بوشکان نیوز: محیط بانان استان بوشهر در شهرستان های دیر و تنگستان یک قطعه پرنده کمیاب هوبره را از دام صیادان نجات داند و سه شکارچی متخلف پرنده تحت حفاظت تیهو را دستگیر کردند.

به گزارش بوشکان نیوز به نقل از ایرنا؛ رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دیر گفت: در مبارزه با زنده گیری پرندگان کمیاب و آسیب به عرصه های طبیعی محیط بانان این اداره روز گذشته با همکاری اداره محیط زیست شهرستان کنگان و پاسگاه منطقه حفاظت شده مُند، اقدام به تخریب ˈمحل بسˈ ( دام زنده گیری هوبره ) در این مناطق کردند.

عبداله نجفی افزود: در این ماموریت هشت کیلومتر حصار تخریب شد و یک قطعه پرنده هوبره از دام نجات یافت و در محل امن منطقه حفاظت شده مُند رها سازی شد.

وی اضافه کرد: با برخورداری از مواهب طبیعی دریا و خشکی هر ساله عده ای ناآگاه و منفعت طلب با ایجاد حصار، هدر دادن فرصت های انسانی و آسیب رساندن به عرصه های طبیعی اقدام به زنده گیری پرندگان حمایت شده و قاچاق این پرنده های کمیاب و نادر می­کنند.

http://media.irna.ir/1392/13921023/80992145/80992145-5417513.jpg

روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر در گزارشی اعلام کرد: ماموران یگان حفاظت اداره محیط زیست شهرستان تنگستان در منطقه شکار ممنوع تنگ باهوش شاهزاده ابراهیم، سه متخلف شکار غیر مجاز پرندگان را دستگیر کردند.

براساس این گزارش، ماموران یگان حفاظت اداره محیط زیست شهرستان تنگستان درحین گشت زنی در منطقه یاد شده به یک دستگاه خودرو پاترول برخورد که پس از بازرسی از این خودرو دو قطعه پرنده تیهو که به صورت غیرمجاز شکار شده بودند کشف وضبط شد.

از این متخلفان دو قبضه سلاح ساچمه زنی و یک قبضه اسلحه گلوله زنی برنو به همراه ۱۳۵ عدد فشنگ ساچمه زنی و ۴۰ عدد فشنگ برنو به دست آمد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان تنگستان در این مورد اظهار کرد: یکی از سه سرنشین این خودرو یک هفته پیش توسط ماموران پس از یک عملیات تعقیب و گریز با تعدادی فشنگ ساچمه زنی و پوکه فشنگ برنو دستگیر و به مراجع قضایی تحویل شده بود.

علیرضا نعمتی ضمن تشکر از دادگستری تنگستان، از دادستان و قضات این شهرستان خواست به منظور حفظ حیات وحش و جلوگیری از تکرار جرم این گونه افراد، با شکارچیان غیرمجاز برخورد قاطع و جدی صورت گیرد.

وی با تقدیر از محیط بانان زحمت کش شهرستان تنگستان گفت: متخلفان دستگیر شده برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی تحویل شدند.

کارشناس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دیر نیز با بیان مضرات ناشی از زنده گیری پرندگان نادر و در خطر انقراض اظهارکرد: ایران بر اساس کنوانسیون بین المللی حفاظت از پرندگان متعهد شده که از صید و قاچاق پرندگان کمیاب جلوگیری کرده و از آنها حفاظت کند.

مرتضی فخرایی افزود: با توجه به هزینه های گزافی که قوش بازان ( پرورش و نگهداری پرندگان شکاری که به آن بازداری و شاهین داری نیز گفته می شود) برای سرگرمی درکشورهای عربی حاشیه خلیج فارس می پردازند، این اعمال باعث ایجاد فشار سرسام آوری بر عرصه های محیط زیست، نیروهای محیط بان و کارشناسان این سازمان شده و خطرهای جانی فراوانی را برای آنان ایجاد کرده است.

کارشناس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دیر با اشاره به زحمات شبانه روزی محیط بانان و کارشناسان در حفظ و حراست از عرصه های محیط زیست افزود: شهرستان دیِر با وجود مشکل کمبود تعداد محیط­بان در بخش جلوگیری از تخلفات شکار و صید، همه تلاش و کوشش خود را به منظور حفظ حیات تمامی زیستمندان عرصه های طبیعی به کار بسته و از این مهم پاسداری می کند.