بوشکان نیوز: روزهای ۱۶ و ۲۸ دی‌ماه، روز قربانی شدند پرندگانی بود که برای‌ تماشا در باغ پرندگان جمع‌شان کرده بودیم، پرندگانی زیبا، کم‌یاب و بسیار نادر، پرندگانی که از سرما خشک شدند.

سرمایه‌گذار باغ پرندگان شیراز صبح یکشنبه ۲۹ دی‌ماه به خبرنگار ایسنا در شیراز گفت: در موضوع سرمایه‌گذاری، ایجاد زیرساخت‌ها با دولت و دستگاه‌های دولتی و ایجاد سازه‌ها و آوردن سرمایه، برعهده سرمایه‌گذار است.
اسماعیل قاسمی گفت: اما طی سال‌هایی که این باغ با هدف جذب گردشگر راه‌اندازی شده است، تنها سرمایه‌گذار بوده که به تعهداتش عمل کرده است.
وی با بیان اینکه شرکت گاز تاکنون سوخت مورد نیاز این باغ را برای تأمین نیازهای گرمایشی تأمین نکرده است، گفت: با وجود تاکید معاون عمرانی و برگزاری جلساتی با مدیرعامل شرکت گاز استان، این زیرساخت فراهم نشده است.
قاسمی با اشاره به اینکه طی دو هفته اخیر و به لحاظ حجم بارش برف و سرمای شدید و قطع جریان برق که تأمین‌کننده‌ی اصلی گرما و دیگر نیازها، مشکلات عدیده‌ای ایجاد شده است، گفت: قطع برق و خاموش شدن دستگاه‌های گرمایشی موجب یخ‌زدگی شدید قفس‌ها و محل‌های نگهداری پرندگان شده است.
وی با بیان اینکه تعدادی از پرندگانی که در محوطه احاطه شده با توری نگهداری می‌شدند به علت پاره شدن سقف براثر دپوی برف سنگین و نبود امکان تخلیه به‌واسطه‌ی قطع طولانی مدت جریان برق، از محوطه خارج و در باغ‌های اطراف ناپدید شدند، گفت: این به معنای بازگشت آنان به طبیعت نیست، چون این پرندگان برای شرایط آب و هوایی این منطقه ساخته نشده‌اند و قدرت پرواز طولانی را ندارند و به‌زودی یا می‌میرند یا شکار می‌شوند.
قاسمی خاطرنشان کرد: طی این دوهفته تعداد زیادی از پرندگان قیمتی این مجموعه به‌ علت سرما یخ زدند، از این‌رو احساس گناه می‌کنم و قصد دارم با بهتر شدن هوا، دو عقاب نایابی که در این مجموعه نگهداری می‌شوند را پیش از اینکه بمیرند، به پارک بمو برده و آنجا آزادشان کنم.
وی در خصوص استفاده از ژنراتور نیز گفت: استفاده از این دستگاه‌ها نیازمند سوخت است، اما امکان تامین و نگهداری سوخت بدون هماهنگی دستگاه‌ها وجود ندارد.
قاسمی خاطرنشان کرد: از عصر روز شنبه هم‌زمان با آغاز بارش‌ها در شیراز، برق این مجموعه قطع شد و این بی‌برقی تا ساعت ۹ صبح یکشنبه ادامه داشت.