امروز: جمعه, ۳۱ فروردین , ۱۳۹۷.وقت شما بخیر
سرخط خبرها :
تبلیغات
تلگرام بوشکان نیوز
 • تاریخ انتشار خبر : یکشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵ | کد خبر : 35871
     
 • به گزارش بوشکان نیوز به نقل از ایرنا؛ آنان افزودند: با توجه به اینکه آب شرب و کشاورزی این منطقه کوهستانی تنها از طریق منابع آبی موجود در منطقه تامین می شد و اکنون با وقوع خشکسالی های مداوم این منابع با کاهش شدید و خشک شدن روبرو شده اند، احداث سد تنگ ارم می تواند تا حد زیادی مفید باشد.

  کشاورزان بخش ارم بر این باورند: آبگیری این سد به عنوان تنها امید مردم منطقه قرار بود امسال تا قبل از فصل بارش انجام شود و حتی یک روز تاخیر هم مهم و حیاتی است زیرا ممکن است امروز باران ببارد و فردا بارانی نباشد.

  نماینده کشاورزان بخش ارم گفت: درمنطقه تنگ ارم علاوه بر اثرات مشهود خشکسالی روی زندگی و کسب و کار مردم که کشاورزی است، طبق نظر کارشناسان، منطقه ای بحرانی از نظر آب شناخته شده است.

  شهرام تنگ ارمی افزود: در چندسال اخیر تلاشهای زیادی برای حل این مشکلات توسط مسئولان ارشد استان و شهرستان صورت گرفته که جای تقدیر دارد.

  وی یادآور شد: اقدامات بسیار خوب مسئولان از جمله شخص استاندار برای برطرف شدن مشکلات کم آبی منطقه از جمله احداث و تکمیل سد تنگ ارم، برخورد با چاه های غیرمجاز و تعریف الگوی کشت برای کمک به مردم منطقه قابل تقدیر است.

  تنگ ارمی ادامه داد: معضل کم آبی در این بخش از حوزه کشاورزی فراتر رفته و در حوزه تامین آب مصرفی مردم نیز به یک بحران جدی تبدیل شده است.

  تنگ ارمی بیان کرد: سد تنگ ارم که با تلاش فراوان به مراحل پایانی خود نزدیک است و پاییز امسال قرار بود آبگیری کند، طبق پیگیری هایی انجام شده معطل نصب ابزار جزئی از جمله شیر مخصوص است که می طلبد در این زمینه توجه فوری صورت گیرد.

  نماینده کشاورزان بخش ارم ادامه داد: مشکلات کم آبی در این منطقه به اندازه ای است که حتی تاخیر یکروزه در آبگیری سد برای کشاورزان این منطقه سخت است.

  تنگ ارمی بیان کرد: با وجود اینکه کانالهای انتقال آب این سد اجرا نشده اما آبگیری آن از چند نظر مفید خواهد ایت، زیرا باعث تقویت سفره های زیرزمینی و چاه های اطراف می شود.

  وی ادامه داد: همچنین آب موجود در مخزن این سد حداقل می تواند به گونه های دیگر در وضعیت بحران مورد استفاده قرار گیرد و از سویی نیز باعث دلگرمی مردم برای اقدام مشارکتی و تلاش بیشتر مسئولان در تکمیل سد خواهد شد.

  وی اظهارکرد: مردم این منطقه که درآمد اصلی آنها کشاورزی است امیدشان همین قطرات آبی است که از آسمان فرو می ریزد که اگر ذخیره نشود، هدر می رود.

  تنگ ارمی افزود: پی آمد کم آبی در این منطقه نابودی کشاورزی، مهاجرت اجباری مردم و حاشیه نشینی و بدنبال آن معضلات است.

  وی، از مسئولان استان بوشهر خواست با تخصیص اعتبار لازم و حمایت مالی از پیمانکار هرچه زودتر نسبت به تسریع در تکمیل سد تنگ ارم اقدام کنند.

  یکی دیگر از کشاورزان بخش ارم گفت: زمینهای این منطقه بر اثر کم آبی خشک شده و قابل کشت و زرع نیست.

  امان زمانی افزود: این سد اگر به بهره برداری برسد هم باعث تقویت منابع آبی چاههای کشاورزی است و هم از آب آن می توان در شبکه های انتقال آب برای کشاورزی استفاده و زمینها را احیا کرد.

  وی یادآور شد: مردم این منطقه چند سالی است برای آب مصرفی نیز مشکل دارند و سال به سال بدتر می شود زیرا آب منطقه فقط به این چاه ها و رودخانه های منطقه وابسته است و در صورت بحران به شبکه ای وصل نیست که از استانهای دیگر به ما کمک شود.

  زمانی گفت: اگر در این سد امسال هم آبی ذخیره نشود بحران تابستان آینده شدیدتر خواهد شد.

  رئیس شورای اسلامی بخش تنگ ارم گفت: با توجه به اینکه آب شرب این بخش از منابع داخلی تامین می شود و به هیچ شبکه آب سراسری اصلی وصل نیست و خشکسالی های اخیر باعث شده این منابع نیز بسیار کم شوند در این زمینه مردم بشدت در فشار هستند.

  ناصر زارعی افزود: راه اندازی سد تنگ ارم با توجه به موقعیت بسیار مناسب مکانی که قرار گرفته و حجم بالای ذخیره سازی آب توسط آن می تواند هم مشکل آب شرب و هم کشاورزی شهر تنگ ارم و روستاهای تابعه و در مسیر را برطرف کند.

  وی یادآور شد: کمبود بارش طی سالهای اخیر منابع آبی سطحی و زیرزمینی این بخش را با تهدید جدی روبرو کرده است که در طول سال بویژه فصل گرما مردم سختی های زیادی را متحمل می شوند.

  زارعی اظهار کرد: بطور قطع امسال نیز با توجه به بارندگی بسیار کم، تابستان آینده فصلی سخت برای مردم منطقه خواهد بود.

  رئیس شورای اسلامی بخش تنگ ارم گفت:با توجه به اینکه با همت مسئولان بخش اعظم این سد آماده شده، لازم است با پرداخت مطالبات پیمانکار و فعال کردن پروژه افتتاح مرحله آبگیری که امیدی برای ذخیره سازی نزولات جوی است تا قبل از پایان فصل بارش تسریع شود.

  زارعی اظهارکرد: راه اندازی این سد می تواند شکوفایی منطقه در حوزه کشاورزی و عمران و آبادانی روستاها و جلوگیری از مهاجرت بی رویه مردم بخش به مرکز استان و مرکز شهرستان را در پی داشته باشد.

  این مسئول اضافه کرد: در شرایط کنونی شاهد خالی شدن روستاها از سکنه، نابودی کشاورزی و روی آوردن مردم به شغل های خدماتی و یا کاذب هستیم.

  بخشدار ارم گفت: سد تنگ ارم در شش کیلومتری شهر تنگ ارم روی رودخانه دو دره به منظور تامین آب شرب سالانه جمعیت۲۱هزار و ۴۰۰ نفر مردم منطقه در دوره ۱۰ساله، کنترل سیلاب های رودخانه دو دره و هدایت مازاد آن به سمت حوضچه های تغذیه مصنوعی احداث شده است.

  محمدمهدی مشایخی اضافه کرد: این سد با سازه سنگ و سیمان با پوشش بتنی و با ارتفاع تاج سد از کف رودخانه ۲۵ متر و حجم مخزن ۳٫۲ میلیون متر مکعب ذخیره سازی
  هم اکنون ۹۰درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

  وی یادآور شد: بخش ارم که در واقع بدلیل مستعد بودن خاک و آب و هوای مناسب قطب کشاورزی استان بوشهر و شهرستان دشتستان است خشکسالی صدمات جبران ناپذیری به سفره های آبی آن وارد کرده است.

  مشایخی اضافه کرد: وجود این سد هم در حوزه آب شرب و هم کشاورزی می تواند امید را به مردم منطقه بازگرداند و شکوفایی و مهاجرت معکوس افراد این منطقه به وطن خود را باعث خواهد شد.

  مدیر اداره منابع آب دشتستان گفت: هم اکنون سد تنگ ارم ۹۰درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تاکنون ۱۰۴میلیارد و ۸۷۰ میلیون ریال برای آن هزینه شده است.

  حسین تقی زاده افزود: مقداری از کارهای جزئی تا مرحله آبگیری مانده که برای انجام آن ۱۰ میلیارد ریال نیاز است.

  وی ادامه داد: قرار است این سد در بهمن ماه سالجاری به آبگیری برسد.

  نظرات کاربران در "اهالی بخش ارم: در آبگیری سد ارم تسریع شد+عکس"

  نظرات

  استان بوشهر
  ایران و جهان