بوشکان نیوز: از سال ۱۳۸۴ که سقف تسهیلات بانکی برای خرید مسکن ۲۰ میلیون تعیین شد در هشت سال گذشته با وجود افزایش چهار تا پنج برابری قیمت مسکن هیچ گونه افزایشی در سقف تسهیلات ایجاد نشده بود. این در حالی است که با پیشنهاد بانک مسکن برای افزایش سقف این تسهیلات که در سال گذشته و در دولت قبل به بانک مرکزی ارائه شده بود اخیرا در دولت یازدهم به طور جدی مورد بررسی قرار گرفته و با این پیشنهاد موافقت شد.

بنابر مصوبه شورای پول و اعتبار تسهیلات خرید مسکن بر اساس سپرده ممتاز و اوراق حق‌تقدم افزایش خواهد یافت. بر این اساس سقف افزایش تسهیلات مسکن در بخش سپرده ۵۰ میلیون و در بخش تعهدی ۳۵ میلیون تومان تعیین شده است. یعنی مشتریان می‌توانند ۵۰ میلیون و افرادی که اوراق خریداری می‌کنند ۳۵ میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند.

همچنین سقف دریافت تسهیلات برای مشتریان فعال در کلان شهرها ۵۰ میلیون تومان و در سایر شهرها ۴۰ میلیون تومان خواهد بود.

در عین حال دریافت‌کنندگان تسهیلات می‌توانند اقساط را به دو صورت پلکانی و هم‌چنین یکسان پرداخت کنند، اما مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن معتقد است که با وجود این‌که اغلب تمایل دارند تا اقساط را به‌طور پلکانی بازگردانند، اما ترجیح و توصیه به بازپرداخت قسط با مبلغ یکسان است.

بر این اساس باز پرداخت تسهیلات ۵۰ میلیونی اختصاص یافته به زوجین به دو صورت پلکانی و یکسان به گونه ای است که در بازپرداخت پلکانی اقساط تسهیلات زوجین در سال اول مبلغ قسط ۶۱۵ هزار تومان، سال دوم ۶۴۶، سال سوم ۶۷۸ هزار تومان است که تا ۱۲ سال ادامه یافته و در سال دوازدهم به یک میلیون تومان می‌رسد، اما اگر با مبالغ یکسان پرداخت شود از ۷۵۰ هزار تومان شروع و تا ۱۲ سال ادامه خواهد داشت.

هم چنین نحوه‌ی پرداخت اقساط تسهیلات ۳۵ میلیون تومانی طوری خواهد بود که اقساط در این بخش به صورت پلکانی از ۴۳۵ هزار تومان در سال اول شروع و در ادامه به ۴۵۰، ۴۷۰، ۴۹۰ و در نهایت به ۷۰۰ هزار تومان در سال دوازدهم می‌رسد، اما مبلغ یکسان پرداختی ۵۲۵ هزار تومان طی ۱۲ سال است.

به گزارش ایسنا؛ بنا براین مصوبه مبلغ تسهیلات جعاله نیز ۱۰ میلیون تومان تعیین شده است. اما بنابر اعلام بانک مسکن، مصوبه شورای پول و اعتبار برای افزایش سقف تسهیلات به محض ابلاغ بانک مرکزی اجرا خواهد شد.

جدول خرید واحد مسکونی

 

پلکانی سالانه ساده
مبلغ تسهیلات ۳۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰
نرخ سود سالانه ۱۵%
طول دوره پلکانی ۱۲
ضریب افزایش اقساط ۰٫۰۵۰
تعداد دوره ۱۲
کسر دوره
تعداد اقساط ۱۴۴
کل سود ۴۷۲٫۶۹۳٫۶۳۰ ۴۰۶٫۴۴۱٫۸۹۰
مبلغ قسط ۴٫۳۰۷٫۱۷۲ ۵٫۲۵۳٫۰۶۹
۲ ۴٫۵۲۲٫۵۳۱
۳ ۴٫۷۴۸٫۶۵۷
۴ ۴٫۹۸۶٫۰۹۰
۵ ۵٫۲۳۵٫۳۹۵
۶ ۵٫۴۹۷٫۱۶۴
۷ ۵٫۷۷۲٫۰۲۲
۸ ۶٫۰۶۰٫۶۲۴
۹ ۶٫۳۶۳٫۶۵۵
۱۰ ۶٫۶۸۱٫۸۳۸
۱۱ ۷٫۰۱۵٫۹۲۹
۱۲ ۷٫۳۶۶٫۷۲۶

 

جدول زوجین _ خرید واحد مسکونی

 

پلکانی سالانه ساده
مبلغ تسهیلات ۵۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰
نرخ سود سالانه ۱۵%
طول دوره پلکانی ۱۲
ضریب افزایش اقساط ۰٫۰۵۰
تعداد دوره ۱۲
کسر دوره
تعداد اقساط ۱۴۴
کل سود ۶۷۵٫۲۷۶٫۶۱۴ ۵۸۰٫۶۳۱٫۲۷۲
مبلغ قسط ۶٫۱۵۳٫۱۰۳ ۷٫۵۰۴٫۳۸۴
۲ ۶٫۴۶۰٫۷۵۸
۳ ۶٫۷۸۳٫۷۹۶
۴ ۷٫۱۲۲٫۹۸۶
۵ ۷٫۴۷۹٫۱۳۵
۶ ۷٫۸۵۳٫۰۹۲
۷ ۸٫۲۴۵٫۷۴۶
۸ ۸٫۶۵۸٫۰۳۴
۹ ۹٫۰۹۰۹۳۵
۱۰ ۹٫۵۴۵٫۴۸۲
۱۱ ۱۰٫۰۲۲٫۷۵۶
۱۲ ۱۰٫۵۲۳٫۸۹۴

 

جدول جعاله تعمیر مسکن

 

پلکانی سالانه ساده
مبلغ تسهیلات ۱۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰
نرخ سود سالانه ۰۵%
طول دوره پلکانی ۱۲
ضریب افزایش اقساط ۰٫۰۵۰
تعداد دوره ۵
کسر دوره
تعداد اقساط ۶۰
کل سود ۴۴٫۸۱۸٫۷۱۵ ۴۲٫۷۳۹٫۵۸۱
مبلغ قسط ۲٫۱۸۴٫۰۴۵ ۲٫۳۷۸٫۹۹۳
۲ ۲٫۲۹۳٫۲۴۷
۳ ۲٫۴۰۷٫۹۰۹
۴ ۲٫۵۲۸٫۳۰۵
۵ ۲٫۶۵۴٫۷۲۰