به گزارش بوشکان نیوز به نقل از مهر، حجت‌الاسلام علی زاهددوست در خطبه‌های امروز نماز جمعه دلوار اظهار داشت: یکی از انتظارات امام رضا علیه السلام از شیعیان و پیروان خود رفق و مدارا و گره گشایی از کار مردم است.

وی با بیان اینکه رفق و مدارا در سیره امام رضا(ع) موج می‌زند خاطرنشان کرد: ایشان در صحنه‌های متعدد، در حوادثی که پیش می‌آمد. تمام وجودشان گره گشایی از مردم بود.

امام جمعه دلوار اضافه کرد: فکر نکنیم گره گشایی در کار مردم و همدردی و رفع مشکلات تنها وظیفه دولت یا نهادی مانند کمیته امداد و بهزیستی و امثالهم است؛ گره‌گشایی و انفاق و بار از دوش مردم برداشتند وظیفه همه هست. هرکس به اندازه توانی که تکلیفی دارد که این بار را به دوش بگیرد.

وی با اشاره به برگزاری اجتماع عظیم اربعین حسینی با شور وصف ناشدنی تصریح کرد: اجتماع میلیونی اربعین به فضل الهی و در سایه الطاف ابا عبدالله الحسین علیه السلام  با حضور مردم دلداده ای که دل در گرو محبت اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام دارند، امسال با شکوه و حماسه خاصی برگزار شد.

زاهددوست بیان کرد: هر چند مخالفان مکتب اهل بیت امید واهی داشتند که معضلات و مشکلات اقتصادی و سختی‌های سفر و تلاش های رسانه ای و روانی موجب کم رنگ شدن این حماسه بزرگ مردمی و معنوی شود تا جایی که برخی از مومنین را هم نگران کرده بود که مبادا خللی در این مراسم عظیم و با برکت ایجاد شود اما با وجود همه‌ی مشکلات و مسائل اجتماع اربعین امسال باشکوه تر و حماسی تر از سال های قبل برگزار شد و مطابق آمارهای رسمی تعداد زائرانی که اربعین امسال وارد شهر کربلا شدند حداقل دو میلیون بیشتر از سال گذشته بوده است.

وی افزود: حقیقتا خلق چنین حماسه عظیمی آسان نیست. جابجایی یک جمعیت ۲۰ میلیونی در مسافت‌های طولانی و تأمین مایحتاج آن‌ها امری اعجاب آور است که بدون یک عزم ملی و یک اعتقاد و اخلاص قوی چنین کاری ممکن نیست.

امام جمعه دلوار با تشکر از ملت و دولت عراق گفت: جا دارد از کسانی‌که در خلق این حماسه عظیم تلاش کردند تقدیر و تشکر شود. ملت و دولت عراق و عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت که کریمانه میزبان این جمعیت بزرگ شدند و آن کرامت و مهربانی که مردم عراق از خود نشان دادند. البته این موضوع  امری نیست که با مقیاس‌های دنیوی قابل درک و اندازه‌گیری باشد.

وی بیان کرد: این عشق به امام حسین(ع) و اعتقاد راسخ و استوار به اهل بیت است که باعث می‌شود مردمی چنین از خود گذشتگی نشان دهند و با این جدیت میزبانی چنین مراسمی را بر عهده بگیرند.

زاهددوست با تشکر از زائران ایرانی اظهار داشت: اجتماع اربعین اقدامی عملی برای خنثی سازی توطئه شکاف بین دو ملت ایران و عراق بود. اربعین و اجتماع عظیم پیاده رویی علیرغم  آثار معنوی و فیض و ثواب زیارت، آثار اجتماعی و سیاسی برای امت اسلامی خواهد داشت.

وی اضافه کرد: اولین اثر مراسم اربعین امسال خنثی کردن توطئه دشمن در ایجاد اختلاف میان دو ملت ایران و عراق بود. توطئه‌ای که رسانه‌ای دشمن  از ماه‌ها بر طبل آن می کوبیدند و برخی رسانه های خود فروخته داخل هم با آنها همراهی می کردند و با خبرسازی و دروغ پردازی سعی می‌کردند که میان ملت ایران و عراق دشمنی و شکاف ایجاد کنند. اما به برکت محبت سیدالشهداء و این شعاری که همه جا منقش بود حب الحسین یجمعنا این شعار عملا به ظهور پیوسته بود و واقعا محبت امام حسین(ع) باعث وحدت قلب‌ها شده بود.

امام جمعه دلوار خاطرنشان کرد: مراسم اربعین امسال یک اقدام عملی برای خنثی سازی توطئه شکاف بین دو ملت ایران و عراق بود و مسافرت دو میلیون زائر ایرانی به عراق و مشاهده محبت و مهربانی و پذیرایی مشفقانه‌ی آنان تاثیر غیرقابل انکاری در رفع توطئه‌ها داشت.

وی افزود: دومین اثر اجتماع اربعین افزایش سطح آگاهی و هوشیاری مسلمانان منطقه نسبت به اتفاقات و رویدادهای منطقه بود. در این مسیر  موارد متعددی از هشدار نسبت به جنایاتی که در یمن و دیگر کشورهای اسلامی علیه مسلمین صورت می‌گیرد مشاهده می شد و یا کنفرانس اسلامی دانشجویان جهان اسلام که با همفکری متفکرانی از کشورهای مختلف اسلامی در ایام اربعین در کربلاء برگزار شد، این ها همه دلیلی روشن بر نقش این اجتماع بزرگ در جهت رفع نیازهای مهم جهان اسلام خواهد بود.

زاهددوست با بیان اینکه رسانه‌های غربی با کما ل تعجب به صورت یکپارچه اقدام به سانسور و تحریف حماسه اربعین کردند، اضافه کرد: هر واقعه به بزرگی و وسعت حتی یک دهم اربعین اگر در جهت منافع غرب بود برای آن صدها مستند و فیلم و خبر تولید می کردند. اما با تعجب شاهد آن هستیم که  رسانه‌ی غربی به‌صورت نظام‌مند و دستوری اقدام به سانسور و یا تحریف این حماسه عظیم کردند.

وی ادامه داد: اقدامی که رهبر معظم انقلاب هم در بیانات ۱۳ آبان به آن انتقاد کردند و فرمودند: دستگاه‌های تبلیغاتی غرب به‌دلیل ناتوانی از درک عظمت اربعین یا با «توطئه‌ی سکوت» از کنار آن گذشتند و یا با ارائه تحلیل‌های خصمانه، غلط و بلاهت‌آمیز ادعا کردند که کار دولت‌های ایران و عراق است.

امام جمعه دلوار گفت: واقعیت حرکت اربعین اما چیزی جز عشق، جز ایمان، جز جوشندگیِ خونِ شهیدانِ والامقام نیست و روزبه‌روز هم بهتر، قوی تر، پخته‌تر و جاافتاده‌تر برگزار خواهد شد و غرب هم از آن ضربه خواهد خورد.