بـوشــکان نیـوز
تیتر اول
کتاب نویسنده بوشکانی رونمایی شد/ کتاب “رام و نارام” نوشته مرضیه نوروزی رونمایی شد

کتاب نویسنده بوشکانی رونمایی شد/ کتاب “رام و نارام” نوشته مرضیه نوروزی رونمایی شد

وی از سال 1390با رویکردی بومی به طور جدی در عرصه ادبیات به فعالیت پرداخت و نخستین مقاله اش با عنوان "بررسی و مقایسه ...

ادامه مطلب...
 • کد خبر : 13837
 • تاریخ انتشار : ۱۳ بهمن ۱۳۹۲ - ۲۳:۴۳
 • ۱ نظر چاپ
 • موج اعتراضات به سبد کالای دولت

  بوشکان نیوز: توزیع سبد پرهیاهوی کالا در سراسر کشور آغاز شد تا بالاخره اولین گروه از افرادی که سبد کالای دولت به آنها تعلق می گیرد، برای دریافت ۱۰ کیلوگرم برنج، ۲ بسته پنیر، ۲ بطری روغن، ۲۴ عدد تخم مرغ و ۴ کیلوگرم مرغ به فروشگاه های تعیین شده مراجعه کرده و این سبد کالا را دریافت کنند.

  به گزارش بوشکان نیوز، پس از مطرح شدن واگذاری سبدهای رایگان کالای دولتی به برخی از گروه‌های اجتماعی در ماه‌های گذشته، اظهارات گوناگونی از سوی مقامات دولتی و سایر بخش‌ها درباره چگونگی واگذاری این سبدها، همچنین گروه‌های مشمول و غیرمشمول صورت گرفته است.

  در این بین این سوال مطرح می شود که دولت بر چه اساسی حقوق مستمری زیر ۵۰۰ هزار تومان را به عنوان معیار و ملاک تقسیم بندی اعضای جامعه برای دریاف این سبد کالا مشخص کرده است. این در حالی است که در طول سال های اخیر به ویژه با افزایش تحریم ها در یک سال گذشته، خط فقر در کلان شهری مانند تهران در سال ۹۲ به مرز یک و نیم میلیون تومان رسیده است.



  حالا با توجه به نحوه توزیع سبد کالای حمایتی دولت و اعتراضاتی که از سوی مردم مطرح شده، دولت به شدت تحت فشار اذهان عمومی قرار گرفته و با توجه به آغاز ارائه سبدهای کالا، هنوز هیچ یک از مقامات مسئول دولتی به این اعتراضات پاسخی نداده است. از همین رو به نظر می رسد با ادامه سکوت مقامات دولتی، تبعیض و ناعدالتی ایجاد شده در افکار مردم ادامه کار را برای دولتمردان سخت و دشوار کند.

  چه کسانی سبد کالا می گیرند، چه کسانی نمی گیرند؟

  در یکی دو ماه اخیر، مشخصا برخی گروه‌ها از جمله بازنشستگان تامین اجتماعی، کارگران، دانشجویان متاهل و طلاب به عنوان گروه‌هایی که باید از سبدهای حمایتی دولتی برخوردار شوند نام برده شده‌اند. همچنین در مقاطع بعدی عنوان شد بازنشستگان تامین اجتماعی از دریافت مرحله اول سبدهای رایگان دولت محروم شده‌اند. در نهایت نیز طی اطلاعیه ای اعلام شد که سرپرستان خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی «ره»، سرپرستان خانوارهای تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور، سرپرستان خانوارهای مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی (با حقوق مستمری زیر پنج میلیون ریال)، سرپرستان خانوارهای کارگران مشمول قانون کار و تأمین اجتماعی (با حقوق زیر پنج میلیون ریال)، سرپرستان خانوارهای کارکنان شاغل و بازنشسته نیروهای دولتی، سرپرستان خانوارهای طلاب، خبرنگاران و دانشجویان متاهل از این سبد کالا بهره مند می شوند.

  در حال حاضر نیز طبق آمار‌ها ۱۱. ۵ میلیون کارگر بیمه شده و مشمول قانون کار در کشور داریم که دولت می‌تواند از طریق سازمان تامین اجتماعی به آمارهای آنان دسترسی داشته باشد. همچنین این امکان وجود دارد که بتوان میزان درآمدهای آن‌ها را نیز تخمین زد. پیش‌تر قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز اعلام کرده بود که در کشور ۳. ۵ میلیون نفر مشمول قانون کار داریم که از حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار برخودار می‌شوند و سایر گروه‌های تحت پوشش این قانون به مراتب دریافتی‌های بالاتری از حداقل دستمزد ۴۸۷ هزارتومانی سال جاری دارند. بنابراین تنها‌‌ همان ۳. ۵ میلیون نام برده شده از سوی قائم مقام وزیر کار می‌توانند احتمالا سبد کالا از دولت دریافت کنند و با تعیین خط حقوقی ۵۰۰ هزارتومانی به عنوان شرط مشمول شدن افراد برای دریافت این سبدهای رایگان، دستکم ۸ میلیون کارگر بیمه شده و ۵ میلیون کارگر فاقد شناسه از لیست دولت حذف خواهند شد. این در حالی است که پیش از این و در ابتدای کار مطرح شدن ارائه سبد کالا معاون توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفته بود که با توجه به افزایش قیمت برخی کالاها براثر تحریم‌ها، قرار است سبد کالا به مردم اهدا شود و این امر به ۱۴ تا ۱۵ میلیون نفر تعلق می گیرد.

  سبد کالا به شما تعلق نمی گیرد!

  به نوشته فردا؛ با ارسال کد ملی به شماره پیامکی ۵۰۰۰۴۹۹ تنها جوابی که برخی از اقشار ضعیف جامعه را ناامید می‌کند این است که سبد کالای حمایتی به شما تعلق نمی‌گیرد و این موجب نارضایتی آنها شده است. ارائه سبد کالا در شرایطی آغاز شده است که بسیاری از مردم نیازمند به این سبد کالا از دریافت آن محروم شده اند و حتی در این بین گروه زیادی از آنهایی که طبق اطلاعیه های دولت صلاحیت دریافت سبد کالا را نیز داشته اند، از دریافت آن محروم مانده اند.

  رخی از خبرنگاران که سابقه طولانی در این حرفه را دارند، با ارسال کد ملی خود با دریافت پیامک شما مشمول طرح سبد کالا نمی‌باشید، مواجه شدند و این مسئله باعث تعجب قشر خبرنگاران شده است. از سوی دیگر نیز حتی تعداد زیادی از دانشجویان متاهل که مدارک لازم جهت دریافت سبد کالا را ارائه کرده بودند نیز هنگام درج کد ملی خود با عبارت سبد کالا به شما تعلق نمی گیرد، روبرو شده اند. در این خصوص به نظر می رسد برخی از دانشگاه ها نیز در ثبت نام دانشجویان متاهل کوتاهی کرده و به دلیل شلوغی سایت و همزمان شدن این طرح با امتحانات دانشگاه ها، بسیاری از دانشجویان متاهل نیز از دریافت سبد کالای حمایتی دولت محروم مانده اند.

  نحوه اطلاع از دریافت سبد کالا

  وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان مجری این طرح، پیش از این دو مسیر را برای اطلاع یابی از تعلق گرفتن این سبد کالایی در اختیار عموم گذاشته بود. براساس اعلام این وزارتخانه متقاضیان می‌توانند قبل از مراجعه به مراکز توزیع از اختصاص این سبد کالایی اطمینان حاصل کنند: یکی ارسال کد ملی از طریق پیامک به شماره ۵۰۰۰۴۹۹ و مسیر بعدی مراجعه به درگاه اینترنتی www. yaranehkala. ir است. همچنین روز گذشته وزارت صنعت، معدن و تجارت با صدور اطلاعیه شماره ۲، راهکار جدید استعلام از تعلق گرفتن سبد کالا و ثبت در خواست افرادی را که مشمول دریافت سبد هستند ولی پاسخ مثبت از سامانه دریافت نکرده‌اند، اعلام کرد. در این اطلاعیه آمده است: به اطلاع آن دسته از عزیزان که خود را جزء فهرست سرپرستان خانوارهای اعلام شده در طرح سبد کالا می‌دانند، می‌رساند که با شماره گیری #۷۹۹* و ثبت کد ملی خود نیز می‌توانند از تخصیص سهمیه سبد کالا مطلع شوند. افراد در صورتی که موفق به دریافت پاسخ مثبت نشده‌اند (در ادامه همین شماره گیری) درخواست پیگیری خود را به منظور بررسی بیشتر و اعلام نتیجه ثبت کنند.

  مردم چه می گویند؟

  اکنون که بحث اعطای سبد کالا به مردم در ماه‌های پایانی سال از سوی دولت یازدهم؛ در قالب طرح هدفمندی یارانه‌ها مطرح شده است، انتقاداتی از سوی برخی از مردم و کارشناسان درخصوص نحوه پرداخت سبد کالا به برخی از اقشار مطرح می‌شود. در نظر سنجی های صورت گرفته در رسانه ها نیز، اکثر قریب به اتفاق کاربران نسبت به نحوه توزیع و تقسیم بندی سبدهای کالای دولت اعتراض کردند. این افراد با بیان اینکه دولت به جای حمایت از اقشار ضعیف جامعه که از طبقات پایین جامعه هستند، این بسته را در اختیار افرادی که از وضعیت مالی و معیشتی بهتری برخوردار هستند می گذارد، نحوه توزیع سبد کالا را ناعادلانه خواندند.

  دیدگاه کاربران
  • مردم ما بیشتر از فقر اقتصادی از فقر فرهنگی رنج میبرند و صف های عریض وطویل برای تحقیر خود می بندند پس بهتر بود تیتر میزدی موج استقبال از سبد تحقیر

  *

  ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

  *

  از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

  *

  از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

  *

  نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


  ارسال دیدگاه

  *

  *

  *

  به روایت تصویر
  جدیدترین اخبار ایران و جهان

  تحقیقات در موضوع ضرب و شتم اتباع افغانستانی تا حصول به نتیجه ادامه دارد

  گزارش نماینده ویژه وزیر از حادثه آتش سوزی مدرسه زاهدان

  احتمال لغو برخی امتحانات شنبه دانش‌آموزان

  ۲۵ هزار میلیارد تومان برای بازآفرینی ۲۷۰ محله در کشور نیاز است

  ۴۵ درصد از جمعیت استان بوشهر تحت پوشش بیمه سلامت هستند

  ۵ اسطوره غایب در جام ملت‌های آسیا/ از سیدجلال تا هوندا

  بسیج سازندگی استان بوشهر ۷۰۰۰ نهال در اراضی بیابانی خوزستان کاشت

  در زمینه تامین سلامت جامعه هیچ گونه کم کاری قابل قبول نیست

  با متخلفان علمی و کپی کارهای پایان‌نامه‌ای با جدیت برخورد می‌کنیم

  طرح «یک روز خوب با کتاب» در مدارس روستایی دیلم اجرا شد

  راهسازی در روستاها ۵۰۰ برابرشد/ اجرای ۱۳۰هزار پروژه محرومیت‌زدایی

  ۵ اسطوره غائب در جام ملت‌های آسیا/ از سیدجلال تا هوندا

  خلیج فارس متلاطم می‌شود/ کاهش ۷ درجه‌ای دمای هوا در استان بوشهر

  تکذیب تصمیم ظریف برای ریاست جمهوری/یک خبر دیگر از باقری درمنی/بازگرداندن یک اخلالگر اقتصادی …

  کنعانی‌زادگان: مهم نیست چه کسی بازی کند/ فقط قهرمانی می‌خواهیم

  یادواره شهدای دانش‌آموز استان بوشهر برگزار می‌شود

  توقیف نمایش ابراهیم پشت‌کوهی قطعی است

  تشکل‌های دانش‌آموزی استان بوشهر تقویت می‌شوند

  ۱۵ جلد دانشنامه دفاع مقدس استان بوشهر آماده چاپ است

  آماده باش پلیس پیشگیری برای شب یلدا

  جای موزه تخصصی دفاع مقدس در استان بوشهر خالی است

  جان باختن فرزند پیشکسوت کشتی در حادثه آتش سوزی زاهدان

  چرا «شب یلدا» با قصه و شعر همراه است؟

  طرح مربوط به مقابله با اهانت به ادیان و اقوام ایرانی با فوریت بررسی می‌شود + متن طرح

  دختران کارمند مجرد در فهرست مشمولان «بسته‌های حمایتی»

  چرا کارگران فولاد همچنان معترضند؟

  لزوم توانمندسازی جوانان استان بوشهر/ صنعت نیروی کار ماهر می‌خواهد

  اخلالگر اقتصادی به کشور بازگردانده شد

  ظریف هدفی برای انتخابات ریاست جمهوری آینده نداشته و ندارد

  آمادگی آمریکا برای همکاری با همه طرف‌ها جهت حل سیاسی بحران سوریه

  مافیای «کنکور» و «مشق شب» به هم گره خورده‌اند

  روایت شریعتمداری از روز تصادف نوربخش

  "با نمک‌ترین" استان ایران کجاست؟+تصاویر

  استفاده از اخبار با ذکر منبع "بوشکان نیوز " مجاز می باشد.

  © 2017 Bushkan News Agency (bushkannews.ir). All rights reserved