بوشکان نیوز: صبح امروز پنج شنبه ۸ اسفند ماه وزیر بهداشت و درمان با همراهی مسئولین استانی و شهرستانی وارد دشتستان شد تا از نزدیک مشکلات بهداشت و درمان این شهرستان را بررسی نماید.
سید حسن هاشمی در ابتدای بازدید خود به بیمارستان ۱۷ شهریور برازجان رفته و مشکلات این بیمارستان را از نزدیک بررسی کرد.
وی بعد از بازدید از بیمارستان ۱۷ شهریور برازجان به بیمارستان شهید گنجی برازجان رفت و مشکلات این بیمارستان علی الخصوص مشکلات ایجاد شده در پی زلزله را بررسی کرد و در نهایت در جلسه ای که با معاون عمرانی استاندار بوشهر، فرماندار دشتستان، نماینده کازرون و خشت، نماینده دشتستان، رییس دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر و جمعی از مسئولین استانی و شهرستانی داشت، به ارایه ی راهکارهای لازم جهت برطرف کردن این مشکلات پرداخت.

 

سخنان وزیر بهداشت:

وزیر بهداشت در این جلسه گفت: امیدوارم فرماندار دشتستان به عنوان نماینده دولت تدبیر و امید در مدت فعالیت خود بتواند به خوبی مشکلات این شهرستان را مرتفع سازد.

وی یکی از نکات مهم در پیشرفت یک شهرستان و استان را تعامل سازنده بین استاندار، فرماندار و حتی نمایندگان آن استان دانست و عنوان داشت: من در این بازدید متوجه شدم که تعامل و همکاری خوبی بین این افراد در سطح استان بوشهر وجود دارد و این امر می تواند نوید بخش آینده ای روشن برای دشتستان و استان بوشهر باشد.
هاشمی افزود: پس از بازدید از بیمارستان ۱۷ شهریور برازجان به این نتیجه رسیدم که این بیمارستان باید سریعاً راه اندازی شود و جهت خدمات دهی مطلوب تر به عموم مردم تجهیز گردد.

 

برازجان نیازمند یک بیمارستان دیگر است

هاشمی اضافه کرد: با توجه به جمعیت و وسعت دشتستان وجود دو بیمارستان بسیار کم و ناکافی است لذا باید بیمارستان دیگری در این شهرستان تأسیس گردد تا روند خدمات دهی بهداشتی و درمانی به شکل بهتری صورت پذیرد.

وی بیان داشت: بیمارستان ۱۷ شهریور باید در حد همان تعداد تخت های کاهش یافته در جریان افتتاح بیمارستان شهید گنجی برازجان، یعنی ۶۰ تخت تجهیز و راه اندازی گردد.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط اقتصادی موجود در سطح کشور باید این نکته را همواره دانست که دولت در شرایطی نیست که که بتوان انتظار مالی زیادی از آن داشته باشیم بلکه مسئولین استانی و شهرستانی باید خود منابعی را خلق کرده و از درآمدهای خود جهت مرتفع سازی مشکلات استفاده نمایند.
وی در ادامه گفت: با توجه به شرایط موجود، امیدواریم در اوایل سال آتی شرایط کشور به شکل مطلوبتری برسد.

 

حل مشکل نیروی انسانی تا ۳ ماه آینده

هاشمی در خصوص کمبود نیروی انسانی و کادر بهداشتی گفت: معاون پرستاری من در آینده به استان بوشهر و دشتستان آمده و از نزدیک مشکلات را حل خواهد کرد. همچنین در خصوص کمبود پزشک عمومی استان و شهرستان، ظرف ۲ الی ۳ ماه آینده، اعتبارات لازم تخصیص خواهد یافت و این مشکل نیز مرتفع خواهد شد.

 

بیمارستان شهید گنجی برازجان باید زنده بماند و از آن استفاده کرد

وزیر بهداشت در خصوص بیمارستان شهید گنجی برازجان و خسارات وارده بر این بنا طی زلزله ی اخیر دشتستان گفت: بیمارستان شهید گنجی برازجان از نظر امنیت و سیستم اتاق عمل و… از استانداردهای پزشکی و درمانی خوبی برخوردار است اما در خصوص استاندارهای ساختمانی باید گفت که این امر به صورت جداگانه بررسی شود.

وی با انتقاد از وضعیت ساختمانی بیمارستان ۱۷ شهریور گفت: زیبنده ی یک شهر نیست که بخش اورژانس بیمارستان آن دقیقاً به پیاده روی خیابان راه داشته باشد! هرچند که این بیمارستان حدود ۴۰ سال پیش ساخته شده بود.

 

فرماندار دشتستان: در همین مدت کوتاهی که در دشتستان بودم مشکلات آن را واقعاً درک کردم

فرماندار دشتستان نیز در این جلسه ضمن خیر مقدم به وزیر کشور و نماینده ی مردم کازرون و خشت گفت: در همین مدت کوتاهی که در دشتستان بودم به خوبی مشکلات این شهرستان را درک کردم.

ارسلان زارع افزود: در خصوص برطرف سازی مشکلات دشتستان کارشناسی های لازم انجام خواهد شد تا در حد توان بتوان از ظرفیت موجود استفاده کرده و این معضلات را حل کرد.

 

نماینده ی دشتستان: در حوزه ی درمان ناهماهنگی های زیادی وجود دارد

نماینده مردم دشتستان نیز در این بازدید ضمن انتقاد از وضعیت موجود در بیمارستان شهید گنجی برازجان گفت: جانمایی این بیمارستان از همان ابتدا نیز اشتباه بود من این مسئله را مرتب به مسئولین گوشزد می کرد اما آقایان اوکی می دادند و می گفتند بیمارستان مشکلی ندارد و این شد که در نهایت زلزله ی دشتستان شاهد این خسارت بودیم.

سید مهدی موسوی نژاد نبود پزشک عمومی را یکی از مشکلات درمانی دشتستان دانست و عنوان داشت: در حال حاضر دشتستان با کمبود ۱۸ پزشک عمومی مواجه است این در حالی می باشد که متخصصین بیمارستان های شهید گنجی و ۱۷ شهریور برازجان نیز با تأخیر زیادی در بیمارستان حاضر می شوند و با این اقدامات خود، مشکلات درمانی این شهرستان را دوچندان می کنند.

 

رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر: دشتستان می تواند یکی از قطب های درمانی استان باشد

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر نیز گفت: نسبت جمعیت استان بوشهر بر تعداد تخت های بیمارستان ۰/۹است که این شاخصی نامناسب است.


علیرضا رئیسی افزود: یکی از دغدغه های ما این است که به جایی برسیم که نه تنها بیماری را به استان های دیگر اعزام نکنیم بلکه بیمار از استان های دیگر به بیمارستان های استان بوشهر اعزام شود.

 

حاشیه ها:

*در حاشیه بازدید وزیر بهداشت از بیمارستان ۱۷ شهریور برازجان یکی از پزشکان متخصص ضمن انتقاد از وضعیت کارانه (حق کار) پزشکان متخصص گفت: من به عنوان متخصص در یک روز کاری تنها ۳۵۰۰ تومان دستمزد می گیرم که وزیر بهداشت در جواب گفت: وقتی این حرف را شنیدم واقعاً خجالت کشیدم که چرا وضعیت باید اینگونه باشد.

*این پزشک متخصص به وزیر بهداشت می گفت که من زیرمیزی هم نمی گیرم، پس بگویید چگونه باید دستمزد خود را بدست آورم که نماینده ی دشتستان سخن این پزشک را قطع کرد و گفت: شما نمی گیرید اما بعضی از پزشکان زیرمیزی می گیرند.
*یکی از بیماران از نبود آب و کمبود امکانات رفاهی در بیمارستان شهید گنجی برازجان با وزیر سخن می گفت و دیگری از کمبود پرستار و نیروی انسانی بیمارستان ها.

*وقتی وزیر بهداشت بعد از بازدید از بیمارستان ۱۷ برازجان به بیمارستان شهید گنجی این شهر آمد گفت: این بیمارستان هم که دقیقاً مثل قبلی است و همان مشکلات را دارد!
*رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در سخنان خود از دشتستان به عنوان یکی از پهناورترین شهرستان های استان یاد کرد که فرماندار دشتستان و نماینده ی دشتستان در جواب گفتند: یکی از پهناورترین نه، پهناورترین!

منبع: اتحاد جنوب