بوشکان نیوز: رییس کل دادگستری استان بوشهر گفت: برخی مطبوعات این استان به جای ترویج فرهنگ وحدت و همدلی درجامعه زمینه تفرقه و جدایی را ایجاد می کنند.

به گزارش بوشکان نیوز، حیدر بحرانی درآیین تحلیف اعضای جدید هیات منصفه مطبوعات استان بوشهر افزود: بوشهر به اندازه کافی از عقب افتادگی برخوردار است که اگر به تفرقه نیز دامن زده شود استان بیشتر آسیب خواهد دید.

وی یادآورشد: مطبوعات و سایت های مجازی باید فضای وحدت و همدلی را برای کار فراهم تا از استعدادهای استان به نحو مطلوب بهره برده شود نه این که اقدامی انجام شود که خدشه به حیثیت افراد باشد.

http://media.irna.ir/1392/13921023/80992988/80992988-5419070.jpg

رییس کل دادگستری استان بوشهر اضافه کرد: نظرها و انتقادهای مطبوعات باید سازنده و بدور از التهاب آفرینی در جامعه باشد.

وی گفت: به تازگی در استان بوشهر برخی مطبوعات به طور غیر مستقیم مدیران و افراد تاثیرگذار جامعه را در قالب توهین، نشر اکاذب و یا افترا تخطئه می کنند و برخی از نظرهایی که زیر برخی مطالب سایت های مجازی منتشتر می شود جرم است.

رییس کل دادگستری استان بوشهر ادامه داد: هیچ سایت و یا مطبوعاتی حق ندارد در مورد تغییر مدیران، پیش از نهایی شدن یا اعلام از سوی نهادی رسمی خبری منعکس کند زیرا این رفتار باعث می شود تا فضای کار و خدمت به مردم تحت شعاع قرار گیرد .

بحرانی افزود: به این دسته از افراد اخطار می کنیم از ادامه این روند دست بردارند زیرا اگر فردی به عنوان شاکی علیه آنها ادعایی مطرح کند، دستگاه قضایی در استان بوشهر به سرعت و با قاطعیت برخورد خواهد کرد و اگر این سیاست ادامه یابد نیز دادستان به عنوان مدعی العموم وارد خواهد شد تا فضای وحدت و همدلی در جامعه مخدوش نشود.

براساس گزارش ایرنا؛ وی با قدردانی از اعضای هیات منصفه سابق مطبوعات استان بوشهر یادآورشد: مطبوعات، سایت ها و دیگر رسانه ها باید فضایی در جامعه ایجاد کنند که منجر به توسعه و پیشرفت استان شود.

بحرانی با بیان نقش حساس و تعیین کننده توامان مطبوعات و هیات منصفه در تحقق این مهم افزود: با توجه به این که خروجی مطبوعات و دیگر رسانه ها سوق دادن افکار عمومی است باید نهادی نیز از بتن جامعه برای نظارت و کنترل آنها وجود داشته باشد تا نوشته های نویسندگان طراز شود.

رییس کل دادگستری استان بوشهر ادامه داد: هیات منصفه به عنوان وجدان عمومی جامعه است که رسالت نظارت بر مطبوعات را برعهده دارد.

بحرانی گفت: مطبوعات و دیگر رسانه ها می توانند فضای جامعه را طوری شکل دهند که زمینه پیشرفت و پویایی فراهم شود و یا برعکس مسیر انحرافی برای جامعه ترسیم کنند.

وی افزود: عدالت، انصاف و مشورت دهی مبتنی بر واقعیت های جامعه که مقبولیت عمومی داشته باشد از شاخصه های عملکردی صحیح هیات منصفه مطبوعات است.

رییس کل دادگستری استان بوشهر اضافه کرد: مطبوعاتی که از سابقه درخشانی برخوردارند نیاز به رعایت انصاف در کمک به آنها وجود دارد اما اگر رسانه ای امنیت جامعه را مخدوش کند باید برخورد جدی و قانونی با دست اندرکاران آنها انجام شود.

وی پرهیز از پیش داوری توسط اعضای هیات منصفه مطبوعات را ضروری دانست و گفت: اگر اظهار نظر قبل از دادرسی از سوی اعضا انجام شود ادامه دادرسی را با مشکل روبه رو خواهد کرد.

بحرانی افزود: اظهارنظر و مشورت دهی اعضای هیات منصفه مطبوعات باید بی طرفانه باشد تا اثربخشی در جامعه داشته باشد.

وی با اشاره به این که برخی اظهارنظرها جامعه را به تنش می کشاند یادآورشد: اعضای هیات منصفه مطبوعات نباید تحت تاثیر احزاب، گروه ها و جریان های سیاسی قرار گیرند و اظهار نظر آنها باید مقبولیت عامه داشته باشد.

در این آیین ۱۴ نفر از اعضای جدید هیات منصفه مطبوعات استان بوشهر آیین تحلیف را به جا آوردند و با ادای سوگند به طور رسمی کار خود را آغاز کردند.