فساد مالیبوشکان نیوز: در حالی رئیس کل گمرک ایران چندی پیش جزئیاتی از فساد مالی ۹۰ میلیارد تومانی در گمرک بوشهر را مطرح کرد که مدیرکل گمرک بوشهر نیز به تازگی درباره این موضوع مطالب جدیدی را عنوان کرد.

به گزارش بوشکان نیوز؛ ایسنا نوشت: چندی پیش مسعود کرباسیان از برخورد با متخلفان پرونده فساد گمرکی در بوشهر خبر داده و گفته بود که در این گمرک چهار نفر با همکاری دستگاه‌های دیگر به مدت شش سال اقدام به جعل فیش بانکی می‌کردند.

به گفته وی “طبق اظهارات دادستان کل کشور عده‌ای در گمرک بوشهر با همکاری یکسری دستگاه‌های دیگر فیش جعلی صادر می‌کردند و پول مربوط به حقوق و سود کالاهای وارداتی را به جای واریز به حساب گمرک به حساب خودشان می‌ریختند.”

رئیس کل گمرک با اشاره به اینکه این تخلف بین سال‌های ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۱ رخ داد عنوان کرد که چهار نفر از ماموران گمرک درگیر این پرونده بودند و تعدادی دیگر به دلیل سهل‌انگاری و سوءمدیریت برکنار شدند.

کرباسیان همچنین ارزش تخلف رخ داده در گمرک بوشهر را نیز حدود ۹۰ میلیارد تومان تخمین زد.

در همین حال ناظر جدید گمرک‌های استان و مدیرکل گمرک بوشهر با اشاره به اینکه مشکلات به وجود آمده در این گمرک باعث نشد که امور مربوط به ارباب رجوعان دچار وقفه شود، گفت: ‌در این پرونده چند کارمند دست داشتند که در حال کار کردن روی پرونده آنها و مستندسازی هستیم.

احمد پورحیدر با اشاره به اینکه دو کارمند به محاکم قضایی تحویل داده شدند که با قرار وثیقه آزاد هستند، افزود: یک متهم دیگر از کشور فرار کرده که از طریق اینترپل در حال تعقیب وی هستیم.

فساد رخ داده در گمرک بوشهر در حالی مربوط به دوران مدیریت قبلی گمرک ایران می‌شود که رئیس کل جدید گمرک ایران راهکار اصلی برخورد با فساد در گمرک‌های سراسر کشور را الکترونیکی کردن آنها اعلام کرده است.

کرباسیان تاکید کرده که به زودی سیستم پرداخت الکترونیکی در گمرک راه‌اندازی می‌شود و فیش دستی دیگر مورد پذیرش نخواهد بود.