امروز: جمعه, ۳ فروردین , ۱۳۹۷.وقت شما بخیر
سرخط خبرها :
تبلیغات
تلگرام بوشکان نیوز
 • تاریخ انتشار خبر : یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ | کد خبر : 43691
     
 • روزنامه اعتماد نوشت: حدود ٧، ٨ ماه پیش بود که اولین‌بار زمزمه‌هایی از جمع‌آوری امضا برای سوال نمایندگان از رییس‌جمهور درباره وضعیت موسسات مالی و اعتباری در راهروهای پارلمان به گوش رسید و در این مدت، نمایندگان متقاضی این طرح سوال، بارها و بارها در تذکرها و اخطارهای گاه و بیگاه در صحن علنی مجلس و همچنین در مصاحبه‌ها و اظهارنظرهای مطبوعاتی در این روزنامه و آن خبرگزاری از علل عدم طرح سوال‌شان گفتند و بیش از هرچیز و هرکس نیز نسبت به رییس و هیات رییسه مجلس گلایه کردند که چرا مطابق آیین‌نامه این طرح سوال را به جریان نمی‌اندازد.

  اتفاقی که بالاخره ابتدای هفته گذشته افتاد و حال ابهاماتی جدید، این‌بار درباره چند و چون رسیدگی به این طرح سوال در کمیسیون اقتصادی مطرح است. همزمان کاهش و افزایش امضای تعدادی از متقاضیان این طرح سوال همچون موارد مشابه، بلاتکلیفی در این مورد را به اوج رسانده و بنابراین برای یافتن پاسخ برای سوالات متعدد درباره این طرح سوال پرماجرا به سراغ محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی و دبیر شورای هماهنگی روسای کمیسیون‌های مجلس و دولت رفتیم. نماینده اصولگرایی که احتمالا بهتر از هر مقام مسوول دیگر از جزییات این ماجرا باخبر باشد.

  آخرین وضعیت سوال نمایندگان از رییس‌جمهور درمورد موسسات مالی و اعتباری از چه قرار است؟

  مباحث زیادی در این رابطه مطرح است و آنچه بنده بر آن تاکید دارم، صرفا درباره مباحث مربوط به بررسی این طرح سوال در کمیسیون اقتصادی است. ما براساس نامه هیات رییسه مجلس، موضوع سوال از رییس‌جمهور را در دستور کار مجلس قرار دادیم و روند رسیدگی به آن را دنبال می‌کنیم.

  متن این نامه که ازسوی هیات رییسه به کمیسیون اقتصادی ارسال شد، چه بوده است؟

  در این نامه بر ارجاع سوال جمعی از نمایندگان از رییس‌جمهور درباره وضعیت موسسات مالی و اعتباری تاکید شده است و ما نیز به استناد آیین‌نامه داخلی مجلس یک هفته فرصت داشتیم که از نماینده ویژه رییس‌جمهوری برای حضور در جلسه رسیدگی به طرح سوال دعوت کنیم و همچنین از نماینده متقاضیان طرح سوال از رییس‌جمهور نیز دعوت به عمل بیاوریم که در این جلسه حاضر شوند.

  طرح سوال از رییس‌جمهور از مدت‌ها پیش مطرح بود. این نامه دقیقا چه زمانی از هیات رییسه به کمیسیون ارجاع شد؟

  نامه دقیقا روز دوشنبه ٢٣ بهمن‌ماه در اختیار ما قرار گرفت. البته ممکن است روز شنبه هفته قبل ارسال شده باشد اما با توجه به تعطیلی روز یکشنبه و اینکه شنبه بین‌التعطیلین بود، وقتی صبح روز دوشنبه به کمیسیون مراجعه کردم، این نامه را دیدم و بلافاصله نیز خدمت آقای رییس‌جمهور نامه زدیم و هم‌اکنون مطلع شدیم که نماینده ویژه رییس‌جمهور هم معرفی شده است.

  چه کسی است؟!

  ظاهرا آقایان نهاوندیان، سیف و کرباسیان به نمایندگی از رییس‌جمهور در جلسه حضور خواهند داشت.

  جلسه کمیسیون اقتصادی برای رسیدگی به این طرح سوال چه زمانی برگزار می‌شود؟

  احتمالا ظرف امروز و فردا این جلسه مشترک با حضور نمایندگان ویژه آقای رییس‌جمهور و نماینده متقاضیان طرح سوال برگزار خواهد شد و گزارش نهایی را به صحن علنی ارایه خواهیم کرد.

  همزمان مباحثی درباره کاهش تعداد امضاها مطرح است. اگر تعداد نمایندگان متقاضی از حدنصاب ٧۴ امضا کمتر شود، آیا روند رسیدگی به سوال متوقف خواهد شد؟

  ذیل نامه هیات رییسه که به کمیسیون اقتصادی ارجاع شده است، دستور آقای لاریجانی از این قرار است که کمیسیون نسبت به برگزاری جلسه مشترک اقدام کند، گزارش خود را تهیه و به صحن علنی ارایه دهد و زمانی که نوبت به قرائت گزارش رسید، تعداد سوال‌کنندگان مورد بررسی قرار گیرد که بر این اساس اگر در آن زمان، تعداد امضاها از حدنصاب ٧۴ نفر کمتر بود، طبیعتا از دستور خارج می‌شود و در غیر این صورت، سوال را به جریان می‌اندازیم. بنابراین تغییراتی که در تعداد امضاها مطرح می‌شود و هر روز از کاهش یا افزایش تعداد امضاها سخن می‌گویند عملا تاثیری در روند بررسی این طرح سوال در کمیسیون نخواهد داشت.

  ابهام دیگر درمورد الزام یا عدم الزام حضور شخص رییس‌جمهور در جلسه مشترک رسیدگی به طرح سوال در کمیسیون است. آیا آیین‌نامه داخلی، در حضور رییس‌جمهور صراحت دارد؟

  خیر. اتفاقا در آیین‌نامه قید شده که برای پاسخگویی به سوال نمایندگان در جلسه کمیسیون لزوما نماینده رییس‌جمهور باید حضور پیداکند و تنها زمانی که طرح سوال به صحن علنی ارجاع می‌شود، حضور رییس‌جمهور الزامی است. به این اعتبار رییس‌جمهور برای پاسخگویی به سوال نمایندگان در صحن علنی موظف است شخصا در صحن علنی حاضر شود اما در آیین‌نامه قید شده که حضور نماینده ویژه رییس‌جمهور در جلسه رسیدگی به سوال در کمیسیون کفایت می‌کند.

  درصورت قانع نشدن نمایندگان متقاضی سوال از رییس‌جمهور در کمیسیون، جلسه رسیدگی به این طرح سوال در صحن چه زمانی برگزار خواهد شد؟

  بنابر آیین‌نامه از زمانی که گزارش کمیسیون به هیات رییسه ارجاع شد و گزارش به صحن علنی می‌رود، هیات رییسه از رییس‌جمهور برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان دعوت می‌کند و از این زمان، رییس‌جمهور یک ماه فرصت دارد تا با تعیین زمان حضور خود در مجلس، در صحن علنی حاضر شده و به سوالات نمایندگان پاسخ دهد.

  نظرات کاربران در "سوال از روحانی در چه شرایطی لغو یا طرح می‌شود؟"

  نظرات

  استان بوشهر
  ایران و جهان