بوشکان نیوز: یک باستان‌شناس برجسته کشورمان گفت: نجفی چون با کار سازمان میراث فرهنگی آشنایی نداشت در کار‌ها دخالت نمی‌کرد و قائم مقام او سازمان را اداره می‌کرد. کامیار عبدی در گفت‌وگو با نامه نیوز در مورد استعفای نجفی از ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گفت: من شنیده‌ام آقای نجفی حال جسمی خوبی ندارند و به همین دلیل می‌خواهند استعفا بدهند. وی در مورد احتمال رفتن نجفی به سازمان مدیریت و برنامه ریزی نیز گفت: من هم این خبر را شنیده‌ام ولی در زمان مدیریت نجفی هم در واقع سازمان را آقای حجت و آقای بهشتی اداره می‌کردند و آقای نجفی چون با سازمان آشنایی نداشتند دخالتی در امور سازمان و حتی عزل و نصب‌ها و تصمیم گیری‌ها نمی‌کردند و آقای حجت که قائم مقام سازمان هستند گرداننده سازمان بودند و آقای بهشتی هم در مورد سیاست‌ها به آقای نجفی مشاوره می‌دادند. این باستان‌شناس برجسته میراث فرهنگی در مورد گزینه‌های احتمالی برای جایگزینی نجفی نیز به خبرنگار نامه نیوز گفت: من آقای صالحی امیری و آقای سلطانی فر را اصلا نمی‌شناسم. عبدی گفت: آمدن چنین افرادی به سازمان میراث فرهنگی مثل این می‌ماند که من را به عنوان یک باستان‌شناس به وزارت بهداشت بفرستند. وی افزود: من در باستان‌شناسی دکترا دارم ولی اگر به بهیاری یک روستا هم بروم، پس از یک هفته از‌‌ همان بهیاری چیزی باقی نمی‌ماند چون از کار بهیاری سر در نمی‌آورم. کامیار عبدی در مورد مدیران پیشین سازمان نیز گفت: مدیران قبلی مثل مشایی و بقایی و ملک‌زاده اصلا آمده بودند که سازمان را خراب کنند.
خبر آمد، تغییری در راه است.تغییری تاکتیکی که برخی گمانه زنی‌ها آن را بازی شطرنج دولت و مجلس می‌دانند.بازی که در آن مجلس سعی داشت محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت،معدن وتجارت دولت نوپای روحانی را در ابتدای بازی کیش و مات کند و روحانی نیز با تدبیر قصد دارد به دور از هیاهو و استیضاح این غائله را ختم به خیر کند.این تنها حرکت بازی نبود و در ادامه خبرهای تایید نشده‌ای از استعفای محمدعلی نجفی از ریاست سازمان میراث فرهنگی منتشر شد که مسئولان مربوط دلایل این اقدام را «مشکلات قلبی و با توصیه پزشک» اعلام کردند و گفتند: حجت الاسلام حسن روحانی قصد داشته از نجفی «در سمتی کم استرس‌تر استفاده کند» و در همین راستا محمد علی نجفی که پیش از این صدای ریاست او بر سازمان برنامه و بودجه به گوش رسیده بود از ریاست سازمان میراث فرهنگی استعفا کرد.گفتنی است برخی منابع یکی از علل انصراف او از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری را نیز عارضه قلبی می‌دانستند ولی وی بعد از اینکه برای وزارت آموزش و پرورش از مجلس رای اعتماد نگرفت،روحانی او را راهی سازمان میراث فرهنگی کرد تا میراث اسفناک دوران احمدی نژاد را به ارث ببرد.

 

 ابراز بی اطلاعی دولت از تحولات

شایعه تغییر و تحولات در دولت زمانی قوت گرفت که زمزمه‌های استعفای اسحاق جهانگیری معاون اول روحانی نیز  به گوش رسید.شایعه ای که تکه‌های پازل را منظم تر کنار هم قرار داد. بازار گفت و گوهای زیر میزی داغ بود که محمدباقر نوبخت که خود یک پای بازی است و خبرها از انتصاب او برای معاون اولی روحانی  حکایت داشت، در نشست خبری هفتگی خود با اصحاب رسانه در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران که درباره شایعه استعفای محمدعلی نجفی از ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از وی پرسید، بیان کرد،از استعفای نجفی خبری ندارم. نجفی ادامه داد: بنده در نیم ساعت اول جلسه هیات دولت شرکت کردم آقای نجفی در آن جلسه حضور داشت و من اطلاعی از استعفای وی ندارم. وی افزود: اتفاقا ما گپ و گفت‌و‌گویی با هم داشتیم و چیزی از این موضوع گفته نشد.

 

 

اطلاع‌رسانی نقطه ضعف دولت

این صحبت‌های نوبخت که نقطه ضعف اطلاع‌رسانی دولت را بیش از پیش نمایان کرد با اظهارات مسعود سلطانی فر که در گفت‌و‌گو با «ایران خبر» درباره انتصابش به عنوان رئیس سازمان میراث فرهنگی گفته بود: این خبر را از شما می‌شنوم و هر وقت حکمی زده شود قطعی می‌شود که کسی برای این سمت انتخاب شده است؛ تا زمانی که حکمی صادر نشود هیچ چیز قطعی نیست،بارزتر کرد تا انتقاد‌ها به شیوه خبررسانی دولت بیشتر شود و اعتماد مردم نیز بیش از پیش به رسانه‌هایی جلب شود که منابع آن‌ها مروبط به دولت نیست.

 

 دودلی میان صالحی  امیری و سلطانی‌فر

مسعود سلطانی فر به عنوان جانشین احتمالی نجفی که اولین گزینه حسن روحانی برای وزارت ورزش و جوانان بود و از مجلس رای اعتماد نگرفت بعدها به شورای شهر چهارم تهران رفت و از نیمه شهریورماه آغاز به کار کرد. از سوی دیگرخبرها حاکی از آن بود که جانشین پیشنهادی نجفی برای میراث فرهنگی رضا صالحی امیری دومین وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان روحانی بود ولی گمانه‌زنی‌ها حضور سلطانی فر را خبر می‌داد. البته نا گفته نماند زمزمه‌ها از تلاش کابینه روحانی برای منصرف کردن نجفی از استعفا به گوش می‌رسید.
 

 

سفر نجفی با بیماری به میراث

این سخنان حول بیماری نجفی در حالی بیان می‌شود که او پس از آمدن به سازمان میراث فرهنگی، مهدی حجت را که بنیانگذار این سازمان بود به عنوان قائم مقام برگزید و سید محمد بهشتی را که از او به عنوان مدیری موفق در این سازمان یاد می شود به سمت مشاور عالی خود در امور میراث فرهنگی منصوب کرد. با این حال حرف و حدیث‌های زیادی درباره دیگر انتصاب‌های او به خصوص مدیران استانی مطرح بود.

 

 سوال و نقد از دولت تدبیر!

گذشته از اینکه این سخنان و گمانه‌زنی‌ها صحت داشته باشد یا خیر،پرسشی پیش می‌آید و آن این است که  دولت بعد از گذشت پنج ماه و برخورداری از چندین خبرگزاری و روزنامه دولتی هنوز اسیر شایعه سازی های بی اساس است.به فرض که چنین خبر هایی شایعه باشند،چرا تکذیب چنین شایعاتی ۲۴ساعت بعداتفاق می‌افتد؟و اگر شایعه نیست چرا به مردم صادقانه اطلاع رسانی نمی شود؟چرا اطلاع رسانی دولت در بخش‌های مختلف اینقدر ضعیف عمل می‌کند که مردم خبرهای گوناگون از سراسر دولت را یا باید از رسانه‌های بیگانه بشنوند یا از رسانه‌هایی که دل خوشی از دولت ندارند؟از سوی دیگر دولت با این حجم مشکلاتی که از دولت گذشته بر دوش دارد به جای اینکه وقت خود را صرف جابه‌جایی مهره‌ها کند باید به فکر مردم و معضلات پیش روی این مردم فهیم باشد، که اینگونه درجا زدن‌ها در شأن دولتی با نماد تدبیر و امید نیست.

منبع: روزنامه قانون