آرتروزبوشکان نیوز: معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: تحقیقات و بررسی ها نشان داده است که بیش از نیمی از مردم این استان از تحرک کافی و فعالیت بدنی مناسب برخوردار نیستند.

به گزارش بوشکان نیوز؛ عبدالمحمد خواجه ئیان در نشست با استاندار بوشهر افزود: میانگین کم تحرکی در کشور ۳۹ درصد است و حدود ۴۰ درصد مردم استان بوشهر مبتلا به چاقی و اضافه وزن هستند.

وی تصرکرد: تحقیقات از افزایش ۴۰درصدی بیماری های قلبی و عروقی در استان بوشهر خبر می دهد، طوری که بیماری قلبی و عروقی از ۲۸درصد به ۴۰ درصد در ۱۰ سال اخیر در استان بوشهر افزایش یافته است.

خواجه ئیان با اشاره به تلاش های انجام شده در برنامه های توسعه کمی و کیفی در بخش بهداشت و درمان استان بوشهر اظهار کرد: پیشرفت همه جانبه تجهیزات درمانی در استان بوشهر انجام شده است ولی تنها توسعه مراکز درمانی جوابگوی درمان نیست.

وی ادامه داد: پیشگیری و رعایت برخی موارد در جلوگیری از بیماری ها مهم است و هر چقدر تجهیزات پزشکی افزایش یابد ولی در جلوگیری از وقوع بیماری تلاش نشود نمی توان بر بیماری های غلبه کرد.

وی با اشاره به روند صعودی میزان مرگ و میرها برا اثر بیماری های قلبی و عروقی، بیان کرد: برای کاهش بار مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی و عروقی چاره ای جز تغییز شیوه زندگی مردم و اصلاح فرهنگ سلامت نداریم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تاکید کرد: این تحقیقات نشان می دهد که در بهترین شرایط، تکنولوژی ها و تجهیزات پزشکی نمی توانند بیش از ۲۵ درصد در سلامت مردم موثر باشند.

خواجه ئیان گفت: توجه همه مردم به اصلاح سبک زندگی و فرهنگ سلامت ضروری است و همه مسوولان و نهادها و ارگان هایی که به نوعی می توانند در اصلاح فرهنگ سلامت و نهادینه شدن آن در جامعه کمک کنند، باید در این راستا زمینه تلاش زیادی داشته باشند.

وی با بیان این که شورای سلامت جایگاهی در استان بوشهر ندارد افزود: هرچند برخی از بیماری ها در استان از جمله سالک، مالاریا، مرگ و میر نوزادان ومادران کنترل شده است ولی باید همه تلاش کنیم شاخص سلامتی در جامعه رونق داشته باشد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اضافه کرد: وجود سگ های ولگرد، رها سازی فاضلاب دربرخی نقاط، آلودگی هوا به نوعی برای جلوگیری از سلامتی مردم هشداردهنده است که باید راهکارهای اساسی اندیشیده شود.

خواجه ئیان از بازسازی و تجهیز مراکز درمانی روستایی خبرداد و گفت: امسال ۵۵ مرکز درمانی بهداشتی وخانه بهداشت در روستاهای استان بوشهر نوسازی وبه امکانات جدید پزشکی مجهز می شوند.

وی افزود: برای اجرای این طرح ۲۵ میلیارد ریال ازاعتبارات استانی و ۷۰ میلیارد ریال از سوی وزارت بهداشت و درمان در نظرگرفته شده است.
منبع: ایرنا