بوشکان نیوز: مدیر گروه سلامت جمعیت خانواده و مدارس مرکز بهداشت استان بوشهر گفت: آگاهی صحیح زنان بوشهری از راه های پیشگیری بیماری ایدز ۳۲.۷۱درصد است این درحالی است که شاخص کشوری آن ۳۱.۹۳درصد است.

دکتر آزیتا انارکی به مناسبت هفته سلامت بانوان درگفت وگو با ایرنا افزود: پوشش مراقبت های دوران بارداری در استان بوشهر ۹۸درصد است درحالی که شاخص کشوری آن ۹۶.۹۲درصد است.

وی یادآورشد: میزان رضایت از زندگی بانوان بوشهری با خانواده ۸۷.۱۳درصد است و شاخص کشوری آن ۸۹.۴۸درصد است.

مدیرگروه سلامت جمعیت خانواده و مدارس مرکز بهداشت استان بوشهر اضافه کرد: درحالی که استعمال قلیان در زنان بوشهری ۱۸.۳۲درصد است این شاخص در کشور پنج درصد اعلام شده است.

انارکی ادامه داد: شیوع بیماری های مزمن در زنان بوشهری نیز ۳۶.۲۷درصد است درحالی که شاخص یاد شده در سطح ملی ۱۹.۹۹درصد است.

وی گفت: اطلاعات کامل و دقیق و محاسبه شاخص های جمعیت و سلامت از مهم ترین ابزار های تدوین سیاست ها و برنامه ریزی های منطبق بر نیازهای جامعه و گامی در جهت بهره مندی مردم از زندگی سالم است.

انارکی افزود: تعیین شاخص های سلامت زنان زمینه را برای مدیریت، نظارت و برنامه ریزی های دقیق فراهم می سازد.

وی اضافه کرد: زنان به عنوان پایه های اصلی خانواده و محور اساسی سلامت، رشد، پویایی و اعتلای خانواده و جامعه هستند از این رو لازم است نگاه ویژه ای به سلامت این قشر داشته باشیم.

وی با بیان این که سازمان جهانی بهداشت، سلامت زا به معنی برخورداری از رفاه کامل جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی اعلام کرده است گفت: تعیین هفته آخر مهر به عنوان هفته سلامت زنان با این هدف است که زنگ بیداری برای کسانی باشد که همیشه زن را موجودی خستگی ناپذیر می دانند.

مدیرگروه سلامت جمعیت خانواده و مدارس مرکز بهداشت استان بوشهر یادآورشد: برخی معتقدند زن هیچ گاه خسته و بیمار، ناتوان و دردمند، از کار افتاده یا بازنشسته نمی شود و همیشه از او انتظار دارند به همسر و فرزندان رسیدگی کند و بار کمبودهای اقتصادی خانواده را به دوش بکشد.

انارکی گفت: این درحالی است که به دلیل نقش حساس زن و موقعیت و جایگاه بسیار با اهمیت او در سلامت و سازندگی خانواده و جامعه، مراقبت و توجه به نیازهای جسمی، روانی، اجتماعی و عاطفی و معنوی او از اهمیت خاصی برخوردار است و دقت بیشتری را می طلبد.

وی افزود: سلامت زن باید در ابعاد مختلف تامین و دیدگاه های متفاوت به نقش این موجود استثنایی به گونه ای معطوف شود که جایگاه واقعی خود را بیابد.

انارکی یادآورشد: همه گروه های زنان، از دختران تا زنان میانسال و سالمند، نیازمند حمایت جدی برای ارتقای همه جانبه کیفیت زندگی و سلامت هستند.

مدیرگروه سلامت جمعیت خانواده و مدارس مرکز بهداشت استان بوشهر اضافه کرد: زنان، چه به عنوان ارایه کننده خدمات بهداشتی و چه به عنوان گیرندگان خدمات، باید در برنامه ریزی ها در نظر گرفته شوند و از وظایف اصلی دولت هاست که این شرایط را فراهم کنند.

وی گفت: طبق بررسی های انجام شده در کشور، بیماری های قلبی عروقی و بیماری های عروقی مغز و همه عوامل خطرساز و زمینه ای که به آنها منجر می شوند (مانند دیابت، فشار خون و چاقی) از اولویت ویژه ای در سلامت زنان برخوردارند.

انارکی افزود: هرچند میزان مرگ ومیر زنان، بویژه مرگ ومیر مادران باردار، در سال های پس از انقلاب، روند رو به کاهش چشمگیر و قابل توجهی داشته است اما از فاصله ای که تا وضعیت مطلوب وجود دارد، نباید غافل بود.

وی ادامه داد: اگرچه مرگ ومیر زنان در بعضی از گروه های سنی کمتر از مردان است اما بر اساس بررسی ها، زنان در مقایسه با مردان آسیب پذیرترند و ناتوانی های ناشی از بیماری های مزمن در آنها به مراتب بیشتر از مردان است.

انارکی گفت: مرگ ومیر مادران به علت بارداری و زایمان نیز از علل مهم مرگ ومیر زنان است که نمی توان به سادگی از آن گذشت.

وی افزود: بارداری های ناخواسته و پرخطر، برخوردار نبودن از مراقبت های شش گانه دوران بارداری و زایمان غیرایمن از عوامل مهمی هستند که باید از آنها پیشگیری کرد.

این مقام بهداشتی یادآورشد: سرطان ها از علل اصلی مرگ ومیر زنان درایران هستند، بار اصلی سرطان ها در زنان، مربوط به سرطان پستان است و سرطان دهانه رحم نیز به علت سیر بالارونده ای که دارد، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی گفت: سرطان پستان در زنان ایران همچنان در رتبه اول سرطان ها قرار دارد و همه ساله به تعداد موارد بروز آن افزوده شده و به رقمی حدود هفت هزار مورد در سال رسیده است.

انارکی افزود: از مهم ترین اولویت هایی که بیماری مزمن و ناتوان کننده برای زنان ایجاد می کنند، بیماری های اعصاب و روان (به خصوص افسردگی)، بیماری های عضلانی اسکلتی(به ویژه کمردرد و آرتروز)، کم خونی و یائسگی هستند که در گروه های سنی مختلف زنان رتبه آنها تغییر می کند.

مدیر گروه سلامت جمعیت خانواده و مدارس مرکز بهداشت استان بوشهر اضافه کرد: سلامت یائسگی و مشکلات ناشی از آن در زنان ۴۵ تا ۶۰ سال، رتبه دوم علل عوارض را به خود اختصاص می دهد و همچنین گرفتاری های عضلانی اسکلتی رتبه بالایی در بار بیماری های این گروه سنی دارد.

وی گفت: یکی از مهم ترین عوامل پیشگیری کننده از همه اولویت های فوق، شیوه زندگی سالم و مطلوب است که در زنان ایران، بویژه در زمینه فعالیت جسمانی و تغذیه سالم و صحیح، مشکلات مهمی وجود دارد.

انارکی ادامه داد: آمار چاقی و نبود تحرک جسمانی در زنان بسیار بالاست بنابراین اتخاذ شیوه سالم زندگی برای زنان ایرانی یک امر مهم در تامین، حفظ و ارتقای سلامت آنهاست و محور برنامه های روز ملی سلامت زنان نیز همین امر است.

وی افزود: در جامعه اسلامی ایران همه باید دست به دست هم بدهند تا ریشه های خشونت، مزاحمت، بحران های ازدواج و طلاق، فرار از خانه، بزه های اجتماعی از زندگی اجتماعی زنان رخت بر بندد و همه مردم، چه زن و چه مرد، از منافع آن بهره مند شوند.

انارکی ادامه داد: توجه به سلامت زنان تنها در نام گذاری یک روز و یا هر چند ماه و چند سالی یک بار معاینه از سوی متخصص زنان و انجام چند آزمایش و سونوگرافی و پاپ اسمیر خلاصه نمی شود، بلکه شناخت عوامل آسیب زا برای زنان و از بین بردن این عوامل یا دور نگه داشتن آنها از عواملی که می تواند سلامت جسمی و روانی آنها را به خطر بیندازد.

وی گفت: از همه مهم تر آموزش خانواده ها و همسران برای همراهی و همدلی بیشتر با زنان و مراقبت از سلامت آنان می تواند ما را به این هدف یعنی سلامت زنان نزدیک کند.