرا شد

سبحانیان اظهار کرد: از ۱۱ طرح آبخیزداری در استان برای نگه داشت آب های باران، تنها یک مورد بالا دست روستای سمل تنگستان اجرا شد که سالانه بیش از چهار میلیون متر مکعب استحصال آب داشته ومی تواند همه اراضی کشاورزی پایین دست را با همکاری آب منطقه ای سیراب کند.

سبحانیان گفت: چنانچه اعتبار لازم را برای اجرای این سازه ها در مناطق بالادست حوزه آبخیز آبطویل، چاهکوتاه و سرکره تخصیص یابد، بدون شک می توان بارندگی سالانه این محدوده که به بحران تبدیل می شود را به فرصت تبدیل کرد.

وی اعتبار لازم برای ساخت این سازه ها را ۸ میلیارد تومان پیش بینی کرد.

 

برداشت نفتی ها، علاوه بر پایین رفتن سطح آبهای زیر زمینی، کیفیت آن را هم کاهش داد

معاون آبخیز داری اداره کل منابع طبیعی استان با اشاره به افزایش چشمگیر بارندگی در حوزه جم و ریز به نسبت سال های گذشته گفت: برداشت آب از منابع زیرزمینی حوزه از طرف پارس جنوبی و پالایشگاه گاز، سبب شده تاعلاوه بر پایین رفتن سطح آبهای زیر زمینی منطقه، کیفیت آن نیز کاهش یابد.

سبحانیان اظهارکرد: همچنین آبخیزداری، مطالعالت حوزه جم و ریز را نیز به اتمام رسانده و اجرای دو هزار سازه تاخیر در سیلاب را در دستور کار قرار داده که تاکنون ۱۲۰ سازه آن از محل اعتبارات استانی و نفت اجرا شده که قادر به استحصال سالانه یک میلیون و ۹۲۰ هزار متر مکعب آب است.