امروز: پنج شنبه, ۳ اسفند , ۱۳۹۶.وقت شما بخیر
سرخط خبرها :
تبلیغات
تلگرام بوشکان نیوز
 • تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۲ | کد خبر : 14425
     
 • http://cdn.tabnak.ir/files/fa/news/1392/11/23/342826_845.jpgبوشکان نیوز: در حالی که مسئولان ارشد اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران شروطی را برای راه اندازی اتاق مشترک ایران و آمریکا بیان می کنند و تشکیل آن را منوط به تحقق این شرایط دانسته و زمان آن را در سال آینده عنوان می کنند، گویا کیش متولی این امر شده و اقدام به راه اندازی این اتاق مشترک کرده است.

  به گزارش ، اعتدال نوشت: هفته گذشته نمایشگاهی در کیش با عنوان « پنجمین نمایشگاه بین المللی فرصتهای سرمایه گذاری کشور» برگزار شد که یکی از نکات قابل توجه در آن که البته از دید رسانه ها دور ماند، وجود غرفه ای به نام اتاق بازرگانی ایران و آمریکا بود.

  راه اندازی اتاق بازرگانی مشترک ایران و آمریکا در نمایشگاه بین المللی کیش در حالی صورت گرفت که رئیس جدید اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران پیشتر با برشمردن شروط تاسیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و امریکا، گفته بود: اگر قوای حاکمیتی تاسیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و آمریکا را به مصلحت بدانند، حتما این کار انجام خواهد شد. اما گویا برخی مسئولان در کیش این مسئولیت را پیش از همه به گردن گرفته و در فاصله کوتاهی از توافق ژنو نسبت به راه اندازی اتاق بازرگانی مشترک ایران و آمریکا اقدام کرده اند.

  غلامحسین شافعی در گفتگویی عنوان کرده بود: با توافقات انجام شده میان ایران و گروه ۱+۵ فضای مثبتی بر اقتصاد ایران حاکم شده است که به نظر می رسد بتواند منجر به جذب سرمایه گذاران خارجی، اشتغالزایی و رونق و توسعه اقتصادی شود. تشکیل اتاق بازرگانی مشترک ایران و امریکا نیز در هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران بررسی شده و البته راه اندازی چنین نهادی نیازمند استعلام نظرات بخش حاکمیتی کشور است.

  به گفته رئیس جدید اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران چنانچه تشخیص داده شود که راه اندازی اتاق بازرگانی مشترک ایران و امریکا به نفع کشور است، حتما این کار صورت خواهد گرفت. اما انچه مسلم است مصلحت اندیشی در این میان، بهترین نتیجه را می دهد. وجود غرفه ای با عنوان « اتاق بازرگانی ایران و آمریکا» در نمایشگاه فرصت های سرمایه گذاری در کیش نشان می دهد که برخی اقدامات در حیاط خلوت هایی، در حال رخ دادن است که در آن نه خبری از مصلحت اندیشی است و نه تصمیم گیری کلان در آن دخیل است.

  با انتشار این خبر شاید این سخن گفته شود که برگزاری نمایشگاه به یک شرکت متولی سپرده می شود و مجری نمایشگاه باید مسئولیت این اقدام را بر عهده بگیرد، اما سئوال اینجاست که مگر مجوز برگزاری این نمایشگاه به متولی برگزاری داده نشده است؟ و اینکه آیا متولی ارائه مجوز به شرکت های برگزار کننده نمایشگاه ها، صرفا مجوز می دهند و بر آنچه در نمایشگاه قرار است اتفاق بیفتد و شرکت هایی که در آن حضور پیدا می کنند، نظارتی ندارند؟

  البته جالب اینجاست که در حین برگزاری نمایشگاه مذکور، غرفه اتاق بازرگانی ایران و آمریکا پس از گذشت ۲ روز به صورت خودجوش از سوی کسانی که حراست نمایشگاه معرفی شدند، جمع آوری شد و این اتفاق در حالی رخ داد که برق نمایشگاه رفته بود! مشخص نیست که حراست نمایشگاه واقعا از ابتدا خبری از تشکیل چنین غرفه ای نداشته است یا اینکه اهداف دیگری در پس ۲ روز فعالیت غرفه اتاق بازرگانی مشترک ایران و آمریکا بوده است؟

  نظرات کاربران در "کیش متولی جدیدبرقراری روابط ایران وآمریکا؟"

  نظرات

  استان بوشهر
  ایران و جهان