بـوشــکان نیـوز
تیتر اول
جسد بی‌جان کوهنورد مفقود شده اهرمی در کوه‌های بیرمی پیدا شد

جسد بی‌جان کوهنورد مفقود شده اهرمی در کوه‌های بیرمی پیدا شد

به گزارش بوشکان نیوز به نقل از مهر، حسین درویشی صبح یکشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: جسد بی جان کوهنورد مفقود ...

ادامه مطلب...
 • کد خبر : 40756
 • تاریخ انتشار : ۲۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۹
 • ۰ نظر چاپ
 • مروری بر تئاترهایی که بر صحنه‌ی فجر می‌روند

  خبرگزاری ایسنا: نمایش‌های مختلف جشنواره‌ی تئاتر فجر که در بخش‌های مختلف به صحنه می‌رود را بیشتر بشناسیم.

   طبق گزارش رسیده، نمایش “آشویتس زنان” به نویسندگی و کارگردانی “علی صفری” و تهیه‌کنندگی “فرهاد برهانی” در بخش آثار نامتعارف سی و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به نمایش در خواهد آمد.

  نمایشنامه “آشویتس زنان” تا به حال سه بار اجرای عموم را تجربه کرده است. این نمایشنامه دو سال گذشته به کارگردانی “رها حاجی زینل” در تماشاخانه بازیگاه روی صحنه رفته و پس از آن در شهر رشت به کارگردانی “امیر جادوسخن” اجرای عموم را تجربه کرد.

  این نمایش شهریور ماه امسال به نویسندگی و کارگردانی “علی صفری” در خانه نمایش دا روی صحنه رفت و پس از بار دیگر در قالب جشنواره تئاتر فجر صحنه را تجربه می‌کند.

  بر اساس این گزارش “آشویتس زنان” نسبت به اجرای عموم جشنواره تغییرات بسیاری را در زمینه بازیگران داشته و سه بازیگر اصلی زن اثر تغییر کرده اند. “مژگان رادفر”، “رها حاجی زینل” و “ساناز روشنی” به ترتیب بازیگرانی هستند که در اجرای جشنواره روی صحنه خواهند رفت.

  امیر شمس بازیگر نقش “هانس زیمر” تنها عضو گروه بازیگران این نمایش است که بعد از اجرای عموم به همکاری خود با گروه ادامه می‌دهد. شمس امسال به عنوان پرکارترین بازیگر تئاتر ایران شناخته شده و سه نمایش “مجلس مختلف خوانی”، “هجوم” و “آشویتس زنان” را در جشنواره تئاتر فجر دارد.

  “رها حاجی زینل” بازیگر این نمایش علاوه بر آشویتس زنان، بازی و کارگردانی “نمایش هجوم” را نیز در سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر تجربه می‌کند. وی به تازگی فیلم “خفه گی” را در چرخه اکران داشته است. وی در آشویتس زنان نقش “ژانت” نوازنده و خواننده فرانسوی را ایفا می‌کند.

  “مژگان رادفر” دیگر بازیگر تازه این اثر پیش از تجربه آشویتس زنان، بازی در خانه نمایش دا را با اثری با نام “جایی در میان خوک ها” به کارگردانی “کوروش ولیدی” در کارنامه دارد. رادفر در اثر تازه علی صفری در نقش “ماروشکا” دختری از لهستان به ایفای نقش پرداخته است.

  “ساناز روشنی” که با دو نمایش “یرما” و “خاطرات و کابوس‌های یک جامه‌دار” تجربه همکاری با “علی رفیعی” را داشته برای اولین بار با گروه تئاتر سه گانه “نمایش آشویتس زنان” را تجربه می‌کند. وی در اثر نقش “هیدا” یک دختر آلمانی را بازی می‌کند. روشنی امسال تئاتر ستاره شناس را نیز در جشنواره تئاتر فجر دارد.

  گروه موسیقی سایرنس متشکل از “سیاوش همزه”، “پروشات مشایخی”، “اشکان حشمتی”، “عارف احمدزاده” و “آذین الهی” به سرپرستی و هدایت “رها حاجی زینل” اجرای موسیقی اثر را به صورت زنده بر عهده دارند.

  سایر عوامل اجرایی نمایش آشویتس زنان به شرح زیر است: مدیر صحنه: طاها فرد، مدیر اجرایی: علیرضا (نیما) قربان زاده، دستیار کارگردان: حنا نژادنیا، طراح لباس: فرشته کاظمی ها، طراح گریم: رها حاجی زینل، طراح گرافیک: امین قنبری

  «آشویتس زنان چهارم» بهمن ماه در دو سانس ساعت ۱۸ و ۲۰ در خانه نمایش دا روی صحنه خواهد رفت.

  معرفی بخش مرور خارج از صحنه(آف استیج)  جشنواره تئاتر فجر

  حوزه مرور یکی از شش قسمت تعریف شده در بخش خارج از صحنه (آف استیج) سی‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر است.

  در این بخش نمایش‌هایی که در سال گذشته اجرای عموم داشته‌اند و در مهلت فراخوان برای حضور در جشنواره اعلام آمادگی کرده‌اند، با انتخاب هیئات داوران این بخش در این دوره به اجرا می‌پردازند.

  در بخش خارج از صحنه (آف استیج) شامل هرگونه اجرا در محیط آزاد و بیرون از فضاهای متعارف تئاتری با رویکرد تغییر در قراردادهای اجرایی، مکان اجرا و شکل ارتباط با مخاطب است.

  در این بخش که مدیریت آن را حمید پورآذری به عهده دارد، ۴۱ نمایش حضور دارند که از میان آنها هفده نمایش در حوزه خیابانی، شش نمایش در حوزه کاربردی، شش نمایش در حوزه بین الملل، چهار نمایش در حوزه جنبی، چهار نمایش در حوزه مرور و چهار نمایش در حوزه مهمان انتخاب شده اند.

  در متن پیش رو چهار اثر حوزه مرور که از شهر های تهران و مشهد به جشنواره راه یافته‌اند، معرفی می‌شوند.

  نرگس

  این نمایش به نویسندگی، طراحی و کارگردانی حسین توازنی‌زاده منتخب تئاتر دانشگاهی بوده که برای اجرا در این دوره از جشنواره انتخاب شده است.

  پرستو قربانی، مینا زمان، آیدا توتونچی، آوا درویشی بازیگرانی هستند که در این نمایش ۱۳۰ دقیقه‌ای به ایفای نقش می‌پردازند.

  در خلاصه داستان این اثر آمده است: روایت زندگی نرگس، دختری که زیر سن قانونی در روستای کوچکی ازدواج می‌کند و بعد از مدت کوتاهی تنها می ماند اما … . علاقمندان به تماشای این اثر می‌توانند دوم تا هشتم بهمن ماه ساعت ۱۵ و ۱۷ به خانه‌ای قدیمی در مرکز شهر مراجعه کنند. این نمایش در هر اجرای خود میزبان ۴ تماشاگر است.

  بعد از اتفاق

  این نمایش به نویسندگی نیلوفر ندایی و با کارگردانی پویان باقرزاده یکی دیگر از آثاری است که برای اجرا در این دوره از جشنواره انتخاب شده است.

  در خلاصه داستان این اثر آمده است: در سال ۱۳۶۰ چهار جوان در خانه‌ای پناه گرفته‌اند اما پس از مدتی، سیمین مالک خانه پس از هجده سال سکونت در  پاریس، برای فروش خانه‌اش باز می‌گردد و …. .

  امین اسفندیار، امیررضا رنجبران، سعیده نیازخانی، مجید یوسفی بازیگرانی هستند که در این نمایش ۷۵ دقیقه ای به ایفای نقش می‌پردازند.

  علاقمندان به تماشای این اثر می‌توانند ساعت ۲۰:۳۰ بیست و نهم و سی‌ام دی و دوم بهمن ماه به عمارت روبه رو مراجعه کنند. این نمایش در هر اجرای خود میزبان ۲۰ تماشاگر است.

  نادیدنی یا هرطور شما…

  این نمایش به طراحی و کارگردانی جعفر حجازی یکی دیگر از آثاری است که برای اجرا در این دوره از جشنواره انتخاب شده است.

  در خلاصه داستان این اثر آمده است: هر اجرا فقط یک مخاطب دارد که با موبایلش وارد اتاقکی می‌شود و درون سایت اجرا، آغاز می‌شود.

  مجید گنجی، امیرحسین فکری، سعید جمشیدی‌پور، محمدحسن نادری اجرا گردانانی هستند که در این نمایش ۲۰ دقیقه‌ای به اجرا می‌پردازند.

  علاقمندان به تماشای این اثر می‌توانند از بیست و هشتم دی تا هشت بهمن ماه ساعت ۱۶ به پشت‌بام عمارت روبه‌رو مراجعه کنند.

  پرفورمنس مرگ

  این نمایش به طراحی و کارگردانی عرفان شیررنگی تولید شده و برای شرکت در این دوره از جشنواره انتخاب شده است.

  امیر عبادی تنها فردی است که در این نمایش به مدت ۱۸۰ دقیقه که البته با توجه به مخاطبان قابل تغییر است، به اجرا می‌پردازد. در خلاصه داستان این اثر آمده است:پرفورمنس مرگ تجربه‌های است تعاملی، بین گروه اجرایی و تماشاگرها/شرکت‌کننده‌ها و بر پایه گفتگوی مستقیم، تفکر ارادی هر فرد و ایجاد خردجمعی که پیرامون واقعیت مرگ اجرا می‌شود. این اجرا ساختار روایی ندارد و پرسش‌های طراحی شده، پیش‌برنده روند اجرا است. این اجرا بخشی از جنبشی است با محوریت مرگ‌اندیشی. علاقمندان به تماشای این اثر می‌توانند ساعت ۱۷ چهارم تا هفتم بهمن ماه به دانشگاه تربیت مدرس مراجعه کنند.

  معرفی آثار راه یافته به بخش بین‌الملل جشنواره تئاتر فجر

  نمایش «جزا» از کشور آذربایجان به کارگردانی مهربان علی‌اکبرزاده در سی‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر حضور دارد.

  نمایش «جزا» قصه زنی است که در دوره‌ای حساس از زندگی‌اش عاشق می‌شود. او از جان گذشته و درمانده است، ولی امید به شروع یک زندگی جدید او را سر پا نگه می‌دارد. او آماده است تا همه چیز را، از فرزندان کوچکش گرفته تا همسر و خانواده و مسئولیت‌هایش را فراموش کند. هنگامی که انسانی جهان واقع را فراموش می‌کند آنجا آغاز فاجعه است.امید کلید دستیابی به فرداها است، هر چند که با سایه‌های مرگ مورد تعقیب قرار گرفته باشد. و هنگامی که امید بمیرد، اتفاق وحشتناکی می‌افتد. زن نمایش، چه جزایی برای خودش انتخاب خواهد کرد؟

  مهربان علی‌اکبرزاده از سی سال پیش کار تئاتر و سینما را شروع کرده است. آثار این کارگردان زن اغلب به مسائل اجتماعی و حوزه زنان مرتبط است. او نزدیک به ۱۵ نمایش و بیش از ۳۰ فیلمنامه در کارنامه خود دارد.

  نمایش «جزا» در بخش بین‌الملل این دوره از جشنواره به مدیریت آروند دشت‌آرای حضور یافته است و اول و دوم بهمن‌ماه ساعت ۱۶، در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر، به مدت ۶۰ دقیقه به صحنه می‌رود.

  زندگی روزمره

  نمایش «سفر به یک فلات چین خورده» از کشور برزیل به کارگردانی گوستاوو سیریاکو در سی‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر حضور دارد.

  این نمایش تحت تأثیر تحقیقات و پژوهش‌های راشل کارلسون،‌روزنامه نگار درباره اثراتذ مرگبار یک آفت‌کش در یک مکان پرورش پرندگان است. سفر به یک فلات چین‌خورده مخاطبش را به سفری در نقشه جهان دعوت می‌کند. نقشه‌ای که روی زمین تماشاخانه شبیه‌سازی شده است و مخاطب می‌تواند از یک پرسپکتیو هوایی، هولناک‌ترین فاجعه محیط‌زیستی را که بشر در ۱۰۰ سال اخیر رقم زده است مشاهده کند.

  گوستاوو سیریاکو اجراگر و کورئوگرافر اهل ریودوژانیرو است که فعالیت‌های بین‌المللی زیادی در کشورهای مختلف اروپایی، آمریکای لاتین، خاورمیانه و … داشته است.

  نمایش «سفر به یک فلات چین‌خورده» در بخش بین‌الملل این دوره از جشنواره به مدیریت آروند دشت‌آرای حضور یافته است و ۵ و ۶ بهمن‌ماه ساعت ۱۵ در پلاتو اجرای مجموعه تئاترشهر، به مدت ۴۰ دقیقه به صحنه می‌رود.

  سی‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر از ۲۸ دی‌ماه تا ۹ بهمن‌ماه برگزار می‌شود.

  دیدگاه کاربران
  *

  ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

  *

  از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

  *

  از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

  *

  نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


  ارسال دیدگاه

  *

  *

  *

  به روایت تصویر
  جدیدترین اخبار ایران و جهان

  زولا، کمک مائوریسیو ساری در چلسی

  ترامپ پشیمان شد: پوتین، مسئول دخالت در انتخابات آمریکاست

  واکنش فتحی به سرپرستی باشگاه استقلال

  بغض و گریه افتخاری به علت ناراحتی از هواداران

  صالحی: ۲ نیروگاه هسته‌ای در حال ساخت داریم

  وریا غفوری به تهران بازگشت

  مادر علی انصاریان: دوست داشتم پسرم روحانی شود!

  مقایسه کی‌روش و دالیچ از اساس اشتباه است

  توصیه مورینیو به پوگبا: بفهم چرا خوب بودی!

  ۱۷۰ فیلمی که از دیده شدن در ایران محروم شدند!

  کهکشانی این فصل رئال از بایرن می‌آید!

  وضعیت ترافیک شهر گناوه بهبود می یابد/ افتتاح خیابان حرم به حرم

  قدوس جانشین ستاره برزیلی می‌شود

  فال روزانه ۲۸/ ۰۴/ ۱۳۹۷

  نیمار تشویقم کرد تا به بارسلونا بیایم

  حمایت کاپیتان استقلال از روزبه چشمی

  سومین بُرد پیاپی والیبال نشسته ایران

  گل‌محمدی با جوان‌هایش پُز داد!

  مدیران دشتی خدمات نظام و دولت را به اطلاع مردم برسانند

  تأثیر سابقه تحصیلی در کنکور ۹۸

  مذاکره با چشمی، اولین اقدام سرپرستِ جدید

  ساری: امیدوارم هازارد چلسی را ترک نکند

  بغض افتخاری ترکید!

  ماهینی تا ۱۴۰۰ در پرسپولیس ماندنی شد

  ناکامی آرژانتین در جام جهانی قابل حدس بود

  ۶۰ ثانیه با خبر؛ از ادعای تبادل نفت برابر غذا تا اعدام بابک زنجانی

  سفر تبلیغاتی کریستیانو رونالدو به چین

  برتری پرسپولیس مقابل استقلال در دربی نوجوانان

  پیروزی استقلال مقابل بورسا اسپور در نیمه اول

  پرز: بازیکنان فوق‌العاده‌ای در راه رئال هستند

  ستاره جوان فرانسوی در آستانه انتقال به بارسا

  در اینستای ستاره‌های خارجی؛ از سوارکاری کیانو ریوز تا بک استریت بویز

  ترامپ: با پوتین خوب کنار آمدم!

  استفاده از اخبار با ذکر منبع "بوشکان نیوز " مجاز می باشد.

  © 2017 Bushkan News Agency (bushkannews.ir). All rights reserved