بـوشــکان نیـوز
تیتر اول
جسد بی‌جان کوهنورد مفقود شده اهرمی در کوه‌های بیرمی پیدا شد

جسد بی‌جان کوهنورد مفقود شده اهرمی در کوه‌های بیرمی پیدا شد

به گزارش بوشکان نیوز به نقل از مهر، حسین درویشی صبح یکشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: جسد بی جان کوهنورد مفقود ...

ادامه مطلب...
 • کد خبر : 14897
 • تاریخ انتشار : ۳ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۷:۱۵
 • ۰ نظر چاپ
 • چرا قانون را به ضرر کشاورزان تفسیر می کنید؟

  بوشکان نیوز: این نشست به میزبانی اتاق بازرگانی بوشهر و با دو موضوع برق چاههای کشاورزی جنوب استان و مشکلات صنعت پرورش میگوی بوشهر با حضور فعالان این بخش و مدیران مربوطه برگزار شد.

  این نشست که قرار بود ساعت ۱۰:۳۰ دقیقه پنج شنبه آغاز شود، با تاخیر یک ساعته به دلیل عدم حضور به موقع استاندار برگزار شد.

   


  ۴ شورای گفتگوی بخش خصوصی و دولت در هفته های آتی

  در این نشست رییس اتاق بازرگانی، صنایع, معادن و کشاورزی بوشهر خبر داد: قرار است از این هفته ۴ جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در روزهای پنج شنبه باقی مانده سال با حضور استاندار برگزار شود.

  به گفته شریف پور بوشهری، این نشست ها با حضور مدیران مربوطه به تصمیم سازی هایی جهت رفع مشکلات و نیازهای بخش خصوصی در استان یا  پیگیری جدی تر در سطح ملی تا حصول نتیجه منجر می شود.

   


  وی افزود: از سال ۹۰ که شورای گفتگوی بخش خصوصی و دولت در کشور کلید خورد، مدیران وقت استان تنها حاضر به شرکت در یک جلسه شدند، اما در دولت تدبیر و امید با تغییراتی که در سطح مدیریت کلان کشور و نگاه ویژه ای که برای کمک به بخش خصوصی شاهدیم، امید می رود این جلسات به صورت مستمر برگزار و منجر به نتیجه شود.

  وی ادامه داد: با توجه به درخواست چند ماه گذشته اتحادیه صنفی کشاورزان جنوب استان در خصوص مشکل هزینه برق آبشیرین کن های اراضی زارعی شان، با دستور استاندار برای بررسی موضوع به صورت مشترک توسط جهادکشاورزی، شرکت برق و صنف کشاورزان، اما هنوز مشکل مرتفع نشده، از این رو به عنوان دستور کار اول جلسه مورد گنجانده شده است.

  هزینه ۸۰۰ تا یک میلیون تومانی برق آبشیرین کن ها بر دوش کشاورزان بوشهری

  نماینده کشاورزان جنوب استان در خصوص دستور کار اول شورای گفتگوی بخش خصوصی و دولت خطاب به استاندار گفت: در پی شور شدن چاههای کشاورزی جنوب استان از جمله مزارع گوجه دیر، کشاورزان ناگزیر به استفاده از آبشیرین کن ها هستند تا آب با کیفیت تری از چاه به زمین کشاورزی شان برسانند، اما هزینه آن با نرخ صنعتی محاسبه می شود که برای این قشر کمرشکن و غیراقتصادی می باشد.

   


  علی کرمی افزود: با وجود آنکه در مصوبه سال ۹۰ هیات دولت، وزارت نیرو موظف به تامین آب کشاورزان شده، اما حالا که کشاورزان با وام و سرمایه خودشان نسبت به خرید دستگاههای آبشیرین کن و احیای زمین های منطقه اقدام کرده اند، شرکت برق بوشهر تفسیر خودش را از این مصوبه دارد و نرخ برق این دستگاهها را صنعتی محاسبه می کند.

  کرمی افزود: این درحالی است که کشاورزان با آب شیرین شده تجارت راه نینداخته اند که بهای برق این دستگاهها با نرخ صنعتی محاسبه می شود، ضمن اینکه نماینده جهاد کشاورزی، شرکت برق و کشاورزان در منطقه حاضر شده و دیدند که آب شیرین شده تنها صرف زمین های کشاورزی می شود، اما هنوز اقدام موثری برای تغییر تعرفه صورت نگرفته است.

  وی ادامه داد: محاسبه برق آبشیرین کن های کشاورزی با نرخ صنعتی باعث شده ماهانه ۸۰۰ تا یک میلیون تومان به کشاورزان تحمیل کند، درحالی که درخواست داریم این دستگاهها جزوی از ادوات کشاورزی منظور و نرخ برق آنها کشاورزی محاسبه شود.

  آبشیریکن ها باید جزیی از ادوات کشاورزی محسوب شود

  رییس سازمان جهادکشاورزی استان بوشهر هم در این نشست ضمن تایید گلایه کشاورزان اظهار داشت: با توجه به شور شدن منابع زیرزمینی، کشاورزان خصوصا در جنوب استان چاره ای جز استفاده از آب شیرین کن ها ندارند و باید آن را جزویی از ادوات کشاورزی دانست، گرنه آب باکیفیت به اراضی نمی رسد و کشاورزی منطقه ازبین می رود.

   


  نوذر منفرد افزود: استفاده از این آبشیرکن ها نزدیک به ۸۰۰ هزارتومان در هر دوره بر کشاورزان تحمیل می کند، درحالی که اگر مسئولان وزارت نیرو بپذیرند آبشیرین کن همانند پمپ آب برای چاههای کشاورزی ضروری است و برق آن با نرخ کشاورزی محاسبه شود، کمک زیادی به آنها می شود.

  وی تصریح کرد: دولت سالانه بین ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان به هر گلخانه در مناطق سردسیر یارانه سوخت می دهد که در بوشهر  نظیر چنین کمک هایی وجود نداشته، از این رو انتظار می رود وزارت نیرو برای حمایت از کشاورزان بوشهری بهای برق آبشیرین کن ها را به تعرف الف با همان کشاورزی منظور نمایند.

  اعتراض استاندار به نماینده شرکت برق

  پس از آن تل اشکی نماینده شرکت توزیع نیروی برق گفت: از آنجا که در فرآیند آبشیرین کن تصفیه صورت می گیرد، نه پمپاژ آب، مجوزی برای محاسبه آن با نرخ کشاورزی نداریم.

  زمانی که وی در پاسخ به درخواست استاندار درباره اینکه به صورت مستند درباره تعرفه های برق کشاورزی توضیح دهد، اعلام کرد تعرفه ها را با خودم نیاورده ام، استاندار به وی انتقاد کرد و گفت: حضور مدیران با دست خالی و بدون مستندات کافی در این جلسات صحیح نیست و پاسخ هایی از این دست پذیرفتنی نمی باشد.

   


  استاندار بوشهر سپس خطاب به این مدیر برقی گفت: مصوبه دولت که در اختیار بنده می باشد، درباره آبشیریکن  در مزارع کشاورزی سکوت کرده، ولی جای تعجب است که چرا
  قانون به ضرر کشاورزان تفسیر می شود.

  زمانی که نماینده شرکت برق هم پذیرفت که قانون در این بخش شفاف نیست، سالاری گفت: معاون برنامه ریزی استاندار باید در نشستی تخصصی تر بهای برق آبشیرکن ها را بررسی کرده و اگر تجربه مشترکی در استان های دیگر وجود دارد از آن برای کمک به کشاورزان بهره ببرد، وگرنه موضوع را با شرکت توانیز پیگیری خواهیم کرد.

  اعتراض یک کشاورز به تفسیر شرکت برق

  قاسمی یکی دیگر از نمایندگان کشاورزان جنوب استان هم گفت: در حالی که براساس مصوبه سال ۸۴ مجلس بهای برق، آب و گاز کلیه واحدهای آبزیان، دام و کشاورزی با تعرفه کشاورزی باید منظور شود، اما وزارت نیرو برای محاسبه برق آب شیرکن کشاورزان بوشهری با تعرفه صنعتی چرتکه می اندازد که هزینه سنگینی را بر آنها تحمیل می کند.

   


  وی افزود: این اقدام وزارت نیرو به این معناست که کشاورزان با آب شیرین شده فعالیت تجاری دارند یا همانند مغازه های موجود در شهرها آب فروشی می کنند، درحالی که این اقدام جزیی از زنجیره کشاورزی جنوب استان است که اگر رخ ندهد، کشاورزی آنجا تعطیل است.

  این مشکل کشاورزان جنوب استان، دلوار و دشت لیراوی را هم در بر می گیرد

  مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان هم در این جلسه گفت: به دلیل برداشت های بی رویه، سفره های زیرزمینی استان شور شده که بخش کشاورزی را هم با مشکل مواجه کرده است.

   


  شاپور رجایی افزود: از طرفی آب نقش مهمی در محصولات کشاورزی جنوب استان خصوصا قیمت یک کیلوگرم گوجه فرنگی دارد که اگر برای این موضوع فکری نشود، فعالیت کشاورزان با آب های شور بوشهر غیراقتصادی خواهد شد.

  رجایی با بیان اینکه خواسته کشاورزان بحق است، ادامه داد: قوانین موجود به شرکت برق اجازه نمی دهد بهای برق آب شیرین کن را با نرخ کشاورزی محاسبه کنند که باید این مشکل را از طریق نشست مشترک با مدیرعامل توانیر و ارائه توجیهات کافی پیگیری کرد.

  رجایی خاطرنشان کرد: مشکل آب های شور کشاورزی و نیاز به آبشیرین کن تنها مختص جنوب استان نیست، بلکه در دشت دلوار و دشت لیراوی هم نظیر همین مشکلات برای کشاورزان وجود دارد و باید از طریق وزارت نیرو برای آن چاره اندیشی کرد.

  برگشت اعتبارات کشاورزی گلخانه ای زیر سر بانک هاست

  در بخش پایانی این نشست سالاری استاندار بوشهر یادآور شد: درخواست محاسبه بهای برق آبشیرین کن های کشاورزی توسط معاون برنامه ریزی پیگیری خواهد شد و اگر در استان حل و فصل نشد، در شرکت توانیز پیگیر این مسئله خواهم بود.

  وی همچنین با بیان اینکه اولویت بخش کشاورزی توسعه گلخانه ها می باشد، افزود: براساس اعلام وزارت جهادکشاورزی ۹۰ درصد تسهیلات این بخش برگشت می خورد و تنها از ۱۰ درصد استفاده می شود که به نظر می رسد باید در زمینه تبلیغ این نوع کشت و توجیه کشاورزان برنامه ریزی بیشتری صورت بگیرد.

   


  پس از این سخنان، علی کرمی نماینده کشاورزان جنوب استان خطاب به سالاری گفت: برگشت اعتبارات کشت گلخانه ای زیر سر بانک هاست.

  وی گفت: اگرچه قانون خوب نوشته شده و تسهیلات مناسبی هم برای توسعه گلخانه ها پیش بینی می شود، ولی وقتی بانک ها با تفسیرهای شخصی زمین کشاورز را به عنوان وثیقه نمی پذیرند، طبیعی است کاری صورت نمی گیرد و اعتبارات هم برگشت می خورد.

   

  منبع: خلیج فارس
  دیدگاه کاربران
  *

  ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

  *

  از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

  *

  از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

  *

  نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


  ارسال دیدگاه

  *

  *

  *

  به روایت تصویر
  جدیدترین اخبار ایران و جهان

  واکنش معاون دفتر رییس جمهور به یک ادعا

  لزوم برخورد جدی با گرانفروشی در استان بوشهر/ نظارت‌ها بیشتر شود

  دیزل ژنراتورهای استان بوشهر برای کاهش خاموشی برق وارد مدار شوند

  شدت افت قیمت سهم‌ها کاهش یافت

  رزمایش پرتویی آذرماه امسال در استان بوشهر برگزار می‌شود

  آخرین آمار از زندانیان صدور چک بی‌محل

  صادرات کالا از گمرکات استان بوشهر ۳۴ درصد افزایش یافت

  برخورد قاطع قوه قضاییه با اخلالگران ارز و سکه

  پست مهدی رحمتی برای هواداران استقلال

  روستای پلکانی «نایبند» ماسوله‌ی کویر

  «آپاچی» با رضا شفیعی‌جم و سحر قریشی کلید خورد

  شایعه تخلف مالی دو مجری مشهور تلویزیون

  نهمین جشنواره استانی مشاعره دانش‌آموزی در بوشهر آغاز شد

  کیهان: «نه شرقی نه غربی»، مال قدیم‌ها بود!

  خدمات بهداشتی به ۲۵۰۰ مددجوی کمیته امداد بوشهر ارائه شد

  چین تحریم نفت ایران را خنثی می‎کند

  نخستین کارگاه تخصصی صداسازی در استان بوشهر برگزار می‌شود

  نقشه جامع فرهنگی کشور در استان بوشهر بومی‌سازی می‌شود

  لیست کالا‌های ممنوعه برای حجاج اعلام شد

  احداث مجتمع بزرگ آموزشی در بوشهر توسط نیروگاه اتمی

  مدارس کم‌جمعیت استان بوشهر تجمیع می‌شوند

  ۱۰ نکته که حریم خصوصی شما را بهبود می‌بخشد

  دوست‌داران طبیعت در دشتستان به یاری پرندگان و حیوانات شتافتند

  «سیامک انصاری» در اولین فیلم سینمایی «جواد رضویان»

  بازگشایی مدارس نیازمند مشارکت همگانی/ طرح روستا مرکزی اجرا می‌شود

  پورابراهیمی: در تیم اقتصادی دولت، همه ژنرالند

  دیدار بخشدار بوشکان با شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر بوشکان

  دو متهم به همسرکشی پای میز محاکمه

  شکوری‌راد: احزاب، ریسک تجمعات را نمی‌پذیرند

  شنبه‌های سینمایی با بلیت نیم‌بها

  ۱۰۰ گل از اسطوره‌های دنیای فوتبال (قسمت دوم)

  شریعتمداری: باید با مردم با صداقت گفتگو کنیم

  پشیمانی متین ستوده از تمسخر بیرانوند

  استفاده از اخبار با ذکر منبع "بوشکان نیوز " مجاز می باشد.

  © 2017 Bushkan News Agency (bushkannews.ir). All rights reserved