امروز: شنبه, ۱ اردیبهشت , ۱۳۹۷.وقت شما بخیر
سرخط خبرها :
تبلیغات
تلگرام بوشکان نیوز
 • تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۵ | کد خبر : 35801
     
 • 517905_965

  بوشکان نیوز: طی یکی دو سال اخیر با افزایش قابل توجه قیمت گوجه فرنگی خارج از فصل در شهر بوشکان، تعداد انبوه جویندگان کار وقتی آوازه طلای سرخ بوشکان را شنیدند به این حدود سرازیر شدند.

   

  فشار مضاعف بر منابع محدود آب منطقه چنیر و زمین های حاصلخیز تحمیل شد. بسیار شنیده شد که برخی چاه های غیر مجاز حفر کردند تا از سهم آب که متعلق به همه بود بیشتر بردارند. انواع سموم و کودها به منطقه آمد و در بی اطلاعی کشاورزان از نحوه و میزان و زمان استفاده، بازار سم فروشی و کود فروشی سکه شد. کشاورزی غیر اصولی و غیر مبتنی بر دانش و برنامه ریزی و هدف گذاری درست.

   

  برخی از مردم بوشکان با هزاران امید و آرزو کار آماده سازی اراضی کشاورزی را آغاز کردند و با اخذ وام و هزینه‌کرد سرمایه های زیاد تلاش کردند تا محصول خود را آماده و به بازار عرضه کنند ولی بازار گوجه فرنگی دچار افت شدید قیمت و در ابتدای فصل برداشت شد. هیچ کس فکرش را هم نمی کرد طلای ذی قیمت منطقه بی ارزش شود. آنقدر که مشتری نداشته باشد و عدم برداشتش به صرفه تر از برداشت شود.

   

  حدود یک ماه از فصل برداشت گوجه فرنگی گذشته اما مردم و کشاورزان با نگرانی این ایام را سپری می‌کنند و با وجود صرف هزینه‌های هنگفت، قیمت گوجه فرنگی به ۲۰۰ تومان رسیده که این قیمت جوابگوی تلاش‌ها و سرمایه‌گذاری آنان نیست.

   

  طی چند سال اخیر این قصه پرغصه برای چندمین بار متوالی است که دارد تکرار می شود و کشاورزان صیفی کار بوشکانی به شکل قابل توجهی متضرر می شوند. هر سالی که یک محصول صیفی اعم از گوجه فرنگی، شمام، هندوانه و یا خیارسبز به قیمت خوب بفروش می رسد سال بعد همه کشاورزان و جویندگان کار، فارغ از هرگونه آینده نگری اقدام به کشت آن محصول می کنند و معمولا هم این سبک کشاورزی با یک تراژدی به پایان میرسد.

   

  امرار و معاش و زندگی مردم بوشکان به وضعیت کشاورزی گره خورده است و هر گونه نوسان در بازار محصولات کشاورزی زندگی مردم این منطقه را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

   

  بسیاری از کشاورزان زمین را کرایه می کنند و با وام، بذر و نشاء، سم، کود و سایر نهاده های کشاورزی تهیه می نمایند که اگر قیمت محصولات آن‌ها پایین باشد، نه تنها برای کشاورزان بلکه برای فروشندگان وسایل و مواد کشاورزی، کارگران فصلی، وسائل نقلیه باری و سایر مشاغل مرتبط همچنین خود بانکها مشکل بوجود خواهد آمد.

   

  کشاورزی به شکل فعلی منابع مملکت را هدر می دهد. آب و خاک حاصلخیز و … را به محصول تبدیل می کند اما نبود برنامه ریزی باعث می شود محصول بر روی دست کشاورز بماند. مسئولان متولی باید تصمیمات، برنامه ریزی و اقدامات لازم را انجام دهند تا کشاورزان متناسب با نیاز بازار و رعایت الگوی کشت اقدام به تولید محصول کنند.

  نظرات کاربران در "تکرار قصه پرغصه کشاورزان بوشکانی/ اینبار نوبت به گوجه فرنگی رسید"

  نظرات

  استان بوشهر
  ایران و جهان