بیش از یک هفته از نشست مجمع جهانی اقتصاد در سوئیس می‌گذرد اما سخنان و مصاحبه‌های حسن روحانی و محمد جواد ظریف هنوز در صدر مطالبی است که رسانه‌های جهان به آن توجه نشان می‏دهند.

به گزارش جنوب نیوز، همچنین در هیاهوی رد و بدل شدن سخنان تند و تیز دیپلماتیک میان ایران و غرب، روزنامه فیگارو با اشاره به سفر روسای شرکت‌های بزرگ فرانسوی که دوشنبه (امروز) وارد تهران شده‌اند، می‌نویسد: «این سفر سه روزه نه تنها در زمینه روابط ایران و فرانسه بی‌سابقه است، بلکه برای ایرانی‌ها هم مهم‌ترین سفر یک هیأت اقتصادی خارجی، از ابتدای روی کار آمدن حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور جدید این کشور است.»

نگاهی داریم به برخی مطالب رسانه‌های جهان درباره ایران در هفته گذشته.

 

فرش قرمز ایران برای فرانسه

روزنامه فیگارو اول فوریه در مطلبی با عنوان «هجوم شرکت‌های فرانسوی به ایران» نوشت، علی رغم احتیاط وزارت خارجه فرانسه در زمینه پرونده هسته‌ای ایران، تعدادی از رؤسای شرکت‌های اقتصادی فرانسه در اوایل هفته آینده به ایران می‌روند تا اصلی‌ترین هدف خود یعنی از سرگیری روابط اقتصادی با ایران را دنبال کنند. فیگارو می‌نویسد، سفر حدود ١٠٠مقام اقتصادی فرانسه به ایران، در ۳۰ سال اخیر بی‌سابقه است. آنان سوار بر هواپیمای شرکت لوفت‌هانزا به تهران می‌روند و نخستین ساعات دوشنبه به تهران می‌‏رسند. فیگارو تأکید می‌کند که این سفر سه روزه نه‌تنها در زمینه روابط ایران و فرانسه بی‌سابقه است، بلکه برای ایرانی‌ها هم مهم‌ترین سفر یک هیأت اقتصادی خارجی، از ابتدای روی کار آمدن حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور جدید این کشور است.

به نوشته فیگارو، دولت ایران با فرش قرمز از شرکت‌های فرانسوی استقبال خواهد کرد و محمد نهاوندیان، مشاور اقتصادی حسن روحانی و نعمت‌زاده، وزیر صنایع و معادن، نیز در این استقبال حضور خواهند داشت. فیگارو، در پایان گزارش خود با اشاره به مانع تراشی فرانسه در مذاکرات هسته‌ای ایران، می‌نویسد که سخنان لوران فابیوس در هنگام این مذاکرات چندان نمی‌تواند بر روابط اقتصادی فرانسه و ایران تأثیرگذار باشد، زیرا ایرانیان اکنون عملگرا هستند و اگر نفعشان را در رابطه با فرانسه ببینند، با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کنند. فیگارو، همچنین در گزارشی دیگر اعلام کرده وزارت خارجه فرانسه با این سفر موافق است اما چندان مایل نیست که درباره آن حرفی زده شود. چرا که پاریس از این سفر نفع خواهد برد و امیدوار است که دفتر اقتصادی‌اش در کنار سفارت فرانسه در تهران بازگشایی شود.

 

تناقض در سخنان لاریجانی و ظریف

طارق الحمید ۲۸ ژانویه در الشرق الأوسط که نزدیک به عربستان سعودی است و از زمان روی کار آمدن دولت حسن روحانی در ایران پیکان انتقاداتش بیش از پیش به سوی تهران نشانه رفته است، نوشت، حمله‌ هم‌زمان و با لفظ واحدِ برخی مسئولان ایرانی و عراقی، سخنگویان بشار اسد، مانند ولید المعلم و بشار الجعفری و پیش از همه حسن نصرا… به عربستان اتفاقی نیست. مشخص است که نقشه‌ ایران ربط دادن تروریسم به سعودی‏‌هاست. قضیه به اینجا ختم نمی‌شود و محمدجواد ظریف، وزیر خارجه‌ ایران، با دعوت از جنگجویان خارجی برای ترک سوریه و با بیان این‌که حضور نیروهای حزب‌ا… در سوریه به ایران ربطی ندارد، همسایگان را به ترویج تروریسم در منطقه متهم کرد. شرق الاوسط در ادامه می‌‏نویسد: «اما سخن ظریف مبنی بر مختار بودن حزب‌ا… در تصمیمات‌اش، کاملا با سخن [علی] لاریجانی، رئیس مجلس ایران، که گفته بود ایران تمام هستی خود را فدای حزب‌ا… می‌کند در تضاد است.»

 

تعبیر محتاطانه‏‌ استفاده از زور

کورت مِلِنتین ۲۹ ژانویه در نشریه آلمانی یونگه ولت با اشاره به سخنان هفته گذشته جان کری در اجلاس داووس که گفته بود که ایران باید ثابت کند قصد ساختن بمب هسته‌ای ندارد، نوشت: «دولت آمریکا هرچه بیشتر از توافق ژنو فاصله می‌گیرد. طبق قواعد منطق به هیچ رو نمی‌توان نداشتنِ قصد را به گونه‌ای اثبات کرد که جای تردید باقی نماند. اما کری روشن کرد که در عمل منظورش چیست؛ ایران نباید تأسیسات غنی‌سازی فردو را که در اجرای توافق موقت از هفته‌ پیش فعالیت آن را تعطیل کرده دوباره به کار بیندازد. کری در هیبت یک معلم گفت، کسی که نیات مسالمت‌آمیز دارد به تأسیساتی در دل زمین نیاز ندارد، جان کری فراموش کرد اضافه کند که ایران در معرض تهدیدهای دائم آمریکا وا سرائیل است. کری خود یک روز پیش از سخنرانی در داووس دوباره تهدید و تأکید کرده بود که مانند گذشته همه‌ گزینه‌ها روی میز است که تعبیر محتاطانه‌ استفاده از زورِ اسلحه است.»

 

قهرمان بی‌‏موی ایرانی

روزنامه انگلیسی گاردین ۲۸ ژانویه در گزارشی با عنوان «قهرمان بی‏مو» به داستان معلم فداکار ایرانی که برای کمک به دانش‎آموز خود موی سرش را تراشید، پرداخته است. در این گزارش آمده است: «زمانی که علی محمدیان متوجه شد که دانش آموزش به خاطر ابتلا به سرطان، دچار ریزش مو شده، تصمیم گرفت که به نشانه همبستگی و همدردی با او، موهای خود را بتراشد. پس از آن، به سرعت تمامی ‌دانش آموزان کلاس نیز موهای خود را تراشیدند و تمام آن اذیت و آزار دانش‌آموز بیمار متوقف شد. او اکنون به قهرمان ملی تبدیل شده و حسن روحانی نیز پیشنهاد کرده تا هزینه‌های درمان این دانش‌آموز را بپردازد.»

 

روحانی و ظریف میانه رو هستند

فرید زکریا، روزنامه‏نگار مشهور آمریکایی که در سفر اخیر حسن روحانی به سوئیس با وی مصاحبه کرده بود در بخشی از گزارش خود در واشنگتن پست نوشت، پس از آنکه ایران و قدرت‌های جهانی توافق موقت هسته‌ای را امضا کردند، انتظار‌ها زیاد بود. در طول چند هفته گذشته، این انتظارات به طرز چشمیگری کاهش یافت چراکه مقام‎های ایران سخنان سرسختانه‌ای به زبان آورده‌اند… (البته) من پس از دیدار با روحانی و ظریف متقاعد شدم که آن‌ها میانه رو بوده و به دنبال تعامل گسترده‌تر با جهان هستند. روحانی به من اشاره کرد که در چندین ماه آینده افراد در حصر آزاد می‌شوند… بهتر است که طرفین فضا را در داخل کشور‌هایشان برای توافقی نهایی آماده کنند.» این سخنان اما بی‌پاسخ نماند. محمد رضا صادق، مشاور ارشد رسانه‌ای روحانی در واکنش به سخنان زکریا گفت: «مصاحبه به طور کامل در پایگاه اطلاع رسانی رئیس جمهور منتشر شده و حاوی نکته دیگری نیست.»

 

نقش ضراب در ترور سفیر عربستان در آمریکا

اینگا رُوگ ۳۱ ژانویه در نشریه آلمانی نویه تسورشر تسایتونگ با اشاره به سفر هفته گذشته رجب اردوغان به تهران نوشت، ایران هنوز به علت تحریم‏‌ها منزوی است اما ترکیه زمان را برای گسترش مناسبات اقتصادی با کشور همسایه مناسب می‌بیند. آنکارا در سیاست منطقه‌ای نیز به دنبال بهبود همکاری با ایران است. دیوید کوهن که مسئول ارشدِ تحریم‌های ایران در وزارت خزانه داری آمریکا است گفته که تحریم‌ها همچنان به قوت خود باقی‌است اما آنکارا به این مسئله توجه زیادی ندارد. این مطلب برای ایران یک پیروزی مرحله‌ای در راه خروج از انزوایی است که روحانی وعده‌ پایا‌نش را داده است. همین حالا هم ترکیه در دور زدن تحریم‌های ایران سهم دارد. در کانون رسوایی فساد مالی که اواسط دسامبر برملا شد معامله‌های طلا با ایران نیز قرار دارد. به‌ظاهر نقش محوری را در این معامله‌ها رئیس بانکِ دولتیِ‌هالک، سلیمان اصلان، وهمچنین بازرگانی ایرانی – آذربایجانی به نام رضا ضراب داشته‌اند. در قرار مجرمیت آمده که ضراب در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ میلادی حدود ۸۷ میلیارد یورو را به صورت غیرقانونی به تهران انتقال داده است. طبق ادعای رسانه‌های ترکیه که به یک گزارش محرمانه استناد می‎کنند، ضراب در سوءقصد نافرجام به سفیر عربستان سعودی در واشنگتن در سال ۲۰۱۱ میلادی نیز نقش محوری داشته است.

ترافیک رفت و آمد‌های دیپلماتیک ایران اسلامی بعد از انتخاب اعتدال این‌بار به مونیخ رسید و بعد از نیویورک، ژنو و داووس، مونیخ نیز شاهد چهره جدید ایران در عرصه سیاست خارجی شد. چهره‌ای که صهیونیست‌ها و دشمنان نظام اسلامی را بیش از پیش به انزوا برد و عصبانی کرد.

دکتر محمد جواد ظریف که به نمایندگی از کشورمان در نشست امنیتی مونیخ شرکت کرده است، در حاشیه این نشست گفت‌و‌گو‌ها و دیدارهای فراوانی با سران کشورهای مختلف از جمله سران کشورهای ۵+۱ و نیز جان کری وزیر امور خارجه آمریکا داشته است. گفتنی است ظریف در قالب این دیدار با سران سازمان‌های بزرگ جهانی مانند سازمان ملل و سازمان انرژی هسته‌ای نیز رایزنی کرد.

 

دفاع ظریف از انرژی هسته‌ای

«محمد جواد ظریف» وزیر خارجه کشورمان که در هر کجای جهان از منافع ملی کوتاه نمی‌آید با دفاع از انرژی هسته‌ای کشورمان در گفت‌وگو با رویترز گفت: ایران حاضر نیست تا تحقیقات درباره سانتریفیوژ‌ها را در راستای برطرف کردن نگرانی‌های بین‌المللی متوقف کند. ظریف در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا ایران تحقیقات درباره سانتریفیوژ‌ها را به عنوان بخشی از تعامل مالی متوقف می‌کند، گفت: «خیر،اما من هم تمایلی ندارم تا در این مورد گفت‌وگو کنم.» وی افزود: «ما قصد داریم تا درباره موارد گوناگون برنامه هسته‌ای مذاکره کنیم و من فکر نمی‌کنم علم و فناوری ارتباطی با گسترش تسلیحات داشته باشد.» وزیر خارجه کشورمان افزود: ‌ «این تازه آغاز مذاکرات برای دستیابی به توافق نهایی است. این گام نخست از گام نهایی است و من انتظار دارم که این گام در مدت زمان (مشخص) برداشته شود. البته از دید ما رسیدن به توافق چندان دشوار نیست. توافقی که بنابر حسن‌نیت همه طرف‌ها باشد و با راهکارهای مختلف نشان دهد که برنامه هسته‌ای ایران صلح‌آمیز است.» ظریف در حاشیه کنفرانس مونیخ همچنین گفت: «ما در این زمینه آمادگی داریم چرا که معتقدیم این‌کار در راستای منافع ماست و قصد دیگری نداریم. بنابراین از لحاظ تئوری چنین کاری نباید چندان مشکل باشد. «توافق درباره جزئیات باید کمی مشکل‌تر باشد و ما خواهیم دید.»

 

دیدار با وزیر خارجه آمریکا

بازار دیدار‌های ظریف در مونیخ داغ بود که خبر دیدار او با جان کری صفحه اول خبرگزاری‌های جهان را به خود اختصاص داد. خبری که بلا فاصله وزارت خارجه قبل از اینکه تندرو‌ها در برابر آن موضع بگیرند، دلیل آن را اعلام کرد. «جن ساکی» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در یک پیام توییتری گفت که «جان کری» وزیر خارجه آمریکا و «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران در حاشیه اجلاس امنیتی مونیخ با یکدیگر دیدار کردند. در همین راستا نیزاداره کل دیپلماسی رسانه‌‌ای وزارت امور خارجه اعلام کرد: محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه نشست مونیخ با جان کری، وزیر خارجه آمریکا دیدار کرد و در این دیدار درباره ادامه مذاکرات هسته‌ای و نشست آتی ایران و ۱+۵ مذاکره رایزنی شده است.

 

ظریف دست پیش را گرفت

وزیر امور خارجه کشورمان که می‌دانست در صورتی‌که دلایل دیدار خود را با وزیر امور خارجه آمریکا بازگو نکند، امروز تمام رسانه‌های افراطی او را به وطن فروش، تعامل گر و غیره متهم می‌کنند، تاکید کرد: در دیدارش با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا درباره چگونگی آغاز، ادامه و به نتیجه رسیدن مذاکرات آتی در وین صحبت کرده است. محمدجواد ظریف گفت: در دیدارم با وزیر خارجه آمریکا در حاشیه نشست امنیتی مونیخ درباره مذاکرات آینده ایران و ۱+۵ و با حفظ حقوق ملت ایران رایزنی کرده‌ام. براساس این گزارش این دیدار به درخواست وزیر امور خارجه آمریکا در هتل محل اقامت ظریف انجام شده است.

 

دیدار با ظریف و خرسندی آمانو

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه اجلاس امنیتی مونیخ و در ادامه دیدار‌های خود با یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیدار و گفت‌وگو کرد. در این دیدار دو طرف آخرین موضوعات مربوط به همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی و گزارش‌ها و بازرسی‌های انجام شده در راستای اجرای توافق ژنو را بررسی کردند. از سوی دیگر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از همکاری جمهوری اسلامی ایران با آژانس ابراز خرسندی کرد. وی با اشاره به اینکه در انتظار تداوم این همکاری‌ها در آینده هستیم، افزود: امیدواریم توافق نهایی با ایران در تابستان (۲۰۱۴) محقق شود.

 

اظهارات اشتون با محور ایران در مونیخ

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز یکشنبه گفت دور تازه مذاکرات هسته‌ای که ۲۹ بهمن در وین برگزار می‌شود، بر نحوه زمانبندی و نحوه ادامه مذاکرات متمرکز است. وی همچنین مذاکرات پیش‌ رو را «بسیار دشوار» ارزیابی کرد و گفت طرفین حتی ممکن است مجبور به تمدید دوره ۶ ماهه مذاکرات جامع شوند. اشتون که در حاشیه نشست امنیتی مونیخ با «وال‌استریت‌ژورنال» گفت‌وگو می‌کرد، گفت راهکار جامع باید جامعه بین‌الملل را نسبت به ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران به «یقین» برساند. نشست مونیخ با تمام دیدار ها و گفت و گوهایی که داشت دیروز به پایان رسید و تنها چهره مثبت ایران در مجامع بین المللی برجاماند.

منبع: قانون