به گزارش بوشکان نیوز به نقل از مهر، احمد آخوندی ظهر دوشنبه در نشست مشترک سرپرستان مراکز خدمات جامع سلامت با اشاره به اجرای طرح واکسیناسیون تکمیلی فلج اطفال اظهار داشت: طبق توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی، لازم است برای به حداقل رساندن خطر ورود و چرخش مجدد ویروس وحشی پولیو، عملیات سالانه ایمن‌سازی تکمیلی در دو نوبت به صورت فعال و خانه به خانه انجام شود.

وی با بیان اینکه حفظ دستاوردهای برنامه ریشه‌کنی فلج اطفال در کشور ایران، از حساسیت ویژه برخوردار است گفت: سطح ترددهای بسیار بالا و همچنین همجواری ایران با دو کشور پاکستان و افغانستان، که بیماری فلج اطفال در آنجا بصورت آندمیک است ، خطر بازگشت این بیماری به کشور وجود دارد.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر گفت: تداوم وضعیت عاری از پولیو در شهرستان دیر، نشان‌دهنده تلاش کارشناسان بهداشتی شهرستان و برنامه‌ها ویژه نظام سلامت کشور در راستای دستیابی به پوشش بالای واکسیناسیون و انجام باکیفیت عملیات ایمن‌سازی تکمیلی سالیانه بوده است.

وی ادامه داد: هر سال در دو نوبت عملیات ایمن‌سازی تکمیلی انجام می‌شود که نوبت اول از ۵ تا ۸ اسفند ماه ۱۳۹۶ انجام شد که در این نوبت، همه کودکان زیر پنج سال افاغنه و مهاجران بیگانه ساکن شهرستان دیر واکسینه می‌شوند.

آخوندی اضافه کرد: در نوبت دوم که از ۱۸ تا ۲۱ اردیبهشت امسال اجرا شد، همه کودکان زیر پنج سال گروه هدف واکسینه شده و پوشش ۱۰۰ درصدی داشته‌ایم.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر تصریح کرد: هدف از اجرای این طرح دستیابی به پوشش صد در صد ایمن‌سازی کودکان زیر پنج سال ایرانی و مهاجران خارجی، پرسش در مورد وجود مورد فلج شل حاد در ۲۴ ماه گذشته و یافتن کودکان زیر پنج سالی که تاکنون واکسن فلج اطفال دریافت نکرده‌اند، است.

وی خاطرنشان کرد: همه کودکان زیر پنج سال ایرانی گروه هدف صرف‌نظر از انجام واکسیناسیون قبلی، دو قطره واکسن خوراکی فلج اطفال دریافت می‌کنند.