امروز: جمعه, ۳۱ فروردین , ۱۳۹۷.وقت شما بخیر
سرخط خبرها :
تبلیغات
تلگرام بوشکان نیوز
 • تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۹ دی ۱۳۹۳ | کد خبر : 24429
     
 • بوشکان نیوز: فرهنگ، آداب، رسوم، عقاید و سنن هر مردمی‌نشان از عواطف و خلقیات هویت انسانی آن مردم است.

  باران

  به گزارش بوشکان نیوز؛ از قدیم، استان بوشهر منطقه‌ای کم آب و خشک بوده است؛ به طوری که مراسم طلب باران در بسیاری از مناطق استان بوشهر از جمله بوشکان دشتستان مرسوم بوده و آداب مشترکی داشته است.

   

  مراسم بارانخواهی یا در زبان عامیانه مردم بوشکان «هوی گلی» از این دست است. بدین گونه که پسران گروهی درست می‌کردند و در سطح محله یا روستا می‌گشتند؛ با خواندن اشعاری در جمعیت و هوی گلی گویان، باران درخواست می‌کردند و از مردم محله و روستا غذا می‌خواستند.

   

  هر خانه ای که به آنها غذا میداد با خواندن شعری از آنها تشکر می کردند و همینطور هر که غذا نمیداد با گفتن شعری دیگر از خجالت آنها درمی آمدند.

   

  مردم در هنگامی‌که خود را به این گروه می‌رساندند، در صورت امکان مقداری آب نیز روی آنها می‌پاشیدند و معتقد بودند که بعد از مراسم طلب باران هوی گلی حتما باران خواهد بارید.

   

  این روزها که باران نمی بارد و مردم همه چشم به راه بارش باران هستند، جای خالی آیین سنتی و قدیمی هوی گلی در بین مردم کاملا محسوس است.

   

  گزارش: ایوب نیکنام

  نظرات کاربران در "باران نمی بارد «هوی گلی» یادش بخیر!"
  1. سلام گفت:

   خخخخخ خخخخخخخخ خخ خخ :)

  2. فاریاب گفت:

   این سنت دیرینه(هی گلی) همه ساله در فاریاب برگزار میشه، امسال هم چند روزی شروع شده.
   بارالها ! بارانى حیات بخش، سیراب کننده، کامل، همگانى، پاکیزه، پربرکت، گوارا و خرّمى بخش از ناحیه خودت بر ما نازل فرما … بخشی از دعای مولایمان علی(ع)


  نظرات

  استان بوشهر
  ایران و جهان