بوشکان نیوز: معاون فنی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: در نیمه نخست امسال ۵۹۴ مورد حیوان گزیدگی در استان بوشهر داشتیم.

به گزارش بوشکان نیوز به نقل از فارس؛ محمد مهدی خواجه‌ئیان در نشست شورای سلامت استان بوشهر اظهار داشت: در این ارتباط برای هر نفر حداقل سه دوز باید واکسن استفاده شود که هزار و ۷۸۲دلار باید هزینه شود.

وی اضافه کرد: همچنین در نیمه نخست امسال نیز ۷۴۲ مورد حیوانات ناقل در استان به وسیله ۱۳۶مورد عملیات امحا، اتلاف شدند.

معاون فنی دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر گفت: هم اکنون رها شدن فاضلاب در شهر بوشهر موجب آلودگی شناگاه‌های ساحلی استان شده که این امر علاوه بر آلودگی محیط زیست برای سلامت مردم نیز مشکل ساز شده است.

محمد مهدی خواجه‌ئیان افزود: هم اینک شبکه فاضلاب در بوشهر بدلیل محدودیت‌های مالی و فنی کامل نیست و این امر موجب رها شدن فاضلاب شهری به خیابانها می‌شود که این باعث ایجاد مناظر زشت و بروز آلودگی‌ها در سطح شهر شده است.

وی اضافه کرد: تصفیه خانه فاضلاب شهر بوشهر نیز یکی دیگر از مشکلات این شهرستان است که به‌دلیل اینکه درست هدایت نمی‌شود و پساب آن تصفیه نمی‌شود و این امر موجب ایجاد محلی برای آلودگی، ایجاد نیزار و بوی بد و هجوم مگسها و آلودگی پرندگان مهاجر می‌شود.

وی گفت: با وجود اینکه کارهای زیادی در خصوص فاضلاب بوشهر شده ولی هنوز در این بخش مشکلاتی وجود دارد که باید با همکاری همه دستگاه‌های ذیربط نسبت به رفع آنها اقدام شود.

خواجه ییان اظهار کرد: عملیات جمع آوری فاضلاب باید به سرعت انجام شوند و مشترکان وصل و شهرداری نیز با استفاده از قوانین نسبت به آسفالت، شیب بندی و لایروبی جوی‌های آب خیابانها اقدام کند.

وی با اشاره به اهمیت اتلاف و جمع آوری سگ‌های ولگرد نیز گفت: وجود سگ‌های ولگرد در شهر موجب بروز بیماری‌های واگیر شامل هاری، کیست هیداتیک، لاروهای مهاجر احشابی بروسلولز و سالک شود که درمان آنها بسیار هزینه بر است.

خواجه ییان اضافه کرد: همچین سگ‌های ولگرد موجب افزایش حیوان گزیدگی و سلب آسایش عمومی می‌شوند. با توجه به هزینه بالای واکسن که ۱۰ دلار است و باید سه دوز واکسن و سرم استفاده شود باید برای پیشگیری از بروز این بیماریها نسبت به جمع آوری سگهای ولگرد اقدام کرد.