بـوشــکان نیـوز
تیتر اول
تپش های قلب میلاد بیست ساله نیازمند کمک مردم +عکس و مدرک

انسانیت را زنده نگه داریم

تپش های قلب میلاد بیست ساله نیازمند کمک مردم +عکس و مدرک

پدرش می گوید خانه ام آخرین دارایی ام است فدای یک تار موی میلاد. سه دختر و دو پسر دیگر زیر سقف های این خانه زندگی می ...

ادامه مطلب...
 • کد خبر : 29390
 • تاریخ انتشار : ۴ مهر ۱۳۹۴ - ۲۳:۴۴
 • ۱۴ نظر چاپ
 • سیر تغییرات بوشکان از عهد باستان تاکنون

  بوشکان نیوز: موقعیت بوشکان از عهد ساسانیان که بنابر شواهد، دوران درخشانی را در کشور ایران رقم زده اند قابل بررسی است. اگرچه قدمت و دیرینگی به سال ها قبل از ساسانیان مربوط است و ابن بلخی که در ۴۹۸ (هـ ق) می زیسته در کتاب فارس نامه بنایش را به عهد کیانیان نسبت می دهد ولی ما را جز اندک اطلاعات چیزی در دست نمی باشد.

   

  بوشکانات منطقه ای بسیار وسیع بوده که بوشکان (بشکان قدیم) به عنوان مرکز آن مطرح بوده است؛ و جزو ناحیه اردشیرخوره (فیروزآباد) یکی از نواحی پنج گانه مملکت فارس بوده است.

  این ناحیه که تا مرز خشت و کازرون را در بر می گرفته از چنان شهرتی برخوردار بوده که حتی شهاب الدین عبدالله خوافی مشهور به حافظ ابرو در جغرافیای خود می نویسد:

  « بوشکانات ناحیتی است همه گرمسیر و درخت خرما بسیار باشد. بوشکان و سانا از آن اعمال است. هم چنین هرمو و همجان و کبرنی؛ و جمله نواحی گرمسیرات را بوشکانات خوانند.»

   

  در بسیاری از متون تاریخی بوشکانات آمده است و برخی آن را تشکانات خوانده اند. پاول شوارتس در جغرافیای تاریخی فارس آن را تشکانات و تغییر یافته بشکان خوانده و می نویسد: «تشکانات» بدون مسجد منبردار.

  هرگاه آن را تصحیفی از کلمه بشکانات بشماریم باید آن را بشکون (boshkun) در یکی از دره های جنبی رودخانه من (mon) در غرب فراشبند قابل قیاس دانست. همین کلمه ممکن است در دشت بوسقان (دشت بوشکان امروزی) که در منطقه گرمسیر از آن نام برده شده باقی مانده باشد.

   

  حمدالله مستوفی قزوینی در نزهه القلوب، ۷۴۰ هجری می نویسد: « بوشکانات چند ناحیه است و همه گرمسیر و درو خرما زیاد بود »

   

  خلاصه اینکه از عهد ساسانیان جزو نواحی مهم جور یا فیروزآباد کنونی بوده و در عهد قاجاریه ــ به استناد به فارس نامه ناصری و نزهت الاخبار میرزا جعفرخان حقایق نگار خورموجی و … ــ بلوکی از بلوکات دشتی بوده است.

  بر اساس تصویب نامه شماره ۲۴۲۱ در تاریخ ۱۳۲۹/۲/۲۲ دهستان بوشکان مرکب از ۱۳ پارچه آبادی از بخش خورموج منتزع و به بخش برازجان ملحق می شود.

  در مورخه ۱۳۶۶/۱۰/۲۸ ارم از بوشکان منتزع گردید و بوشکان به دو بخش ارم و پشت کوه تغییر پیدا کرد.

  در مورخه ۱۳۸۰/۵/۱۳ بوشکان به بخش بوشکان و ارم به بخش ارم تغییر یافت. لازم به ذکر است که بخش بوشکان در همین سال به دو دهستان، یکی پشتکوه به مرکزیت کلمه و دیگری به مرکزیت بوشکان تقسیم شد در دی ماه سال ۱۳۹۱ روستای بوشکان با مصوبه هیأت دولت به شهر تبدیل شد.

   

  منبع: کتاب بوشکان در گذر زمان نوشته نوروز نوروزی

  دیدگاه کاربران
  • مرغ سحر اگر نمی دانی بدان و به دیگران نیز این را ابلاغ نما که از آن همه ، همه مانده اند و نسلهای آنها دارنددر این دیار کهن با بزرگی زندگی می کنند و هستند افرادی که در شهرستان یزد زندگی می کنند اما اجداد این افراد در بوشکان زندگی می کرده اند و بعد بروید و وسعت شهر بوشکان را نیز مطالعه نماید تا پی به واقعیت ببرید در شهر شما نیز هستند افرادی که از این طرف و آن طرف آمده اند پس آنها نیز با ید به گفته شما …… نباشند

  • سلام
   پیشینه قدمت بوشکان با توجه به متنی که مطالعه کردم هم از نظر جغرافیایی وسعت زیادی داشته و هم از نظر قدمت تاریخی.
   واقعا بوشکانیان قدیم چگونه انسانهایی بودند و از ایا از نتیجه ان مردمان چیزی باقی مانده؟
   قطعا این مردمی که من میشناسم هیچکدام اورجینال نیستند و همه در طول زمانهای خاص به این نقطه مهاجرت کرده اند.

  • Iran (ISLAMIC Republic Of)
   عبدالرحمن ایزدپرست
   0
   0

   باسلام
   همه جای ایران عزیز سرای من است .
   ایران عزیز سراسر تمدن است .تاریخ ایران دوست داشتنی است .

  • پیشینه تاریخی یک شهر ، بخش، روستا، با فرهنگ و عزت مردمان آن با هم پرورش یافته اند و بزرگ شده اند در طول تاریخ و برای خود بزرگی به همراه دارند و باید به آن همه احترام گذاشت این نشان از این می دهد که ما داریم با مردمان آن دیار با توهین برخورد می کنیم این یک نصیحت بود . بعد چرا دارید دولت را در کارهای غیر اصولی خود شریک می کنید و مسئولین را زیر سوال می برید این دولت هدفش خدمت است اگر بداند در این گوشه از دیار ما چنین جلساتی برای انتخابات گرفته می شود و در ان دولت و مسئولین را به نوعی با اعمالشان پیش توده مردم بد جلو می دهند چه برخوردی خواهد داشت . به نام همدلی چه کارها که نمی کنند؟!

  • **** بگوید ایجاد افق نگاه کلان به موضوعات پیرامون یعنی چه؟ شما که تا کنون در هیچ پست مدیریتی خدمت نکرده اید چرا از این حرفها می زنید بگذارید چند صباحی بگذرد! بعد چرا دارید مردم را نسبت به دولت و ملت بد بین می کنید با این کارها و جلسات ؟ دولتی که حدفش خدمت است شما با این کارا بد دارد می شود دست شما مسئولین

  • **** عزیز اگر راست می گوید دست در جیب خود کنید و از جیب خودتان برای این گونه جلسات هزینه کنید نه از بیت المال ! به نام همدل یتبر به ریشه همدلی زدن است این کارا با آن نیت های بد

  • آقای *** *** شما که مایل به تشکیل کارگروه فرهنگی هستید برای تدوین تاریخ و فرهنگ بخش هستید از خودتان این سوال را کرده اید کدام بخش؟ چه تدوینی؟ کدام اعضای فرهنگی مد نظر شماست؟ آیا همین جمع دوستان که برای برهم زدن وحدت و همدلی دور هم جمع کرده اید را می گوید و مد نظر شماست؟ مگه م یشود فرهنگ ۲الی ۳ هزار ساله را تغییر داد به فکر درست رفتار کردن خودمان باشیم بهتر است تا این کارا؟

  • آقای **** شما که دارید از مردم خودمان تشکر می کنید بخاطر حضور در جلسه آیا مردم بوشکان جزء این بخش نیستند ؟ یا اینکه شما یک ضیافت قومی قبیله ای راه انداخته اید برای آشتی کنان اعضای خودتان؟ آن هم با بیت المال !

  • چرا در روستای تنگ زرد؟چرا دهیاری دست به این کار زده؟مخارج این شب نشینی ها از کجا می اید؟ واقعاً این دولت با این دولت مردانش که از بیت المال برای انتخابات چنین سرمایه گذاری می کنند !آخر مسلمان تو که مسلمانی را داری یدک می کشی از بیت المال چرا؟ صداقت کجاست؟

  • درود بر بوشکان بزرگ
   نام تو همیشه جاویدان خواهد ماند و بدخواهانت سخت بر زمین خواهد خورد.

  • بعضی ها ، دریک جای، باهم می نشینند و راجع به دیگر نقاط بحث و اظهار نظر می کنند وبه اشتباه خیال می کنند ، آرزو دارنددر دل و سر خود که می شود کاری چنین کردبدانند خود را از چشم دیگران انداختن است ، بدانند نمی شود با آبروی یک دهستان بازی کرد، بدانند ۳۰سال پیش دیگر نیست در میان که یک یا چند نفر دور هم بنشینند و درباره یک شهر با مردمش تصمیم بگیرند ، بدانند اگر نمی دانند از بزرگان خود بپرسند تا تاریخ را برای آنها بازگو نمایند که این کار را بعضی از مردان روشن فکر برای روشن شدن بعضی عقاید و اظهار ونظرات با همت گماشتن و تلاش شبانه روزی دارندبرای نوشتن آن در یک یا چند کتاب تا بماند برای نسلهای آینده خدا بخواهد.

  • امروزه بعد از سالها هنوز دو بخش را به نام بلوک می خوانند و این نشان دهنده قدمت بوشکان است.

  • با تشکر از مدیریت سایت بوشکان نیوز : که با این کار هویت و قدمت بوشکان را به همه نشان می دهد که بعضی بدانند این نام ماندگاراست

  • نام بوشکان و قدمت آن با کتاب بوشکان در گذر زمان مشخص و آشکار شد. بوشکان برتارک استان خواهد درخشید. رونق و توسعه آن روز به روز بیشتر خواهد شد.إن شاء الله

  *

  ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

  *

  از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

  *

  از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

  *

  نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


  ارسال دیدگاه

  *

  *

  *

  دکه روزنامه
  جدیدترین اخبار ایران و جهان

  آخرین شرایط تیام برای ماندن در جمع آبی‌ها

  بهمن مفید روی تخت بیمارستان عزادار ملک مطیعی

  خوش آمد گویی سفیر جام جهانی به زبان فارسی

  پاشازاده ۱۹۹۸، مجید حسینی ۲۰۱۸؟

  لا لا لا؛ محمد صلاح!

  «مهناز افشار» بادیگارد دارد؟

  هم‌کلام با شیرین گرامی، بانوی تاریخ‌ساز ۳ گانه

  صادرات غیرنفتی ایران افزایش یافت

  هزینه عربستان و امارات برای حمایت از تکفیری‌ها

  مواضع چین نسبت به برجام تغییر نمی‌کند

  دشمنان قدرت بازدارنده انقلاب اسلامی را به خوبی درک کرده‌اند

  سند امنیت غذایی استان بوشهر تدوین می‌شود

  جورج بوش پدر بار دیگر بستری شد

  سارقان احشام در دشتی دستگیر شدند

  مراحل فنی «تخته گاز» به پایان رسید

  دروازه‌بان لیورپول به مرگ تهدید شد

  بین‌المللی‌ترین قاب ثبت شده در تیم ملی

  توافق پنهانی استقلال با مهاجم خونه به خونه

  دلایل به بن‌بست رسیدن مذاکره پرسپولیس با کمال

  ستاره ناپولی هم به لیگ چین خواهد رفت

  زیباترین گل‌های قیچی برگردان تاریخ فوتبال

  خبر شیرین محمد صلاح در مورد جام جهانی

  پیام رییس جمهور مصر برای محمد صلاح

  دردناک‌ترین جراحی‌ها کدامند؟

  دایی: مطرح شدن نام من «بی خود» است!

  نمایشگاه استانی کتاب و علوم قرآنی در خورموج برپا می‌شود

  شوک به والیبال ایران با شکست برابر ژاپن

  صادرات به عراق امسال چقدر می‌شود؟

  ماندگارترین دیالوگ‌های تاریخ سینما (۲۵۶)

  نام‌گذاری مجموعه شهربانو به نام فرشته کریمی

  سئوال مهم: آینده کاریوس چه می شود؟

  اژه‌ای: جلسه‌ای برای رفع حصر تشکیل نشده است

  وداع کویت از دنیای فوتبال در حضور ستاره‌ها

  استفاده از اخبار با ذکر منبع "بوشکان نیوز " مجاز می باشد.

  © 2017 Bushkan News Agency (bushkannews.ir). All rights reserved