محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران مطلب جدیدی را در صفحه اش در فیس بوک منتشر کرد.

متن نوشته جدید ظریف در فیس‌بوک به این شرح است:

«دوستان سلام

امروز میلاد مسعود پیامبر بزرگ اسلام و امام صادق است که امیدوارم بر همه شما مبارک باشد. من و دوستانم در وزارت امور خارجه در سوگ از دست دادن یکی از همکاران خوب و پرتلاش‌مان نشسته‌ایم که دیروز به‌دست عناصر تندروی تکفیری که بویی از پیام راستین پیامبر رحمت نبرده‌اند به شهادت رسید. من این واقعه دردناک را به خانواده محترم و دوستان و همکاران شهید ابوالقاسم اسدی تسلیت عرض می‌کنم.

در چند روز گذشته که در سفر منطقه‌یی بودم جنایات و بی‌رحمی این جریان خطرناک و کوردل را در لبنان و عراق و اردن و سوریه از نزدیک مشاهده کردم و اجماع همه مقامات و مردم این منطقه برای مبارزه با این تفکر منحرف و خطرناک و حامیان کوته‌بین آن‌ها را به وضوح ملاحظه کردم. سران این گروه های تندرو و تکفیری با عوام‌فریبی و سوء استفاده از احساسات جریحه‌دار شده جوانان مسلمان، صحنه‌های فجیعی از کشتار و قتل‌های دست جمعی آفریده‌اند که با روح و پیام اسلام و پیامبر بزرگوار آن که خداوند وجود گرامی‌اش را رحمت برای همه آفرینش معرفی کرده و رفتار حضرتش نمونه اعلای مدارا و ملاطفت نه تنها با مومنین بلکه با کفار و دشمنانش بوده است بیگانه است و هر مسلمان و انسانی از آن جز انزجار واکنشی نمی‌تواند داشته باشد.

در همه دیدارهایی که در منطقه و در روسیه داشتم، آمادگی ایران برای گفت‌وگو و همکاری با همه کشورهای منطقه و جهان برای برخورد ریشه‌یی با تندروی و فرقه‌گرایی را مورد تاکید قرار دادم. ما امیدواریم که گروه کوچکی که با کوته‌نظری و کوته‌بینی به حمایت از این حرکت‌های خطرناک که در آینده بیش از همه دامن‌گیر خودشان خواهد شد می‌پردازند و به آتش جنگ و نزاع و کشتار و خشونت در منطقه و خارج از آن دامن می‌زنند، راه گفت‌وگو و تفاهم و تقویت وحدت میان مسلمانان را برگزینند و البته ما نیز در کنار آمادگی برای گفت‌وگو و تشریک مساعی، اسناد متقن نقش خطرناک آن‌ها در این جنایات در عراق و یمن و لنبان و سوریه و .. را در اختیار نهادهای جهانی قرار خواهیم داد.

مذاکرات بنده و هیات همراه در هر پنج کشور بسیار خوب و فشرده بود. همه این کشورها از نمایندگان شما مردم سربلند در بالاترین سطح استقبال کردند و سران هر پنج کشور و مقامات سیاسی و نمایندگان گروه‌ها و احزاب و دانشگاهیان و مؤسسات پژوهشی با دیدگاه‌های متفاوت و بعضا متضاد در کنار هم برای دیدار با بنده و هیات همراه حضور پیدا کردند که همه این عزت را از شما مردم بزرگوار می‌دانم. حجم درخواست برای دیدار آن چنان زیاد بود که از غروب یک‌شنبه که وارد لبنان شدیم تا ساعت ۱۰ شب پنج‌شنبه که از روسیه خارج شدیم هر روز و هرشب حتی تا ساعت یک و دو بامداد با مقامات سیاسی و گروه‌های مختلف دیدار و گفت‌وگو داشتیم. امیدوارم حاصل این گفت‌وگوها در توسعه روابط همه جانبه ایران با این پنج کشور و نیز در تقویت ثبات و آرامش در این منطقه حساس نقش مثبت و سازنده‌ای داشته باشد.

فردا نیز اجرای برنامه اقدام ژنو شروع خواهد شد و من امیدوارم که اجرای مرحله اول نتایج مثبتی برای کشور و صلح و ثبات در منطقه و جهان داشته باشد و زمینه را برای مذاکره اساسی برای راه حل نهایی آماده کند.

به یاری خدا، فردا صبح برای جلسه کمیسیون مشترک عازم ترکمنستان خواهم شد و پس از آن نیز برای شرکت در اجلاس مجمع جهانی اقتصاد به داووس خواهم رفت. هفته آینده برای شرکت در اجلاس سران اتحادیه آفریقا احتمالا سفری به اتیوپی خواهم داشت و از آن‌جا برای شرکت در اجلاس سالانه امنیتی مونیخ به آلمان سفر خواهم کرد. سفر مقامات مختلف به تهران هم با شتاب و حجم بی‌نظیری در جریان است. علاوه بر هیات‌های پارلمانی اروپایی و آفریقایی در هفته‌های گذشته، دیروز میزبان وزیر خارجه سنگال بودم و هفته‌های آینده میزبان وزیر خارجه سوئد و لهستان و چند شخصیت برجسته جهانی خواهیم بود. به دلیل همین فشردگی برنامه‌هاست که قدری گزارش‌دهی به شما دوستان بزرگوار دیر می‌شود. امیدوارم مرا ببخشید.

خدا یار و نگهدارتان»