بوشکان نیوز: در این شرایط حساس کنونی کشور که نیاز به وحدت و همبستگی بیشتر از هر زمان دیگری احساس می شود، اقدامات اختلاف افکن می تواند پیامدهای ناگواری برای مردم بدنبال داشته باشد. کسانی که در چنین شرایطی به اختلافات و تعصبات قومی و منطقه ای یا هر نوع تنش و اختلاف در میان مردم دامن می زنند خواسته یا ناخواسته به کمک دشمنان امنیت می آیند.

بخش بوشکان از توابع شهرستان دشتستان استان بوشهر است که دارای دو شهر کلمه و بوشکان و تعدادی روستا در همجواری با استان فارس می باشد. در سال های اخیر بارها شاهد بوده ایم به تعصبات منطقه ای در بخش بوشکان دامن زده شده است و بارها شنیده شده که عده ای در این بخش درصدد تغییر نام بخش بوشکان برآمده اند این درحالیست که نفی نام رسمی «بوشکان» در بخش بوشکان توسط هر فرد یا گروهی از مسئولین که باشد خلاف قانون است همانطور که حذف نام بوشکان از تابلوهای سردر ادارات و مراکز بخش بوشکان کار خلاف مصالح مردم و کاملاً تنش زا است.

اما این روزها شاهد نوع دیگر از بی عدالتی و تبعیض در بخش بوشکان هستیم در شهر کلمه مسئولین این شهر اقدام به ساخت تابلویی بزرگ با تأکید بر دروازه خلیج فارس برای شهر کلمه کرده اند در حالیکه از لحاظ موقعیت جغرافیایی شهر بوشکان بعنوان دروازه خلیج فارس محسوب می شود. کسی چه میداند شاید این مسئولین در تصورات خودشان شهر بوشکان را جزو استان فارس بشمار آورده اند که از شهر کلمه بعنوان دروازه خلیج فارس نام برده اند! نکته قابل توجه اینجاست که هفته گذشته نیز در جلسه شورای اداری بخش بوشکان، شهردار بوشکان دقیقاً به همین موضوع اعتراض می کند و در حین صحبت های رئیس شورای شهر کلمه محترمانه از وی درخواست می کند که از بکار بردن لفظ دروازه خلیج فارس برای شهر کلمه خودداری کند. با اینحال این همه اصرار و پافشاری برای به کرسی نشاندن یک حرف اشتباه، جای تعجب و تأمل بسیار دارد.

در حالیکه انتظار می رود مسئولین بگونه ای عمل کنند که تمامی مردم بخش بوشکان احساس صمیمیت و اتحاد و یگانگی با همدیگر داشته باشند و روحیه همپذیری و همبستگی در آنان تقویت شود متاسفانه باید گفت عملکرد برخی از مسولان بخش اینچنین نیست. پیش از این در خصوص نام رسمی بخش بوشکان شاهد برخی بی مهری هایی از جانب مسئولان بوده ایم که برخی تلاش داشتند نام رسمی بخش بوشکان را از سر در ادارات و تابلوهای مراکز بخش بوشکان حذف کنند و یا نامی دیگر کنار آن اضافه نمایند غافل از آنکه با حذف یا تغییر یک نام از سردر چند اداره، یک نام را نمی توان از ذهن و دل مردمی که سالهای سال به این نام خو گرفته اند، حذف نمود.

باید گفت ضعف در اداره ها و مراکز بخش بوشکان و تعصبات قومی و منطقه ای برخی از مسوولان، منجر به بروز این مشکلات شده است. لازم است که مسئولین محترم استان، سریعا برای جلوگیری از تشدید اختلافات میان مردم بخش بوشکان وارد عمل شوند تا از این رویداد پیش آمده دشمنان امنیت و پیشرفت کشورمان سوء استفاده ننمایند. طبیعی است تشدید اختلافات قومی و منطقه ای هم اقدام خلاف قانون اساسی کشور است و هم در شرایط حساس کنونی نباید به دشمنان این آب و خاک فرصت تخریب و نفوذ بیشتر داده شود.

در چنین شرایطی دامن زدن به اختلافات و تعصبات قومی با اعمال تبعیض و رفتارهای خلاف اصول و قوانین آیا به صلاح مردم است؟ آیا بهتر نیست به مشکلات مردم اولویت داده شده و رسیدگی گردد تا مردم احساس صمیمیت و اتحاد و یگانگی بیشتری با همدیگر و با مسئولین داشته باشند.

توضیح تصویر فوق: در این تصویر که تابلوی سردر ورودی اداره کمیته امداد امام خمینی(ره) بخش بوشکان جدیداً نصب شده، مشاهده می کنید که علاوه بر بخش بوشکان از شهر کلمه نیز نام برده شده است. اگر این اداره کاملاً مختص شهر کلمه بود هیچ مشکلی وجود نداشت اما در حال حاضر این اداره به اسم بخش بوشکان دایر گردیده و قاعدتاً نباید نامی بجز بخش بوشکان بر آن اضافه شود.

در کلیپ فوق تابلوی جدید ساخته شده برای شهر کلمه را مشاهده می کنید.
خبر مرتبط:

اعتراض شهردار بوشکان به رئیس شورای شهر کلمه در حمایت از شهر بوشکان