بـوشــکان نیـوز
تیتر اول
ساعات اداری در استان بوشهر تغییر کرد

با هدف مصرف بهینه برق؛

ساعات اداری در استان بوشهر تغییر کرد

ساعات کاری ادارات استان بوشهر روز 21 خرداد در حالی تغییر می‌کند که استاندار بوشهر با اولتیماتوم به مدیران ...

ادامه مطلب...
 • کد خبر : 20643
 • تاریخ انتشار : ۲۲ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۵:۱۸
 • ۰ نظر چاپ
 • چگونه این زن ایرانی در جهان افتخار آفرید؟

  مریم میرزا خانی ریاضیدان ۳۷ ساله برجسته ایرانی مفتخر به دریافت جایزه «فیلدز» شده که گفته میشود معادل جایزه نوبل در ریاضیات است. این جایزه هر چهار سال یک بار به چند برنده که باید زیر ۴۰ سال باشند، اعطا می‌شود.

   

  به گزارش «تابناک» این جملات کوتاه البته بیانگر و تشریح کننده افتخار بزرگی که این پرفسور ایرانی رقم زده است نیست. برای آنکه بیشتر با افتخار بزرگی که نصیب مریم میرزاخانی شده است آشنا شویم نیاز به آن است که پیرامون جایزه «فیلدز» و شخصیت و افتخارات قبلی مریم میرزاخانی کمی کنکاش شود.

   

  جایزه «فیلدز» چیست و چه اهمیتی دارد؟

   

  جایزه «فیلدز» که به شکل رسمی با عنوان مدال بین المللی برای کشفیات برجسته در علم ریاضیات – International Medal for Outstanding Discoveries in Mathematics – شناخته میشود جایزه ای است که هر چهار سال یکبار از سوی کنگره بین المللی انجمن بین المللی ریاضیات، به دو، سه یا چهار ریاضیدان برجسته زیر ۴۰ سال تقدیم میشود. این جایزه برترین جایزه ای است که ریاضیدانان به دریافت آن مفتخر میشوند. این جایزه همچنین با یک رقم مالی نیز همراه است که از سال ۲۰۰۶ تا کنون مبلغ آن ۱۵ هزار دلار کانادا است.

  چگونه این زن ایرانی برای جهان ریاضیات شگفتی ساز شد؟

  نام این جایزه برگرفته شده از نام «جان چارلز فیلدز» پرفسور برجسته ریاضیات اهل کشور کانادا است که در سال ۱۹۳۲ چشم از جهان فروبست. فیلدز خود اقدام به طراحی اهدای این جایزه و مبلغ مالی آن کرده است. این جایزه برای اولین بار در سال ۱۹۳۶ به «لارس آلفورس» و «جس داگلاس» تقدیم شد و از سال ۱۹۵۰ به بعد هر چهار سال یکبار مراسم اهدای آن برپا شده است. هدف از اهدای این جایزه شناساندن و حمایت از ریاضیدانان برجسته ای است که اقدام به خلق شگفتی و اکتشافات جدید در علم ریاضیات کرده اند.

   

  جدول زیر نمایانگر تعداد جوایزی است که کشورهای مختلف از زمان شروع اهدای «فیلدز» به دریافت آن مفتخر شده اند:

  چگونه این زن ایرانی برای جهان ریاضیات شگفتی ساز شد؟

  اکنون در سال ۲۰۱۴ مریم میرزاخانی ریاضیدان ایرانی الاصل به عنوان اولین زن دریافت کننده این جایزه، مفتخر به دریافت آن شده است تا نام کشور ایران نیز در فهرست دریافت کنندگان این جایزه بزرگ ثبت شود. اما «مریم میرزاخانی» کیست؟

   

  چندی پیرامون شخصیت و فعالیت های «مریم میرزاخانی»

   

  مریم میرزاخانی ۳۷ ساله، متولد ایران، دانش‌آموخته دانشگاه شریف در ایران است که در سال ۲۰۰۴ دکتری ریاضیات را از هاروارد آمریکا کسب کرد. وی پیش از این دو بار برنده المپیادهای جهانی ریاضی بوده است. او بخاطر تحقیقاتش در زمینه دینامیک و هندسه سطوح ریمانی و فضاهای مدولی آن مورد تقدیر قرار گرفته است.

  چگونه این زن ایرانی برای جهان ریاضیات شگفتی ساز شد؟

  وی پیش از این هم در سال ۱۳۹۱ عنوان ریاضیدان زن ایرانی برنده جایزه جهانی انجمن ریاضی را از آن خود کرده بود. میرزاخانی در سال ۲۰۰۵ زمانی که با کمتر از ۳۰ سال سن در دانشگاه پرینستون آمریکا تدریس می کرد از سوی نشریه علمی Popular Science به عنوان یکی از ۱۰ مغز برتر امریکای شمالی معرفی شده بود.

   

  اما قدم گذاشتن میرزاخانی در راه ریاضیات یک اقدام خودآگاه نبوده است. وی در دوران کودکی چندان علاقه ای به اعداد و ارقام نداشت و بیشتر توجه وی به سمت ادبیات و شعر معطوف بود. خانه وی در تهران نزدیک به خیابانی پر از کتاب فروشی بود و چون وی اجازه گشت و گذار در بین کتابها را نداشت، معمولا چند کتاب را به شکل اتفاقی انتخاب و خریداری میکرد. وی در سال ۲۰۰۸ در مصاحبه ای با نشریه دانشگاه آکسفورد گفت: رویای من تبدیل شدن به یک نویسنده بود. تا سال آخری دبیرستان هیچ گاه فکر نمیکردم که قدم در راه ریاضیات بگذارم.

   

  اما این برادر مریم بود که اولین بار توجه وی را به علم ریاضیات جلب کرد. برادر مریم روزی از مدرسه به خانه برگشت و از آنچه در مدرسه یاد گرفته بود سخن گفت. وی داستان ریاضیدان آلمانی با نام «کارل فردریش گاوس» را برای مریم تعریف کرد که در هنگامی که دانش آموز بوده چگونه در عرض چند ثانیه پاسخ نهایی جمع اعداد یک تا ۱۰۰ را به روشی بسیار خلاقانه داده بود. مریم میگوید: این اولین باری بود که لذت بدست دادن یک راه حل زیبا را دریافتم، هرچند خود نتوانسته بودم آن را بیابم.

   

  بذری که کاشته شده بود با تلاش های ناظم مدرسه مریم که تاکیدش بر این بود که شاگردانش از فرصت های برابر با پسران برخوردار باشند، شروع به جوانه زدن کرد. میرزاخانی به عنوان یک نوجوان در المپیاد بین المللی ریاضی در سالهای ۱۹۹۴ و ۱۹۹۵ شرکت کرد و مدال طلای این المپیاد را از آن خود کرد.

  چگونه این زن ایرانی برای جهان ریاضیات شگفتی ساز شد؟

   

  بعدها به عنوان دانشجو در دانشگاه صنعتی شریف علاقه شدید خود به ریاضیات را کشف کرد. بعد از آن نیز در دانشگاه هاروارد در همکاری با یکی دیگر از برندگان جایزه فیلدز یعنی «کورت مک مولان» شیفته روش های ساده و بی نظیر وی برای حل مسائل ریاضی شد.

   

  اغلب مسائلی که مریم میرزاخانی در ریاضیات به حل آنها همت گماشته مربوط به الگوهای هندسی سطوح و دگردیسی آنها است. توجه ویژه وی اما به ساختار هذلولی است. از دیدگاه انجمن بین المللی ریاضیات مریم میرزاخانی به دلیل ابداع روش های خلاقانه و بی نظیر در حل مسائل دینامیک و هندسه ریمانی مفتخر به دریافت جایزه فیلدز شده است.

   

  مریم در مصاحبه اش با آکسفورد اشاره کرده است: در حالی که ریاضیات برای همه کس نیست، بر همین اساس بسیاری از دانش آموزان هیچ شانسی را برای ریاضیات قائل نیستند. وی میگوید به این دلیل که در دوران مدرسه علاقه ای به ریاضیات نداشت، در این درس بسیار ضعیف بوده است. وی میگوید: بدون هیچ علاقه ای به این علم، تصور میکرد که ریاضیات علمی عبث و بیهوده است. اما ریاضیات زیبایی و شگفتی خود را تنها برای دانش آموزان صبور نمایش میدهد.

   

  وی همچنین سال گذشته در سخنرانی خود در انجمن ریاضیات آمریکا گفت: هنوز وضعیت زنان در علم ریاضیات با وضعیت ایدآل فاصله بسیاری دارد. هنوز موانع اجتماعی برای دختران علاقمند به ریاضیات تفاوت چندانی باز مانی که من دانش آموز بودم ندارد و یافتن شغل و خانواده و مسائل خانوادگی هنوز بزرگترین چالش ها هستند. این امر موجب میشود که بسیاری از زنان با یک تصمیم دشوار روبرو شوند که کار و تخصص آنها را در مخاطره می اندازد.

   

  حال مریم میرزا خانی نه تنها اولین برنده ایرانی الاصل بزرگترین جایزه علم ریاضیات در جهان است، بلکه اولین زن مفتخر به دریافت این جایزه نیز لقب گرفته، که خود این امر یک افتخار جداگانه برای وی به همراه دارد.

   

  پروفسور دامه فرانسز کروان یکی از اعضای کمیته انتخاب برندگان جایزه فیلدز اظهار امیدواری کرد که کسب مدال مریم میرزاخانی بتواند انگیزه‌ای برای دختران و زنان جوان ریاضی‌دان در سراسر دنیا شود تا به توانایی‌های خود ایمان یابند و هدف خود را کسب مدال‌ فیلدز قرار دهند. او در این مورد تصریح کرد با این ‌که ریاضی به صورت سنتی رشته‌ای مردانه دیده شده اما زنان قرن‌هاست که به پیشرفت آن کمک کرده‌اند. او با ارائه این آمار که حدود ۴۰ درصد دانشجویان لیسانس ریاضی در بریتانیا دختران هستند، گفت با این‌همه این آمار در مقطع دکترا و بالاتر به سرعت کاهش می‌یابد.

   

  میرزا خانی نیز پس از مفتخر شدن به دریافت این جایزه عنوان کرده است: این افتخار بزرگی است. خوشحال می شوم اگر این موفقیت بتواند دانشمندان و ریاضیدانان جوان را ترغیب کند.اطمینان دارم در سال های آینده شمار بیشتری از زنان برنده این جایزه خواهند شد.

  چگونه این زن ایرانی برای جهان ریاضیات شگفتی ساز شد؟

  میرزاخانی ۳۷ ساله هم اکنون استاد ریاضیات در دانشگاه استانفورد است و به همراه همسر و دختر سه ساله اش در همین شهر ساکن است.

   

  مطلب مرتبط:

  تصاویر/ اهدای جایزه نوبل ریاضیات به بانوی ایرانی

  دیدگاه کاربران
  *

  ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

  *

  از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

  *

  از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

  *

  نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


  ارسال دیدگاه

  *

  *

  *

  به روایت تصویر
  جدیدترین اخبار ایران و جهان

  رکوردی خاص برای چشم بادامی‌ها

  قدرت شگفت انگیز آتشفشان‌ها را از فضا ببینید

  طرح افزایش سهمیه کنکور ایثارگران در دستور کار

  فیلم: دو ترفند کاربردی برای پخت کیک

  نظر تاج‌زاده درباره مذاکره مستقیم ایران و آمریکا

  دشمن متوجه اقتدار نظام اسلامی ما شده است

  بررسی نتایج نامطلوب کمپین «نه به خرید»

  سرعت و کیفیت اجرای پروژه‌های عمرانی استان بوشهر افزایش یابد

  ۹ انیمیشن‌ کوتاه و برتر «پیکسار»

  بانک‌ها زمینه توسعه اشتغال در شهرستان دشتی را فراهم کنند

  دست‌فروشان مواد غذایی در شهرستان دشتی ساماندهی شوند

  روسیه در زُمره برترین میزبانان تاریخ جام جهانی

  با دفاع مطلق نمی‌توان از اسپانیا امتیاز گرفت

  اوپک به ساز آمریکا می‌رقصد؟

  مروری بر نتایج روز ششم جام جهانی ۲۰۱۸

  واردات تجهیزات آتش‌نشانی از اتریش به ایران؟

  گبرلو: انتقادم به فردوسی پور از باب توهین نبود

  بازتاب شعر میثم مطیعی در اینستاگرام حاتمی کیا

  عصبانیت دوباره رونالدو؛ این بار گریزمان!

  نیمی از سلاح‌های گرم جهان در دست آمریکایی‌ها

  مقایسه سرعت فغانی و کیمیچ روی گل مکزیک

  آموزش فوتبال جناب خان و انصاریان به رامبد

  علی دایی دعوت فیفا را رد کرد

  انیمیشن طنز مصاحبه با مسی

  کاریکاتور: روس‌ها، صلاح را مومیایی کردند

  ۱۵۰ خانه عالم در استان بوشهر احداث می‌شود/ توسعه فعالیت‌های مردمی

  خلاصه بازی روسیه ۳ – مصر ۱

  جدال روسیه و مصر از نگاه آمار

  روسیه ۳ – مصر ۱؛ تا دقیقه ۸۴

  رسمی؛ برند لنو به آرسنال پیوست

  کاریکاتور: سه شیر روی دوش هری کین!

  تنبیه سردار در تمرین شاد تیم ملی

  تن‌زاده: رضایت کریمی را گرفتیم

  استفاده از اخبار با ذکر منبع "بوشکان نیوز " مجاز می باشد.

  © 2017 Bushkan News Agency (bushkannews.ir). All rights reserved