بوشکان نیوز: مجسمه‌ جدید ۹ متری نلسون ماندلا که بزرگترین مجسمه این رهبر آفریقای جنوبی اعلام شده است، یک اشکال کوچک دارد که به زحمت قابل‌ دیدن است: درون یکی از گوش‌های برنزی مجسمه ماندلا، مجسمه خرگوش کوچکی قرار دارد.

به گزارش همشهری به نقل از آسوشیتدپرس، مقامات آفریقای جنوبی می‌خواهند این خرگوش مینیاتوری از گوش این مجسمه که در بیرون یک مجتمع دولتی در پرتوریا پایتخت این کشور قرار دارد برداشته شود. از این مجسمه در روز ۱۶ دسامبر، روز بعد از مراسم تشییع ماندلا، پرده‌بردای شد،

وزارت فرهنگ و هنر آفریقای جنوبی می‌گوید نمی‌داند که آیا دو سازنده این مجسمه، آندره پرینسلو و روهان یانس ون وورن این خرگوش را که گفته می‌شود امضای شاخص آنان بر روی کارشان است به آن افزوده‌اند یا نه.

خرگوش برنزی که در گوش ماندلا نشسته است؛ یک گوش آویزان  و ارتفاعی حدود نصف مجرای گوش این مجسمه دارد.

سخنگوی وزارت فرهنگ و هنر آفریقای جنوبی گفت در حال حاضر بحث بر سر این است که چگونه بدون آسیب زدن یا خراب کردن شکل مجسمه؛ خرگوش را برداشت.

این مجسمه عظیم که با دست‌های گشوده در بیرون «ساختمان‌های اتحاد» بر پا شده است جایی که پس از مرگش در ۵ دسامبر در ۹۵ سالگی برای ابراز احترام در آن قرار داده شد، نماد تلاش ماندلا برای جلب مشارکت همه گروه‌های نژادی است.

روزنامه بیلد آفریقای جنوبی در اوایل این هفته از قول هنرمندان سازنده مجسمه نوشت پس از اینکه مقامات اجازه ندادند آنها امضاهایشان ر روی شلوار مجسمه حک کنند، این خرگوش به عنوان «نشان تجاری»شان به مجسمه افزوده شد.

آنان همچنین گفتند که این خرگوش بیانگر فشار برای به پایان رساندن به موقع مجسمه است، زیرا واژه «هاس» (has) که بر اساس هلندی آفریکانر به معنای خرگوش است به معنای haste (عجله و شتاب) هم هست.