بوشکان نیوز: محسن  حدادی در خبرآنلاین نوشت: در اینکه مفهوم «اطلاع رسانی» در کشور ما بویژه برای برخی مسئولان رسمی، اصولا معنایی ندارد و آنها در طول سالهای حیات و یا عمر کاری – اداری خود تنها چند رسانه را می‌شناسند، حرفی نیست اما اینکه هنوز مفهوم «کارشناس رسانه» یا کارشناس روابط عمومی و با پاسخگویی صحیح به افکار عمومی برایشان بی معناست، خیلی تاسف آور است. آنهم وقتی رسانه های غیر رسمی و شبکه های اجتماعی به سرعت همه چیز را از پستو بیرون می کشند.

شاید آن مداح معروف، هرگز فکرش را هم نمی کرد، صدای یک شلیک نیمه شبی در گوشه ای از اتوبانی دور افتاده از رسانه ها و دوربین ها، اینگونه پژواک داشته باشد و دردسر ساز شود، اما امروز دیگر دوره «بزن در رو» تمام شده و «خبر» فقط از شبکه اول سیما پخش نمی شود…مثل داستان لغو برنامه شب چله چلچراغ که می توانست با یک بیانیه یا اطلاعیه، خیلی راحت حل شود و البته با تعقل بیشتر و کمی زودتر!
قصه این بی تدبیری ها و غفلت ها، همچنان زیر سایه «مصلحت» تداوم دارد و گویا اراده ای برای تصحیح و یا پایان دادن به آن نیست.
به این خبر دقت کنید:
«یک منبع آگاه در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، اعلام کرد: سخنرانی معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران لغو شد. برخی منابع مخالفت علما و برخی منابع نیز کسالت ابتکار را دلیل لغو سخنرانی وی عنوان کرده‌اند.»
*
ظاهرا برای دوستان ما اشکالی ندارد که خبر لغو را اینگونه مطرح کنند. اما ساعتی بعد، پس از آنکه واکنش هایی به این لغو را می بینند…این خبر را هم بخوانید:
«رئیس ستاد اقامه نماز جمعه تهران در گفتگو با تسنیم با تاکید بر اینکه لغو سخنرانی ابتکار سیاسی نیست، خاطرنشان کرد: با توجه به سفر وی و کسالتی که پیدا کرده است یکی دیگر از مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست در نماز جمعه سخنرانی خواهد کرد.»
*
از نگاه مسئولان رسمی کشور و رسانه های مورد وثوق شان، بازهم ایرادی در کار نیست و همه چیز به خوبی و خوشی سامان گرفته … تا اینکه معصومه ابتکار در صفحه فیس بوکش می نویسد:
«امشب عازم تهران هستم و برای فردا هم حضورم به عنوان سخنران قبل از خطبه ها در نماز جمعه قطعی شده بود تا به مناسبت هفته هوای پاک نکاتی را از این طریق به گوش شهروندان به خصوص مومنین نمازگزار برسانم. اما دیشب خبر رسید که ممکن است منتفی شود. این توضیح را می دهم، چون ظاهرا خبری مبنی بر عدم حضورم منتشر شده و به واسطه آن خبرنگاران عزیز مکرر امروز تماس گرفته و سئوال کرده اند…خیلی سخت نگیرید… می‌گذرد.»
*
به نظر شما کجای کار لنگ می زند؟ چه کسی دارد دروغ می​گوید؟ به چه بهایی و چه بهانه‌ای؟
چرا برخی مسئولان کشور به فکر این خشت های خامی نیستند که دارد امارت بی اعتمادی به نظام را هر روز بلندتر می​کند؟
مطمئنا برخی مخاطبان این یادداشت، نگارنده را به سیاه نمایی و یا ساخت خوراک برای دشمن متهم می‌کنند اما خوارک اصلی را چه کسی یا چه کسانی به دشمن می دهند؟ اصلا دشمن برای چه؟ خودمان را باید توجیه کنیم، خودمان نباید این خشت ها را روی هم بچینیم آن هم به بهایی اندک. خودمان خوراک می​دهیم دست دشمن و دیگران را متهم می کنیم…
چرا ارزان فروشی می کنیم و حیثیت نظام را برای موارد کم ارزش، خدشه دار می کنیم و به باقی می گوییم چیزی نگویید و قضیه را بزرگ نکنید؟! چرا نظام نباید غفلت یک مداح را به حساب خودش بگذارد؟ چرا بی جهت، یک نظام ۳۴ ساله یکدفعه پشت یک اشتباه می ایستد و اشتباه یک فرد را به بحرانی ملی تبدیل می​کند و …هیچ آزاده​ای اشتباه یک فرد را به حساب سیستم و دستگاه نمی‌گذارد و مسلما عزاداری حضرت سیدالشهداء(ع) را به خاطر یک اشتباه، تعطیل نمی​کند اما وقتی پرچمداران دستگاه عزاداری حضرت(ع)، خودشان را پشت آن اشتباه قرار بدهند، دیگر نمی‌توان جلوی ترکش​های این شلیک به خود را گرفت…در واقع شلیک به سپر ماشین با اشتباه رسانه‌ای برخی دوستان تبدیل می‌شود به شلیک به عزاداری و مداحی…لغو یک سخنرانی و یا کسالت یک مدیر، تبدیل می​شود به سیاسی کاری و …
مساله اینجاست که گویا عادت کرده ایم، سر مسائل کوچک، برای نظام هزینه درست کنیم. و گویا حواسمان نیست که این هزینه ها را از حساب امام(ره) پرداخت می کنیم و دست آخر برای «اسلام عزیز» فاکتور می زنیم. معلوم نیست چرا به نام «مصلحت» از گفتگوی راحت و روشن با مردم فرار می کنیم؟ خیلی راحت می​شود یک خبر حتی بد و بدموقع را رسانه ای کرد و از بازی «منبع آگاه» و «شنیده ها» استفاده نکرد. به هر حال یادمان باشد که هر فنی، بدل فنی دارد. منبع آگاه آن رسانه، میتواند بدلی در رسانه دیگر داشته باشد که خبر دیگری را منتشر کند!
بالاخره در همین خبر سخنرانی قبل از خطبه ها، یک نفر دروغ می گوید. چرا؟ با چه هدفی؟