امروز: یکشنبه, ۲۹ بهمن , ۱۳۹۶.وقت شما بخیر
سرخط خبرها :
تبلیغات
تلگرام بوشکان نیوز
 • تاریخ انتشار خبر : یکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۲ | کد خبر : 13490
     
 • بوشکان نیوز: غلامعلی حدادعادل با اشاره به دیدگاهش درباره شب‌های شعر گوته، از انتشار مجله “ادبیات انقلاب اسلامی” برای عموم مخاطبان و کتاب درسی “ادبیات انقلاب” برای دانشگاه‌ها خبر داد.

  به گزارش ایسنا، رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در مراسم پایانی “شب‌های شعر انقلاب” که شنبه، پنجم بهمن‌ماه، در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد، با اشاره به این‌که با وجود گرفتاری‌هایی که داشته، خود را به این مراسم رسانده است، اظهار کرد: البته همه گرفتاری‌های ما در راه انقلاب اسلامی خیر است و از خدا می‌خواهیم گرفتاری‌مان را بیش‌تر کند.

  او گفت: با هر تحول اجتماعی عمیق و ریشه‌داری تحولی در ادبیات و زبان پیدا می‌شود و در هر کشوری این قاعده حاکم است. از ظهور اسلام گرفته که ادبیات را متحول کرد تا اسلام آوردن ایرانی‌ها و مشروطیت و انقلاب اسلامی در ادبیات و زبان کشورمان تأثیر داشته است.

  حدادعادل با بیان این‌که تحول در شعر و ادبیات ایران را طی انقلاب اسلامی شاهد بوده‌ام، عنوان کرد: ۵۰ سال قبل وارد دانشگاه تهران شدم و از آن زمان علاقه‌مند ادبیات بوده‌ام، گرچه رشته تحصیلی‌ام ادبیات نبود. در خاطرم هست که در آن دوران کتاب‌های شعر آزاد انتشارات جیبی و مجلات روشنفکری را در جلو دانشگاه تهران می‌خریدیم و می‌خواندیم.

  رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با تأکید بر این‌که پیش از پیروزی انقلاب، شعر انقلاب اسلامی غریب بود، گفت: در آن دوران حال و هوای دیگری در کشورمان وجود داشت. اگر به مجله فردوسی که در سال‌های پیش از انقلاب اسلامی منتشر می‌شد مراجعه شود می‌توان دید که مضامین و آرمان‌های شعر کشورمان طی این سال‌ها چقدر تغییر کرده است.

  او ادامه داد: در مهرماه سال ۵۷ انستیتو گوته که عهده‌دار برنامه‌های فرهنگی آلمان در ایران بود، در فضای باز سیاسی که به برکت انقلاب اسلامی ممکن شده بود، در باغ بزرگی در خیابان ولی عصر ۱۰ شب شعر برگزار کرد که هر شب تعدادی از شاعران نوپرداز آن زمان شعر می‌خواندند و مجموعه آن شعرها نیز چاپ شد. آن برنامه آخرین جلوه شعر قبل از انقلاب بود که وصل به انقلاب شده بود و شعرهای انقلابی هم در آن برنامه خوانده شد و می‌توان اشعار را با شعر انقلاب اسلامی امروز مقایسه کرد و دید که انقلاب اسلامی چه تحولی در ادبیات ایجاد کرده است.

  حدادعادل خاطرنشان کرد: این تغییرات دستمایه‌ای است برای ارزیابی تحول ادبیات در بعد از انقلاب اسلامی و این راه باید ادامه داشته باشد. تحولات عمیقی طی این سال‌ها رخ داده است و آرمان‌ها و افق نگاه شاعران انقلابی به کلی عوض شده است.

  او همچنین با اشاره به این‌که شعر برای ایرانی‌ها سرمایه ملی است، عنوان کرد: از دیرباز هر انسان فرهیخته، بافرهنگ و باسوادی در کشورمان با شعر سروکار داشته است.

  حدادعادل در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به این‌که گروه پژوهشی “ادبیات انقلاب اسلامی” در فرهنگستان زبان و ادب فارسی راه‌اندازی شده است، عنوان کرد: سعی‌مان این است تا در این گروه تحول شعر در سال‌های بعد از انقلاب اسلامی را در قالب دانشگاهی و سامان‌یافته بررسی کنیم.

  مجله ادبیات انقلاب اسلامی منتشر می‌شود

  رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی همچنین گفت: در تلاشیم تا برای درس ادبیات انقلاب اسلامی در دانشگاه‌ها کتاب درسی تولید کنیم. در حال حاضر کتاب درسی تالیف شده است که در دانشگاه‌هایی که “ادبیات انقلاب اسلامی” را به صورت واحد اختیاری ارائه می‌دهند، تدریس شود.

  او افزود: مجله ادبیات انقلاب اسلامی نیز از سوی فرهنگستان زبان و ادب فارسی تا ۲۲ بهمن منتشر می‌شود و به دست مخاطبان می‌رسد.

  او در پایان تازه‌ترین غزل سروده خود را که پیش‌تر در نشست تجلیل از محمدکاظم کاظمی خوانده بود، برای حاضران خواند که در زیر می‌آید:

  یاد او شب تا سحر بیدار می‌دارد مرا / تا سحر با دیده خون‌بار می‌دارد مرا

  هر کسی در زندگانی با خیالی دلخوش است / عشق خوش دل از خیال یار می‌دارد مرا

  قافیه اندیشم اما نازنین دلدار من / سرخوش از اندیشه دیدار می‌دارد مرا

  ماه اگر در آسمان، محروم می‌ماند ز مهر / ماه من از مهر برخوردار می‌دارد مرا

  گرچه پیرسال و ماهم لیک عشق کهن‌کار / با همه افسردگی در کار می‌دارد مرا

  در میان آتشم اما خوشم زیرا که عشق / در امان از آذر و آزار می‌دارد مرا

  تا مگر پای از گلیم خویش مگذارم برون / یار گرد خویش چون پرگار می‌دارد مرا

  گرچه خاموشی خردمندی است اما عاشقی / گاه گاهی بر سر گفتار می‌دارد مرا

  نظرات کاربران در "نظر حدادعادل درباره شب‌های شعر گوته"

  نظرات

  استان بوشهر
  ایران و جهان