بـوشــکان نیـوز
تیتر اول
اهدای اعضای یک جوان ۱۶ ساله تنگ ارمی، به بیماران نیازمند

اهدای اعضای یک جوان ۱۶ ساله تنگ ارمی، به بیماران نیازمند

ساعت 2 بامداد امروز، بیمار 16 ساله مرگ مغزی دشتستانی، در بیمارستان شهید گنجی برازجان مورد عمل جراحی قرار گرفت و ...

ادامه مطلب...
 • کد خبر : 35867
 • تاریخ انتشار : ۲۸ آذر ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۳
 • ۰ نظر چاپ
 • الماسی: وضعیت گوجه‌کاران نکته تاریک در کارنامه وزارت کشاورزی است

  http://media.mehrnews.com/d/2016/08/26/3/2185981.jpg?ts=1478437009502

  به گزارش بوشکان نیوز به نقل از مهر؛ سکینه الماسی جمعه‌شب در نشست بررسی مشکلات کشاورزان گوجه‌کار استان با حضور نمایندگان کمیسیون کشاورزی مجلس اظهار داشت: کشاورزان تامین کنندگان چرخه غذایی کشور و بخش مهمی از امنیت غذایی هستند که با رنج و مشقت و با حداقل درآمد مشغول به فعالیت هستند.

  وی تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی به عنوان یکی از برجسته‌ترین فرامین رهبری از چنان اهمیتی برخوردار است که ایشان سال‌ها است مکررا بر این موضوع تاکید دارند. کشاورزی بخش مهمی از اقتصاد مقاومتی است که علاوه بر رفع نیاز کشور به واردات و در نتیجه کاهش آسیب‌پذیری کشور قدرت ارزآوری خوبی نیز دارد. به علاوه در شرایطی که جدی‌ترین معضل اقتصادی ما وضعیت اشتغال است، کشاورزی و صنایع وابسته به آن قدرت ایجاد اشتغال قابل توجهی در کشور دارد.

  الماسی اضافه کرد: برخی از پژوهشگران و صاحب‌نظران با تکیه بر مطالعات ملی، قدرت اقتصادی ایران را با در نظر گرفتن همه محدودیت‌ها مانند کمبود منابع آبی کماکان کشاورزی می‌دانند که در صورت مدیریت صحیح بیش از نفت در سفره ایرانیان خودنمایی می‌کند. با این وجود وضعیت کشاورزی در کشور به گونه‌ای است که روز به روز بر مشکلات آن افزوده می‌شود و با این وضعیت اصلا نمی‌توان چشم‌انداز روشنی برای آن ترسیم کرد.

   

  کشاورزی بوشهری هیچ پشتیبانی نمی‌بیند

  وی بیان کرد: کشاورز بوشهری با چه امنیت شغلی و تضمینی همه سرمایه‌اش را در کشاورزی هزینه کند وقتی که با وزیدن بادی در البرز و تکان خوردن ابری در زاگرس دلش می‌لرزد و هیچ پشتیبانی هم نمی‌بیند.

  نماینده کنگان، عسلویه، جم و دیر در مجلس شورای اسلامی گفت: مشکل از عدم ساماندهی نظام توزیع و مدیریت دلالان در بازار است؟ وزارت جهاد کشاورزی برای رفع آن چه کرده است؟ نقش تعاونی‌های روستایی در اینجا چیست؟ آیا مشکل، سرمای دیررس و تداخل بازار گوجه‌ی مناطق گرمسیر و سردسیر باهم است؟ کشاورز چه گناهی کرده که باید تاوان آن را پس بدهد؟

  وی ادامه داد: چطور وقتی سرمای زودرس به کشاورزان عزیز شمالی خسارت می‌زند همه دولت برای جبران خسارت بسیج می‌شود ولی سرمای دیررس! و از بین رفتن‌ همه سرمایه کشاورزان باعث نمی‌شود که ککی از دوستان دولتی بگزد؟

   

  لزوم تقویت بیمه کشاورزی

  الماسی افزود: به نظر می‌رسد که اگر در همین یکی دو روزه امکانی برای صادرات گوجه فرنگی به کشورهای همسایه مانند عراق فراهم شود می‌تواند در تعادل بخشی به بازار کمک کند. این محصولات با همه هزینه‌هایش تولید شده است و اگر خیلی به فکر منابع آب بودیم باید سطح زیرکشت را مدیریت می‌کردیم و نمی‌گذاشتیم که کشاورزی به دست افراد غیر کشاورز و سرمایه‌دارانی بیافتد که زیان در کشاورزی در میان گردش مالی آنها گم است.

  وی بیان کرد: حالا که این سطح از تولید گوجه فرنگی داشته‌ایم از دورریز سرمایه‌ها جلوگیری کنیم. امید کشاورزان بعد از خدا به تدبیر دولت‌مردان است، انشاء الله که ناامید نشوند. برای جلوگیری از بروز حوادث مشابه هم بررسی کارشناسی شود و در صورت وجود خلاهای قانونی مانند لزوم تقویت بیمه کشاورزی و افزودن گوجه‌فرنگی و خرما به سبد خرید تضمینی دولت، ما در مجلس شورای اسلامی آمادگی داریم تا اقدام لازم را انجام دهیم.

   

  وزیر کشاورزی پاسخگو باشد

  نماینده کنگان، عسلویه، جم و دیر در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: وضعیت فعلی گوجه‌کاران ما، یک نکته تاریک در کارنامه وزارت جهادکشاورزی است و شخص وزیر کشاورزی باید در این زمینه پاسخگو باشند.

  وی بیان داشت: نقش بیمه کشاورزی در جبران خسارات به کشاورزان چیست؟ چه نسبتی بین حق بیمه و حداکثر میزان پرداخت خسارت به کشاورزان وجود دارد؟ حق بیمه‌ی یک هکتار محصول کشاورزی با حق بیمه‌ی یک خودرو سواری برابری می‌کند ولی برای یک خودرو در صورت بروز حادثه صدها میلیون‌تومان دیه پرداخت می‌شود اما خسارت پرداختی به کشاورز به زحمت به ۲ میلیون تومان می‌رسد. الان که لایحه‌ بودجه ۹۶ به مجلس تقدیم شده همکاران ما هم همت کنند ردیف بودجه‌ای مناسبی برای این منظور تعریف شود.

  الماسی افزود: مدیریت سطح زیر کشت، جبران خسارت ناشی از بلایای طبیعی و شرایط جوی، حمایت از صنایع تبدیلی، تقویت بیمه کشاورزی و تعاونی روستایی و تشکل‌های صنفی همه و همه باید برنامه‌های ما برای سالیان آینده و پیشگیری از تکرار چنین رخدادهای تلخی است.

   

  کشاورزان گوجه‌کار ما امروز نیازمند کمک است

  وی گفت: کشاورزان گوجه‌کار ما امروز نیازمند کمک است. وقتی می‌گوییم امروز یعنی دقیقا همین امروز و فردا هم دیر است. باید بتوانیم به هر طریقی میزان خسارت به گوجه‌کاران استان را به حداقل برسانیم. دولت باید مستقیما و با قید فوریت وارد عمل شده و مدیریت کند.

  الماسی اظهار داشت: اگر نیاز است که زمینه صادرات فراهم شود هرچه سریع‌تر تصمیم‌گیری شود. اگر نیاز به خرید محصولات توسط دولت است این کار انجام شود. استاندار بوشهر مصوبات این جلسه را به دولت منعکس کنند و ما نیز در مجلس شورای اسلامی به جد پیگیر خواهیم بود. هر تصمیمی گرفته می‌شود باید در همین یکی دو روزه اجرا شود. کشاورزان ما نیاز به ابراز همدردی ندارند. باید ببینند که دولت از حداقل مدیریت بازار ناتوان نیست.

   

  کشاورزان ما به معنای واقعی احساس تنهایی می‌کنند

  وی افزود: کشاورزان ما به معنای واقعی احساس تنهایی می‌کنند. ما چه کرده‌ایم که همه خون دل خوردن‌ها برای کشاورز است و سود و منفعتش برای دلالان و واسطه‌ها؟ کشاورز با تکیه بر دستان پینه‌بسته و دلی در گرو خالق، بذر امیدش را در زمین می‌کارد. نه دنبال رانت و لابی‌گریست و نه بابت کارش منتی بر سر کسی می‌گذارد اما این حداقل انتظار است که هنگام گرفتاری، خود را تنها نبیند و اندکی از شعارهای رنگین حمایت از تولید داخلی و… را در مقام عمل مشاهده کند.

  نماینده کنگان، عسلویه، جم و دیر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: گلایه ما از مدیران این است که پس از قریب ۴۰ سال مدیریت، چطور از مدیریت بازار برای نفع حداقلی تولیدکنندگان عاجز می‌شوند؟ آیا پیش‌بینی چنین اتفاقاتی با تکیه بر تجربه سال‌های گذشته آنقدر دشوار است؟

  وی اضافه کرد: مشکل از چیست؟ سطح زیرکشت بالا رفته؟ چرا مدیریت نکردیم؟ چطور اجازه می‌دهیم افراد غیر بومی که الفبای کشاورزی را هم به سختی می‌دانند با اجاره کردن ده‌ها و بلکه صدها هکتار از اراضی تنها به فکر منفعت طلبی خود باشند و اینگونه تیشه به ریشه کشاورزان بزنند؟

  دیدگاه کاربران
  *

  ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

  *

  از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

  *

  از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

  *

  نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


  ارسال دیدگاه

  *

  *

  *

  دکه روزنامه
  جدیدترین اخبار ایران و جهان

  برترین تکل‌های لیگ برتر جزیره ۱۸ – ۲۰۱۷

  ادعای عجیب همسر رومرو در مورد سامپائولی

  شجاعی: زندگی را برای رقبایمان سخت می‌کنیم

  پیام روحانی در پی رحلت حجت الاسلام حسنی

  بازگشت تارزان به هالیوود

  بیانیه در مورد تحریم رئیس کل بانک مرکزی

  اتباع افغان به قتل هموطن خود در دشتستان اعتراف کردند

  بیش از ۱۰۰ طرح جدید اشتغال‌زایی در دشتی اجرا می‌شود

  طنز؛ ایران بعد از منچستر، اوله!

  زیرساخت‌ها در روستاهای آب‌پخش توسعه می‌یابد

  لنا، دختر نیوشا ضیغمی به دنیا آمد

  ۴ پروژه تامین آب استان بوشهر با حضور وزیر نیرو آغاز می‌شود

  برخورد قاطع با متخلفان بازار در جم/ قیمت برخی کالاها کاهش یافت

  زمان عرضه و قیمت اچ تی سی یو ۱۲ پلاس

  ضرورت رعایت الگوی مصرف آب در شهرستان دشتی

  خانواده یکی از شهدای عملیات بیت‌المقدس در دشتی تجلیل شد

  نمایندگان از پاسخ وزیر آموزش و پرورش قانع شدند

  رشد ۹۹ درصدی درآمد ارزی نفت

  محیط‌بانان بوشهری به تجهیزات حفاظتی مجهز شدند

  گراهام: کره شمالی بازی درآورد، حمله می‌کنیم

  پیوس: بازی پرسپولیس و الدحیل یک فینال است

  ساخت مسکن و اشتغال‌زایی برای جوانان استان بوشهر در اولویت باشد

  کاریکاتور؛ کیک تولد یک‌سالگی دولت دوازدهم!

  استقرار الگوی تابستانه بر جو استان بوشهر/ دما افزایش می‌یابد

  مسمومیت با قارچ‌های خودرو به ۱۰۶ نفر رسید

  استقبال سرمایه‌گذاران آلمانی و ایرانی برای سرمایه گذاری در بوشهر

  نخلستان‌های بوشهر تحت پایش آفت سرخرطومی حنایی قرار گرفت

  معرفی سرخابی‌های آسیایی در سایت AFC

  عملیات جنگل‌کاری و بیابان‌زدایی در بردخون با قوت ادامه می‌یابد

  یک پرسپولیسی در محاصره استقلالی‌ها!

  شهرداری بوشهر توانایی پیگیری دغدغه‌ها و مطالبات مردم را ندارد

  ضرورت مردمی نگه داشتن برنامه‌های مراسم سالگرد ارتحال امام

  کلیدی که از جاکلیدی کی‌روش جا ماند

  استفاده از اخبار با ذکر منبع "بوشکان نیوز " مجاز می باشد.

  © 2017 Bushkan News Agency (bushkannews.ir). All rights reserved