بـوشــکان نیـوز
تیتر اول
جسد بی‌جان کوهنورد مفقود شده اهرمی در کوه‌های بیرمی پیدا شد

جسد بی‌جان کوهنورد مفقود شده اهرمی در کوه‌های بیرمی پیدا شد

به گزارش بوشکان نیوز به نقل از مهر، حسین درویشی صبح یکشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: جسد بی جان کوهنورد مفقود ...

ادامه مطلب...
 • کد خبر : 34831
 • تاریخ انتشار : ۱۹ مهر ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۶
 • ۰ نظر چاپ
 • لبان خشکیده دشت های ارم را مرهمی باید

  http://img8.irna.ir/1395/13950719/82262940/82262940-71083884.jpg

  کارشناسان آب منطقه ای و جهاد کشاورزی استان بوشهر، مدیریت صحیح، استفاده از شیوه های علمی مهار آبهای سطحی، تقویت سفره های زیرزمینی آب و تعامل بیشتر با کشاورزان منطقه را راه نجات دشتهای خشکیده دهرود و تنگ ارم دشتستان می دانند.
  نماینده کشاورزان و یکی از بهره برداران منطقه تنگ ارم اظهار داشت: دشت های دهرود و تنگ ارم که سالیان دراز از حاصلخیزترین و پرآب ترین دشت های استان بوشهر بود و تولیدات زیادی داشت اکنون وضعیتی بحرانی دارد.
  شهرام تنگ ارمی افزود: نبود برنامه ریزی کارشناسی شده و نظارت بر میزان برداشت، نوع کشت و تعامل و آموزش کشاورز منجر به نابودی سفره های زیرزمینی آبها شده است.
  وی یادآور شد: کشاورزی مساله ای نیست که با سایر فعالیت ها با آن برخورد شود، تولید کشاورزی با حیات بشر سروکار دارد مسئولان، مدیران و برنامه ریزان درباره مسائل مربوط به کشاورزی باید به گونه ای خاص و بدون اتلاف زمان و سازکارهای پیچیده اداری اقدام کنند.
  تنگ ارمی بیان کرد: بررسی مشکل و تلاش برای رفع آن باید با مدیریت قوی و صحیح و تعامل به جای تقابل با کشاورزان پیگیری شود.
  وی اضافه کرد: سالهای سال است که مرتب کارشناسان موضوع بحران آب در دشت های دهرود و تنگ ارم که قطب تولید انواع محصولات کشاورزی است را گوشزد می کنند اما یک مدیریت قوی و برنامه ریزی اصولی که نتیجه بخش باشد، اجرا نشده است.
  این کشاورز ادامه داد: در کلاسهای آموزشی، همایشها و جلسات بر اصطلاحاتی چون اصلاح شیوه آبیاری، تغییر الگوی کشت و جلوگیری استفاده بی رویه از آب تاکید می شود اما دستورالعملی قوی و نتیجه بخش در اختیار کشاورز قرار نمی گیرد تا براساس آن عمل کند به همین دلیل این آموزشها بی نتیجه می ماند.
  تنگ ارمی گفت: وقتی برای اجرای نظرات کارشناسان که صحیح است از کشاورز حمایت نشود، و برنامه ریزی در کار نباشد سال زراعی آغاز می شود و کشاورز نیز که تنها راه درآمد و شغلشان این است ناچار به ادامه کشت با همان شیوه سنتی است و این موضوع به مرور آسیب جدی وارد کرده است.
  این کشاورز ادامه داد: کمبود آب و رقابت کاذب کشاورزان با انجام کارهایی چون افزایش میزان کشت، رعایت نکردن الگوی کشت و یا عمیق تر کردن چاه کشاورزی جهت بهره برداری بیشتر در سالهای اخیر علاوه بر بحرانی کردن دشت موجب ایجاد تنش هایی نیز شده که مسئولین بجای تقابل باید با تعامل چاره اندیشی کنند.
  تنگ ارمی در باره کاهش کمی و کیفی محصولات در این منطقه به نسبت سالهای گذشته افزود: در گذشته ۱۴تن ذرت در هر هکتار برداشت می شد اما اکنون به سه تن کاهش یافته و گندم نیز از ۵ تا ۶ تن در هکتار اکنون به ۲ تا ۳تن رسیده است.
  نماینده کشاورزان منطقه دهرود و تنگ ارم بیان کرد: مدیریت و نظارت مناسب بر طرح های مرتع داری، تعیین الگوی کشت و یا کشت جایگزین در منطقه، اجرای آبیاری نوین و حمایت کشاورز از راههای جلوگیری از نشست زمین و بحران خشکیدگی آبهای زیرزمینی است.
  رئیس شورای اسلامی بخش ارم گفت: این بخش بواسطه وجود آب و هوای خوب و بارش های فصلی و رودخانه های متعدد نباید امروز به این بحران مبتلا شود.
  ناصر زارعی ادامه داد: امروز استفاده ازراهکارهای علمی و تکنولوژی در هر زمینه ای ناممکن ها را ممکن کرده چرا باید در کشور ما و مناطقی چون بخش ارم با این همه ظرفیت زمین خشک شود.
  وی اضافه کرد: با بهره گیری از شیوه های علمی موفق در مورد تقویت سفره های زیرزمینی و مهار آبهای روان می توان این مشکلات را برطرف و حتی بهتر از گذشته نیز از آب استفاده بهینه کرد.
  زارعی احداث سدهای آبخیزداری و مخزنی، تشویق و ترغیب کشاورزان برای استفاده از شیوه های نوین آبیاری و تسهیل در این امر با کاهش قوانین دست و پاگیر اداری را ضروری دانست.
  وی همچنین برخورد با بهره برداران متخلف و حفاری و احداث چاه های غیرمجاز را نیز مورد تاکید قرارداد.
  مسئول مرکز ترویج جهاد کشاورزی بخش ارم گفت: سه هزار و ۲۰۰بهره بردار در بخش ارم از منابع آبی این منطقه استفاده می کنند که ۵۰۰ بهره بردار از چاه، دو هزار و۵۰۰ بهره بردار از چشمه و ۲۰۰بهره بردار نیز از آب قنات به کشاورزی می پردازند.
  محمود مهردوست افزود: مهمترین محصولات تولیدی بخش ارم سالانه چهار هزار و۷۰۰تن خرما و مرکبات، ۱۸هزار تن گندم و جو، انواع صیفی و سبزی خارج از فصل است.
  مسئول مرکز ترویج جهاد کشاورزی بخش ارم گفت: معرفی الگوی کشت مناسب و سازگار با منطقه هم از نظر نوع محصول، هم میزان و هم زمان کشت از راه های خوب برون رفت از این مشکلات است.
  مهردوست با اشاره به اینکه وضعیت بحرانی و افت آب در دشتهای تنگ ارم و دهرود لحظه ای بالا می رود ادامه داد: آبیاری نوین و کاهش هدررفت منابع آبی در جلوگیری از کاهش بیشتر منابع آبی بسیار موثر است.
  وی همچنین احداث سازه های آبخیزداری و آبخوان داری در این مناطق را مورد تاکید قرار داد.
  معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای بوشهر در نشست با بهره برداران دشتهای دهرود و تنگ ارم گفت: متوسط سالانه افت آبهای زیرزمینی در آبخوان آبرفتی محدوده مطالعاتی دشت دهرود- تنگ ارم ۱٫۵ متر است.
  حسین باشی زادگان افزود: این بخش با ۲۹۸حلقه چاه مجاز و ۱۴۶ حلقه چاه غیرمجاز، یکی از دشتهای پایلوت برای اجرای طرح احیا و تعادل بخشی انتخاب شده است.
  وی اضافه کرد: افت آبهای زیرزمینی در آبخوان آبرفتی محدوده مطالعاتی دشت دهرود- تنگ ارم در دوره زمانی فروردین ماه ۸۷ تا فروردین سال جاری بیش از۱۲متر گزارش شده است.
  وی ادامه داد: در اجرای طرح احیا و تعادل بخشی، یک گروه گشت و بازرسی در دشت دهرود -تنگ ارم با حضور مستمر و موثر فعال شده اند.
  باشی زادگان ادامه داد: بازدید روزانه از چاهها، تحویل اخطاریه، نظارت بر حمل و نقل و تردد دستگاههای حفاری، همکاری و نظارت بر نصب کنتورهای هوشمند و وسایل اندازه گیری از جمله مهمترین اقدامات و ماموریت های این گروه برای حفاظت و صیانت از منابع آب است.
  وی، کاهش شدید آبدهی چاهها، تغییر محل و کف شکنی مکرر چاههای موجود، افت کیفی منابع آب، ایجاد محدودیت و مصارف کشاورزی و نیز افزایش هزینه های تامین انرژی را از مهمترین آثار ناشی از بیلان منفی سفره های زیر زمینی این منطقه عنوان کرد.
  باشی زادگان، به راهکارهای پیشنهادی برای افزایش کارایی مصرف آب اشاره کرد و گفت: اصلاح الگوی کشت محصولات زراعی، انتخاب ارقام پرمحصول، افزایش راندمان آبیاری و یکپارچه سازی اراضی، بررسی در مورد تعیین ابعاد مناسب مزرعه به منظور بهبود راندمان آبیاری، استفاده و ترویج مدیریت تلفیقی آب آبیاری و کودهای شیمیایی می تواند از مهمترین راهکارها و راه حل ها برای مدیریت مصرف بهینه آب باشد.
  معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای بوشهر افزود: تغییر الگوی کشت، تغییر شیوه های آبیاری، همکاری در جلوگیری از تخلفات آبی از قبیل حفر چاههای غیرمجاز و برداشت طبق پروانه بهره برداری می تواند حیات دوباره ای به دشتهای بی رمق استان ببخشد.
  ارم یکی از بخشهای شهرستان دشتستان به مرکزیت شهر تنگ ارم و در فاصله ۱۵۰ کیلومتری شرق بوشهر واقع شده است.

  برچسب ها
  دیدگاه کاربران
  *

  ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

  *

  از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

  *

  از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

  *

  نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


  ارسال دیدگاه

  *

  *

  *

  به روایت تصویر
  جدیدترین اخبار ایران و جهان

  وریا غفوری به تهران بازگشت

  مادر علی انصاریان: دوست داشتم پسرم روحانی شود!

  مقایسه کی‌روش و دالیچ از اساس اشتباه است

  توصیه مورینیو به پوگبا: بفهم چرا خوب بودی!

  ۱۷۰ فیلمی که از دیده شدن در ایران محروم شدند!

  کهکشانی این فصل رئال از بایرن می‌آید!

  وضعیت ترافیک شهر گناوه بهبود می یابد/ افتتاح خیابان حرم به حرم

  قدوس جانشین ستاره برزیلی می‌شود

  فال روزانه ۲۸/ ۰۴/ ۱۳۹۷

  نیمار تشویقم کرد تا به بارسلونا بیایم

  حمایت کاپیتان استقلال از روزبه چشمی

  سومین بُرد پیاپی والیبال نشسته ایران

  گل‌محمدی با جوان‌هایش پُز داد!

  مدیران دشتی خدمات نظام و دولت را به اطلاع مردم برسانند

  تأثیر سابقه تحصیلی در کنکور ۹۸

  مذاکره با چشمی، اولین اقدام سرپرستِ جدید

  ساری: امیدوارم هازارد چلسی را ترک نکند

  بغض افتخاری ترکید!

  ماهینی تا ۱۴۰۰ در پرسپولیس ماندنی شد

  ناکامی آرژانتین در جام جهانی قابل حدس بود

  ۶۰ ثانیه با خبر؛ از ادعای تبادل نفت برابر غذا تا اعدام بابک زنجانی

  سفر تبلیغاتی کریستیانو رونالدو به چین

  برتری پرسپولیس مقابل استقلال در دربی نوجوانان

  پیروزی استقلال مقابل بورسا اسپور در نیمه اول

  پرز: بازیکنان فوق‌العاده‌ای در راه رئال هستند

  ستاره جوان فرانسوی در آستانه انتقال به بارسا

  در اینستای ستاره‌های خارجی؛ از سوارکاری کیانو ریوز تا بک استریت بویز

  ترامپ: با پوتین خوب کنار آمدم!

  نوکیا X۵ رسما رونمایی شد

  درخواست کارگران برای بازنگری در دستمزد

  خرید گندم از مرز ۶ میلیون تن گذشت

  خلیج فارس متلاطم می‌شود/ لزوم پرهیز از ترددهای دریایی غیرضروری

  اعضای فراکسیون امید به دیدار روحانی می‌روند

  استفاده از اخبار با ذکر منبع "بوشکان نیوز " مجاز می باشد.

  © 2017 Bushkan News Agency (bushkannews.ir). All rights reserved