بوشکان نیوز: خشکسالی سال های اخیر در سطح استان بوشهر موجب خسارات زیادی به بدنه کشاورزی این استان وارد کرد و دشتستان به عنوان قطب کشاورزی استان بوشهر، بیشترین خسارات را در خشکسالی های اخیر متحمل شده است. امری که می توان با درایت و برنامه ریزی به خوبی هدایت کرد و مشکلات ایجادی را تا حدی برطرف ساخت.

روستای دهرود یکی از روستاهای بخش ارم از توابع دشتستان است که با ۲۵۰۰ نفر جمعیت و منابع طبیعی زیبا به عنوان یکی از قطب های کشاورزی و گردشگری این شهرستان محسوب می شود.

 

مردمانی  که در فصل های خاصی از سال میزبان جمعیتی بالغ بر ۱۰۰۰ نفر از عشایر کشور می باشند، مردمانی که شغل غالب آن ها کشاورزی است، مردمانی که به دلیل خشکسالی های اخیر به شهرهای دیگر مهاجرت کرده اند.
یکی از اعضای شورای این روستا در گفتگو با اتحاد جنوب گفت: خشکسالی های ۱۰ سال گذشته موجب از بین رفتن آب های سفره های زیرزمینی در منطقه ارم شده است و این امر در دهرود به گونه ای است که کشاورزی این منطقه را به کمتر از ۱۰ درصد کشانده است و مزارع کنونی نیز در این منطقه تنها با کمک ۵ تلنمبه آبیاری می شود. امری که جوابگوی کشاورزی این روستا نمی باشد.

 

وی غالب محصولات کشاورزی تولیدی در این منطقه را گندم، جو، هندوانه و سیفی جات دانست و عنوان داشت: کاهش کشاورزی در دهرود موجب کاهش درآمد مردم این روستا به ۱۰ درصد درآمد قبلی شده است.
عضو شورای روستایی دهرود اظهار داشت: رودخانه دهرود یکی از رودخانه های فصلی استان بوشهر است که از کوه های پشت پر و تنگ ارم سرچشمه می گیرد و بعد از پیوستن به رودخانه مند به خلیج فارس می ریزد.

وی اضافه کرد: در فصل زمستان شاهد پرآب شدن این رودخانه هستیم که متاسفانه به دلیل فقدان سد، این آب ها بدون استفاده به دریا می ریزند.
و این درحالی است که با احداث یک سد و مهار ساختن آب های این رودخانه فصلی می توان کشاورزی این منطقه را احیاء ساخت.
عضو شورای روستای دهرود اضافه کرد: شورا و دهیار این روستا پیگیری های جهت احداث سد بر روی رودخانه فصلی دهرود با شرکت آب منطقه ای استان بوشهر انجام داده ایم و این شرکت نیز قول هایی جهت مرتفع سازی مشکل آب این روستا داده اند اما متاسفانه به دلایل مختلفی از جمله نبود اعتبارات لازم، اقدامی اساسی در جهت احداث سد صورت نگرفته است.
دغدغه خشکسالی و نبود مدیریت لازم جهت مقابله با این مشکل نه تنها به مردم دهرود بلکه به همه مردم استان بوشهر، خساراتی وارد کرده است، که در این میان سهم کشاورزان از خسارات خشکسالی بیش از سایر اقشار جامعه می باشد. مشکلی که موجب کاهش شدید تولیدات محصولات کشاورزی در استانی که خود قطب کشاورزی بوده شده است که عواقبی چون گرانی محصولات در بازار و بیکاری کشاورزان را به دنبال دارد.
بارش کم باران در استان بوشهر  را نمی توان حل کرد اما ایجاد خسارت ناشی از این بارش ها را نیز به راحتی و با مدیریت صحیح می توان تا حدی مرتفع ساخت و این امر همواره دغدغه خاطر مردم بوشهر بوده و هست.

اتحاد جنوب ـ هدیه بیت سیاح