شهرام ناظریبوشکان نیوز: گشایش نمایشگاه عکسی از پرتره‌های زنده‌یاد همایون‌ خرم آغازگر این مراسم بود که به همت فروغ بهمن‌پور عکس‌هایی ار کودکی تا کهنسالی این ویولن‌نواز برجسته جمع‌آوری و به نمایش گذاشته شده بود.

در ادامه‌ی این مراسم فیلم مستندی از زندگی همایون‌ خرم به کارگردانی بکتاش آبتین که پیش از این نیز مستند لوریس چکناواریان از او دیده شده بود، به نمایش درآمد که به گفتگو با همایون‌ خرم، اعضای خانواده‌اش و دوستانش اختصاص داشت.

سامان احتشامی و بابک شهرکی نیز به اجرای موسیقی در این برنامه پرداختند. در این اجرا احتشامی با پیانو و شهرکی با ویولن برخی از آثار ماندگار همایون‌ خرم را نواختند. با اینکه موسیقی بی‌کلام بود، حاضران همراه با ساز به زمزمه قطعات پرداختند.

شهرام ناظری پس از پخش فیلم در سخنانی گفت: همایون خرم در قلب همه اهالی موسیقی ایران جای دارد. همه ما با آثار او آشنا هستیم. پس بهتر است من چندان درباره‌اش سخن نگویم.

شوالیه آواز ایران ادامه داد: اکنون و در این برهه از زمان که نسیمی در عرصه فرهنگ و هنر وزیدن گرفته است، جای همایون خرم در جو موسیقی ایران خالی است.

او اظهار کرد: تعداد هنرمندان در هر جامعه‌ای بسیار است، اما در هر قرنی تنها چند هنرمند ظهور می‌کنند که هنرشان به قلب مردم راه پیدا کند و خرم یکی از این هنرمندان بود.

وی افزود: خلق اثری که جامعه را به سمت رشد و پیشرفت ببرد کار هر کسی نیست اما همایون خرم از جمله هنرمندانی بود که آثارش هم در دل خواص و هم در میان عموم جامعه جایگاه ویژه‌ای داشت.

ناظری با اشاره به دوستی با همایون‌ خرم گفت:‌ من با همایون خرم اثر مشترکی ندارم اما ملاقات‌های زیادی با هم داشتیم. در این مراسم‌ها من و خرم بیشتر بیننده بودیم و دیگران می‌نواختند و می‌خواندند. من و خرم بی‌کارترین افراد این ملاقات‌ها بودیم.

شهرام ناظری وقتی با تشویق‌های حاضران ترغیب شد که چند بیتی آواز بخواند، گفت: در مراسمی که به بزرگداشت هنرمندان اختصاص دارد، چند بیت از مولانا را می‌خوانم. این بیت‌ها بیش از هر چیز احساس من را نسبت به بزرگان هنر ایران بیان می‌کند.

پایان این مراسم تکنوازی مزدا انصاری بود. انصاری در اجرایش برخی از قطعات همایون خرم را نواخت.

در این مراسم علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس موزه موسیقی و رامین مهمانپرست، سخنگوی پیشین دولت حضور داشتند.

به گزارش ایسنا، لوریس چکناواریان،‌ شهرام ناظری،‌ رامبد صدیف، نصراله ناصح پور،‌ سامان احتشامی،‌ سعید ثابت،‌ محمد اسماعیلی و بزرگ لشگری از دیگر حاضران بودند.