بـوشــکان نیـوز
تیتر اول
ساعات اداری در استان بوشهر تغییر کرد

با هدف مصرف بهینه برق؛

ساعات اداری در استان بوشهر تغییر کرد

ساعات کاری ادارات استان بوشهر روز 21 خرداد در حالی تغییر می‌کند که استاندار بوشهر با اولتیماتوم به مدیران ...

ادامه مطلب...
 • کد خبر : 43766
 • تاریخ انتشار : ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۶
 • ۰ نظر چاپ
 • سربلندی ظریف در کنفرانس امنیتی مونیخ

  مهدی ذاکریان در روزنامه اعتماد نوشت: جمهوری اسلامی ایران نه در کنفرانس امنیتی مونیخ و نه در هیچ یک از مجامع بین‌المللی در موضع دفاع نیست. از سال ١٣٩٢ که محمد جواد ظریف، در جایگاه وزارت امور خارجه قرار گرفته‌است، تاکنون هیچ گاه در مجامع بین‌المللی، کشورهای مخالف جمهوری اسلامی ایران بهانه‌ای برای حمله به ایران نداشتند، هر چند که اتهاماتی را در میان سخنرانی‌ها و اظهارات خود بیان می‌کنند.

  محمد جواد ظریف چه در سخنرانی دیروز خود و چه در اظهارات دیگرش به درستی و با شفافیت، مدعیان و اتهام‌زنان به جمهوری اسلامی ایران را در مقام محکوم و متهم اصلی به جامعه جهانی معرفی کرده‌ است. ظریف در سخنرانی یکشنبه خود مواضع جمهوری اسلامی ایران را که یک سری مواضع ثابت مبتنی بر قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و برابر و هماهنگ با منشور ملل متحد است، به خوبی تبیین و تشریح کرد. واقعیت جهان امروز این است که دولت‌های دیگر منطقه به خصوص نمایندگان دو نظامی که پیش و پس از آقای ظریف سخنرانی کردند، باید در مقام پاسخگویی و دفاع در برابر جامعه جهانی و سازمان‌های بین‌المللی قرار بگیرند. رژیم اسراییل در دوران حیات ٧٠ ساله خودش نزدیک به ١٠ جنگ را در خاورمیانه به راه انداخته‌است که همه این جنگ‌ها با سبوعیت، کشتار انسان‌های بی‌گناه، کودک‌کشی و قتل عام شهروند غیرنظامی همراه بود. نباید فراموش کرد که نشست‌هایی مانند کنفرانس امنیتی مونیخ با هدف ایجاد شرایط و راهکارهایی برای حفاظت از جان افراد بی‌گناه و شهروندان غیرنظامی برگزار می‌شود.

  به گمان من همواره لازم است که دیپلمات‌های جمهوری اسلامی در چنین نشست‌ها و کنفرانس‌هایی باید خواهان این شوند که موضوع جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت طرح موضوع شود و دولت‌ها و رژیم‌هایی که اقدام به جنایات جنگی و نقض گسترده حقوق بشر می‌کنند مورد بازخواست قرار گیرند و از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته‌شود که پرونده چنین دولت‌ها و رژیم‌هایی به دیوان کیفری بین‌المللی ارجاع شود. وضعیت رژیم اسراییل به حدی سیاه و تیره است که در جنگ پیشین غزه، فرستاده ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، رسما درخواست ارجاع پرونده این رژیم را برای اقدام به جنایات جنگی به دیوان کیفری بین‌المللی درخواست کرد.

  مجمع عمومی این درخواست را مد نظر قرار داد و از شورای امنیت خواست تا پرونده رژیم اسراییل را به دیوان کیفری بین‌المللی ارسال کند و متاسفانه به دلیل حق وتوی آمریکا در شورای امنیت این پرونده به دیوان ارسال نشد. کارنامه اسراییل و شخص بنیامین نتانیاهو به شدت در افکار عمومی و جامعه جهانی سیاه است و عملا به عنوان یک متهم جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت شناخته می‌شود.

  با چنین کارنامه‌ای نتانیاهو گام در کنفرانس امنیتی مونیخ گذاشته‌است. قطعا زمانی که یک رژیم و یک فرد تا این حد متهم به جنایات وسیع باشد، حرف‌هایی که برای فرافکنی می‌زند، باطل است و مسموع نخواهد بود. عربستان سعودی که وزیر خارجه‌اش بعد از محمد جواد ظریف سخنرانی کرد، یکی از اصلی‌ترین کشورهای مخل امنیت در منطقه خاورمیانه محسوب می‌شود. پادشاهی عربستان سعودی در پرونده یمن در برابر انسان‌های بی‌گناه، زنان، کودکان و کهنسالان بدون تبعیض جنایت می‌کند. این موضع افراطی عربستان دامن دیگر کشورهای همسایه و متحدان پیشین را نیز گرفته‌است. طی سال‌های اخیر در برابر قطر، ترکیه، سوریه و عراق که همه از کشورهای مسلمان منطقه هستند، مواضع تند و افراطی عربستان، عامل ایجاد ناامنی و بی‌ثباتی در منطقه شده‌است. اصول ثابت سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، تاکنون بیش از هر کشور دیگری در منطقه خاورمیانه مطابق و در راستای مواد و اهداف منشور ملل متحد بوده‌است. محمد جواد ظریف بار دیگر در سخنرانی دیروز خود تکرار کرد که ایران علاقمند به ایجاد یک سازوکار گفتگوی منطقه‌ای است.

  پیشنهاد و راهکاری عملی و سازنده برای حل مشکلات جاری در منطقه خاورمیانه. اگر چنین راهکاری از سوی کشورهای دیگر منطقه پذیرفته‌شود، به این سمت خواهیم رفت که به جای استفاده از اسلحه و رفتارهای خشونت‌باری که دولت‌های متبوع دو سخنران دیگر روز یک‌شنبه در کنفرانس مونیخ پیوسته انتخاب کرده‌اند، مشکلات با گفتگو حل و فصل شود. این دو دولت همواره بدون مجوز شورای امنیت سازمان ملل متحد در مسائل و منازعات منطقه‌ای شرکت کرده‌اند. سعودی‌ها ادعا می‌کنند که دخالت نظامی آنها در یمن بر اساس قطعنامه ٢٢١۶ شورای امنیت سازمان ملل متحد است، که این ادعا با واقعیت مطابقت ندارد، چرا که بر اساس قطعنامه ٢٢١۶ جواز مداخله نظامی به هیچ کشور خارجی داده نشده است.

  هر چند این قطعنامه یک دولت را به عنوان دولت قانونی در یمن شناسایی کرده‌است اما از همه کشورها خواسته‌است که ارسال سلاح را برای همه طرف‌های درگیر متوقف کنند، حتی برای دولتی که به عنوان دولت قانونی شناسایی شده‌ است. سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، در همه موضوعات منطقه یک سیاست روشن، شفاف، مبتنی بر گفت‌وگو، راهکارهای عملی برای حل مساله، عدم مداخله در امور داخلی سایر کشورها و خروج نیروهای بیگانه از منطقه است. نتانیاهو و جبیر، هر دو یک موضع مشترک را مطرح کردند که شوربختانه نشان از پیوند پنهانی یک دولت مسلمان منطقه با یک دولت غاصب و محکوم در جامعه ‌بین‌المللی دارد. این دو مقام هر دو به ایران تاختند که ایران چرا در سوریه حضور دارد و چرا از حزب‌الله در لبنان حمایت می‌کند. قطعا این گزاره ادعای غلطی نیست و هیچ تناقضی هم با روشن، شفاف و قانونی بودن سیاست خارجی ایران و مخالفت ایران با دخالت نیروهای بیگانه در امور داخلی کشورهای دیگر ندارد. حضور ایران در سوریه به دعوت دولت قانونی سوریه صورت گرفته ‌است، نه با اجبار و فشار. بر همگان روشن است که حضور ایران در سوریه به درخواست دولت قانونی و صاحب کرسی جمهوری عربی سوریه در سازمان ملل متحد است. جا دارد من نکته‌ای را روشن بیان کنم، من شخصا باور دارم که دولت بشار اسد، دولتی است که خود در موضوع نقض حقوق بشر متهم محسوب می‌شود و من به عنوان یک محقق حقوق و روابط بین‌الملل به عملکرد این دولت اعتراض‌هایی دارم، اما چنین استدلالی دلیل نمی‌شود که قانونی بودن حضور ایران در سوریه را زیر سوال ببرم. اگر هم دولت بشار اسد اقدام به نقض حقوق بشر کرده ‌باشد، باز هم همچنان از سوی سازمان ملل متحد به عنوان دولت قانونی و مشروع جمهوری عربی سوریه شناخته ‌می‌شود و قطعا در صورت آرامش بحران سوریه، راه‌هایی برای رسیدگی به موارد نقض حقوق بشر توسط این دولت وجود خواهد داشت. این دولت وقتی از ایران برای حضور و مشاوره نظامی دعوت می‌کند، به هیچ وجه محل مناقشه نخواهد بود. در مورد لبنان هم مشخصا ایران سیاست‌های خود را بیان کرده‌است. حمایت ایران از حزب‌الله در قالب حمایت از مقاومت در برابر اشغالگری ا‌ست. حراست از مرزهای لبنان که توسط حزب‌الله صورت می‌گیرد نه تنها مورد تایید و حمایت ایران، بلکه مورد تایید و حمایت دولت قانونی لبنان قرار دارد. اسراییل هویت اشغالگر و تجاوزگری خودش را بارها به جامعه جهانی ثابت کرده‌است. به‌رغم سناریویی که دولت عربستان سعودی تلاش کرد تا با فشار بر سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان بسازد، باز هم مشاهده کردیم که نهایتا حریری در بازگشت به لبنان، حزب‌الله را یک نیروی سیاسی موثر و ثبات‌بخش در این کشور معرفی کرد که از مرزها در برابر تجاوز اشغالگران دفاع می‌کند. هم در این کنفرانس امنیتی و هم در سازمان ملل متحد و هم در دیگر نشست‌های بین‌المللی موضع ایران شفاف و مبتنی بر اصول شناخته‌شده حقوق بین‌المللی است.

  من از رسانه‌های داخلی و از کسانی که در حوزه‌های سیاست خارجی فعالیت می‌کنند خواهش می‌کنم که در جامعه بین‌المللی هم فعال‌تر باشند. نباید مواضع ایران تحت‌الشعاع فضاسازی رسانه‌های صهیونیستی و رسانه‌های لابی سعودی در دنیا قرار بگیرد.

  دیدگاه کاربران
  *

  ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

  *

  از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

  *

  از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

  *

  نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


  ارسال دیدگاه

  *

  *

  *

  به روایت تصویر
  جدیدترین اخبار ایران و جهان

  انبار پارچه قاچاق در گناوه کشف شد

  ماجرای تهیه سوسیس و کالباس‌های زیرپله‌ای!

  کشاورزی استان بوشهر تحت تاثیر بی‌آبی/ شیوه کشت و آبیاری تغییر کند

  تعرفه اینترنت آزاد چقدر است؟

  اولین تقابل زمینی بین نیرو‌های دمشق و آمریکا

  زهتاب: پیشکوستان سینما خانه‌نشین شدند

  روابط چین و آمریکا شکننده شده است؟

  مسکو: برای ثبات در بازار نفت تلاش می‌کنیم

  رشد قیمت مسکن فعلا متوقف شده است

  دستور پخت «ته چین ماهی کیلکا» در فر

  نیویورک‌تایمز: ایران، تسلیم ترامپ و بن‌سلمان نمی‌شود

  چرا جوامع غربی از نعمت‌ بیشتری برخوردار هستند؟

  درخواست برای بازگرداندن ایران به لیست سیاه FATF

  مروری بر نتایج روز هشتم جام جهانی ۲۰۱۸

  کاریکاتور: اون که تو زمینه من نیستم، رضا پرستشه!

  قاسمی، درگذشت صدرالدین شجره را تسلیت گفت

  کی‌روش: الان نباید برای ایران جشن بگیرید!

  درخواست برای بازگرداندن ایران در لیست سیاه FATF

  زنگنه: آمریکا خیلی زود به اشتباه خود پی می‌برد

  فرصتی که از شجاعی دور شد

  شرفی: باخت برابر اسپانیا، جسارت‌مان را بالا برد

  زنگنه: آماده توافق هستیم

  مودریچ: مسی را مهار کردیم

  جدال آرژانتین و کرواسی از نگاه آمار

  آرژانتینِ کبیر در آستانه حذف از جام ۲۰۱۸

  پیشنهاد وسوسه‌انگیز قطری‌ها به فاتح تریم

  گارکا: قرار نیست بازیکنانم را سرزنش کنم

  مجوز پخش بازی در آزادی پس از جلسه با مقامات

  رسمی: پنجره نقل و انتقالاتی پرسپولیس بسته ماند

  قوت قلب بزرگ به مسی پیش از بازی بزرگ

  خلاصه بازی فرانسه ۱ – پرو ۰

  امباپه بهترین بازیکن دیدار فرانسه – پرو شد

  رسمی: یولیان ناگلزمان سرمربی لایپزیش شد

  استفاده از اخبار با ذکر منبع "بوشکان نیوز " مجاز می باشد.

  © 2017 Bushkan News Agency (bushkannews.ir). All rights reserved