بوشکان نیوز: شهردار و رییس شورای شهر کلمه عصر یکشنبه ۹ دی ماه با حضور در دفتر پایگاه خبری تحلیلی “اتحاد خبر” و هفته نامه اتحاد جنوب از روند پیشرفت، مشکلات، کمبودها و فضای تعاملی حاکم بر منطقه گفتند.

به گزارش “اتحاد خبر”، شهردار کلمه با ارائه بخشی از سوابق کاری خود اظهار داشت: شروع کار من همزمان با تاسیس شهرداری کلمه در سال ۸۴ بود که آقای علی زارعی (شهردار فعلی چغادک) شهردار کلمه و بنده به عنوان معاون فنی در این شهرداری فعالیت داشتم. به همین صورت پیش رفتیم تا سال ۹۰ که پس از رفتن آقای حیدری، -شهردار وقت کلمه- من به عنوان شهردار انتخاب شدم. در طی این سالها معادل هفت بار جابجایی و تغییر شهردارها من سرپرست بوده ام. در سال ۹۲ و طبق نظر شورا از شهرداری کلمه کناره گیری نموده و به شهرداری بوشهر رفتم، که پس از ۴۸ ساعت نامه ای فرستادند و من این بار به عنوان معاون فنی شهرداری کلمه شروع به کار کردم. ابتدای مرداد ماه سال ۹۵ برای بار دوم به عنوان شهردار کلمه انتخاب شدم که پس از اتمام دوره شورای چهارم و شروع به کار شورای پنجم نیز، با نظر موافق شورای محترم شهر کلمه در پست شهرداری ابقا شدم.

امیرزاده: قطعا یکی از عوامل مهم پیشرفت شهر کلمه شورای آن است
یوسف امیرزاده در خصوص نحوه تعامل شورای شهر کلمه گفت: شورای کلمه یکی از بهترین شوراهای استان، بلکه کشور است. من به عنوان یک شهرداری چی با بسیاری از اعضای شورا دوست و همکار و یا هم دوره بوده ایم و این شورا از حیث تعامل، همفکری و وحدت واقعا کم نظیر هستند. قطعا یکی از عوامل مهم پیشرفت شهر کلمه شورای آن است، و من به عنوان شهردار با اعضای شورای شهر رابطه بسیار دوستانه ای دارم.

وی در پاسخ به اینکه شوراها معمولا دچار چنددستگی و دودستگی و یا مخالفت و ناسازگاری با شهردار هستند، اذعان داشت: در کلمه وضعیت به این شکل نیست، و در مدت یک سال و نیم که با شورای پنجم کار می کنیم هیچ مصوبه ای بدون نظر جمع نبوده و حتی به مرحله رای ریزی نمی رسد چون همه اتفاق نظر و وحدت آرا دارند. من نیز به عنوان نفر ششم عضو شورا هستم.

جاویدانی: در دوره های اول، دوم، سوم و پنجم شورای شهر عضو بوده ام
رییس شورای شهر کلمه نیز با اشاره به سابقه عضویت خود در شورای شهر گفت: من در دوره های اول، دوم، سوم و پنجم شورای شهر عضو بوده ام و تنها در انتخابات شورای چهارم ثبت نام نکردم چون از زمان دولت احمدی نژاد بابت برخی از مسائل رنجیده بودم، و با وجود اصرارها حضور نیافتم.

حسن جاویدانی در خصوص انتخاب شهردار گفت: هرگز از انتخاب مهندس امیرزاده به عنوان شهردار پشیمان نشدیم، چون از عملکرد ایشان رضایت داریم. من ایشان را از قدیم می شناسم و همواره مانند فرزندم  بوده است و خوب و بد و سرد و گرم این شهر را با هم چشیده و تجربه کرده ایم.

وی ادامه داد: به دلیل اینکه آقای امیرزاده از بدو کار شهرداری حضور داشته و از همه مسائل جاری آگاهی داشتند، با افتخار ایشان را پذیرفتیم، ما عملکرد ایشان را در عرصه کاری دیده بودیم و چون در کارش صداقت دارد توانسته عملکرد و تاثیر خوبی از خود بر جای بگذارد. همچنین فعالیت، همراهی و همکاری ایشان بسیار خوب است. ما از آقای امیرزاده رضایت داریم و سعی ما این است که در دوره چهار ساله ای که به عنوان خادم مردم حضور داریم، بتوانیم در جهت رشد و پیشرفت و توسعه شهر کلمه با ایشان همکاری کنیم.

امیرزاده: سال گذشته از حیث جذب اعتبارات رتبه اول را در استان داشتیم
یوسف امیرزاده با بیان اینکه شهرداری کلمه همیشه به تامین اجتماعی، پیمانکارها و پرسنل خود بدهکار بوده است، گفت: ما طی یک برنامه ریزی هدفمند بخش نیروی انسانی را با ۲۲ نیرو اعم از کارگر، کارمند و نیروی خدماتی از لحاظ اداری و کارگری ساماندهی کردیم.  الان در هر بخشی اعم از شهرسازی، عمران، و خدمات شهری دو نیرو داریم ک در واقع باید در هر بخش ۴ نفر باشد.
وی خاطرنشان کرد: بودجه داخلی سال گذشته شهرداری کلمه یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان بود که در زمان متمم به ۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان با تحقق صد در صدی افزایش یافت. سال گذشته از حیث جذب اعتبارات رتبه اول را در استان داشتیم، همچنین در بخش عمرانی سال قبل ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان جذب اعتبارات اسناد داشتیم، در واقع من از بدو شروع بودجه واقعی را بستم و براساس صداقت و با حسابگری برنامه ریزی نمودم.
شهردار کلمه با اشاره به اعتبارات سال ۹۷ شهرداری عنوان کرد: در سال جاری با ۲ میلیارد شروع کردیم که این میزان بودجه در زمان تفریغ به طور کامل تحقق یافته و پیش بینی ما این است که تا ۴ میلیارد نیز تحقق یابد. امسال اعتبارات عمرانی را از یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان برنامه ریزی کردیم و اگر خدا بخواهد امیدواریم که تا ۳ میلیارد تومان نیز افزایش یابد.

شهردار کلمه: مردم شهر کلمه تا ۸۰ درصد از پرداخت عوارض معاف هستند
امیرزاده با اشاره به معافیت ۸۰ درصدی مردم کلمه از عوارض پرداختی به شهرداری، ادامه داد: به دلیل بضاعت پایین و اینکه هشتاد درصد از مردم شریف شهر کلمه تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) هستند، کمترین عوارض محلی را از شهروندان دریافت می کنیم. ما با مصوبه شورا و با توجه به مشکلات مالی مردم را تا ۸۰ درصد معاف از پرداخت عوارض نموده ایم.

وی با اشاره به برخی از مهمترین پروژه های شهرداری کلمه اظهار داشت: در اینجا باید از دولت تدبیر و امید و همکاری خوبی که مسئولین با ما دارند تشکر نمایم، به ویژه از دکتر سالاری، استاندار سابق، و آقای گراوند استاندار فعلی بوشهر که دیدگاه مثبتی به شهر کلمه داشتند. از نظر اقلیم و به لحاظ گردشگری، کلمه منطقه ای بسیار بکر است و ما هر پروژه ای که اجرا می کنیم بخشی از آن را به گردشگری ارتباط می دهیم. با توجه به قدمت تاریخی شهر کلمه و با یک هدف خاص در سال ۹۶ پروژه ی بزرگی تحت عنوان دروازه خلیج فارس را تعریف نمودیم، این پروژه با اعتبار ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان در هفته دولت سال ۹۷ به بهره برداری رسید و فاز تکمیلی آن شامل مبلمان، روشنایی معابر، چمن مصنوعی و… نیز به زودی اجرا خواهد گردید. اکنون دروازه ی خلیج فارس به عنوان یکی از شاخص ترین پروژه های شهر با چشم اندازی بسیار زیبا فعال است.

امیرزاده: در حال تعریف یک چشم انداز ویژه برای شهر کلمه با عنوان شهر گردشگری هستیم
شهردار کلمه با برشمردن برخی از پروژه های در حال انجام و برنامه های آینده ابراز داشت: تکمیل بلوار خلیج فارس، تکمیل دروازه خلیج فارس، زیرسازی و آسفالت معابر شهری، تکمیل زمین چمن مصنوعی، گل کاری و توسعه فضای سبز، تکمیل پارک شقایق، فاز دوم پارک بین راهی، پارک شهدای گمنام با ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی، پایش تصویری، تکمیل دیوار ساحلی و خیابان شهدا، مبلمان شهری، اجرای پیاده راه سلامت و دفع آبهای سطحی بخشی از پروژه های در حال اجرا هستند. در کنار همه اینها ما در حال تعریف یک چشم انداز ویژه برای شهر کلمه با عنوان شهر گردشگری هستیم که با تحقق این پروژه ها و بهره برداری از آن اشتغال زایی، درآمدزایی و کارآفرینی صورت خواهد گرفت. همچنین در حال برنامه ریزی برای تاسیس یک کمپ ورزشی و گردشگری در شهر کلمه هستیم که در مرحله طراحی توسط مشاور می باشد و احتمالا در ایام دهه فجر کلنگ زنی خواهد شد.

یوسف امیرزاده تاکید کرد: در حال حاضر شهر کلمه به عنوان کاندید شهر سبز می باشد که در سال ۹۶ نیز با ۱۶ هزار متر مربع فضای سبز خالص کاندید این عنوان بوده ایم. الان به ازای هر نفر بالغ بر ۳۵ متر مربع فضای سبز خالص داریم.

شهردار کلمه: موکدا به تمام پرسنل می گویم که مردم و رعایت حال ایشان در اولویت باشد
شهردار کلمه با تاکید بر اهمیت نشاط اجتماعی ادامه داد: یکی از اهداف شهر کلمه اجرای پروژه نشاط اجتماعی است و اهم برنامه ریزی های ما نیز در این راستا می باشد. برای جشن نوروزگاه با سه خواننده محبوب و مطرح کشوری رایزنی نموده ایم، زیرا توقع مردم از ما بالا رفته است و ما توانسته ایم سطح مطالبات مردم را کاهش دهیم. در شهرداری کلمه بالغ بر ۲۰۰ میلیون تومان بابت بیمه تامین اجتماعی بدهکار بودیم که این بدهی را به صفر رسانده و همچنین حقوق پرسنل را به روز نمودیم. درست است که در این یک سال با یک عقبه بدهی وحشتناک و پروژه ها و بدهی های بزرگ دست و پنجه نرم کردیم اما الان به یک وضعیت ثابت رسیده ایم و با داشتن دو فاکتور لطف خداوند و همراهی مردم و همچنین همراهی و تعامل شورا به عنوان فاکتور سوم تا اینجا پیش آمده ایم.

وی با بیان اینکه ما به عنوان مرکز بخش یک اتحاد محلی بین دهیاری ها برقرار کرده ایم، تصریح کرد: به این دلیل که سابقه یک سری مسائل قومی محلی داشتیم ولی الان با خدماتی که در کلمه به دهیاری های همجوار ارائه می دهیم یک اتحاد و صمیمیت خوبی به وجود آمده است. برای مثال ماشین آتش نشانی، غسالخانه و حمل متوفی و همچنین اعزام آمبولانس و کفن و دفن رایگان که به تمام مردم بخش ارائه می شود. من موکدا به تمام پرسنل می گویم که باید مردم و رعایت حال ایشان در اولویت باشد. در واقع اگر کمک ها و خدمات شهرداری برداشته شود شهر به چالش کشیده می شود اما من شخصا مسئولیت تمام این خدمات را بر عهده گرفته ام.

یوسف امیرزاده با اشاره به تعامل صد درصدی با ادارات گفت: در سال ۹۶ هزینه هایی در بخش آموزش انجام شد که نتیجه آن را امسال دیدیم و در رشته پزشکی، تربیت معلم و سایر رشته های خوب پذیرش داشتیم.

شهردار کلمه در خصوص ساماندهی دره های فصلی تاکید کرد: با اخذ مجوز از آب منطقه ای کاری کردیم که اگر سیل ۶۵ هم تکرار شود دیگر اتفاقی برای شهر کلمه نخواهد افتاد و از طریق لایروبی دره ها هم مصالح ما تامین شد و هم مشکل را حل کردیم. در حقیقت هر اتفاقی که در شهر روی می دهد، شهرداری کلمه نقش به سزایی در آن دارد.

رییس شورای شهر کلمه: دو حلقه چاه حفر شده در خون و کلمه نیاز هر دو منطقه به آب را تامین می کنند
حسن جاویدانی در پاسخ به ارزیابی وی از وضعیت آب و احتمال تکرار بحران گفت: با توجه به بحران آب در سطح کشور، استان بوشهر و همچنین شهرستان دشتستان و بخش بوشکان به خصوص شهر کلمه در طی سی سال گذشته، ولی الحمدلله در نتیجه پیگیری های ما و همکاری های دکتر زارع، فرماندار محترم، اداره آب و فاضلاب شهری، و استاندار محترم، مقرر گردید که یک حلقه چاه در شهر کلمه حفر شود، اما یک عده در روستای همجوار مخالفت کردند که جلساتی با این عزیزان تشکیل و موفق به جلب رضایت ایشان شدیم. پس از مذاکره اداره آب با پیمانکار همزمان دو حلقه چاه در خون و کلمه حفر گردید و الحمدلله به آب نیز رسیده است به گونه ای که نیاز هر دو منطقه به آب را تامین می کنند و این نوید خوبی برای کل بخش می باشد. طی پیگیری هایی که داشتیم و قول استاندار محترم در هفته دولت مبنی بر احداث سد مخزنی برای تامین آب موردنیاز، تعداد چهار سد کوچک آبخیزداری احداث شده است که هر سد با هفت متر ارتفاع و بین ۲۲ تا ۲۷ متر طول آب عظیمی را برای استفاده بعدی ذخیره کرده و جهت رفع نیاز کشاورزان مفید باشد.

 

جاویدانی: شورای شهر کلمه در ارتباط با وضعیت آنتن دهی این شهر از مسئولین گله مند است
رییس شورای شهر کلمه با اشاره به مشکلات مخابراتی موجود در این شهر گفت: مشکل عدم آنتن دهی در بخش قرار بود با اتصال شبکه فیبر نوری حل شود که من مسئول پیگیری آن در یک سال اخیر بوده ام. در حال حاضر از اهرم تا کلمه لوله گذاری کامل فیبر نوری انجام شده و ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است،  اما بر اساس قول مسئولین که بین شش ماه تا یک سال بهره برداری شود اما بیش از یک سال زمان برده است. علت توقف کار نیز تعویض پیمانکار بوده است، همچنین پرداخت خسارت و راضی نمودن کشاورزانی که زمین ایشان در مسیر این پروژه بوده که در این زمینه مخابرات به قول خود عمل نکرده و همچنان خسارت مردم را پرداخت کرده است، و متاسفانه ۲۰ درصد از ادامه کار باقی مانده است.

وی با توضیح برخی مشکلات آنتن دهی بخش گفت: تاخیر صدا و قطع و وصلی آنقدر زیاد است که سبب بروز مشکلاتی گردیده و برای تماس با یک نفر باید چندین بار تلاش کرد، چون سیستم رادیویی است. اگر شما با شماره های ۱۱۰ یا ۱۱۸ تماس بگیرید، به مرکز قم وصل می شوید!
شورای شهر کلمه در ارتباط با وضعیت آنتن دهی این شهر از مسئولین گله مند است، این کار علی رغم پیگیری های مکرر ما هنوز انجام نشده است و متاسفانه تا امروز نتوانسته اند عیب مخابرات بخش بوشکان را پیدا کنند.

جاویدانی: مسئولین در وقت نیاز ما را می بینند اما در وقت عمل نه!
رییس شورای شهر کلمه با بیان مهمترین مطالبات مردم بخش بوشکان و شهر کلمه از دولت اظهار داشت: مهمترین مشکل ما بحث راه است که معاون وزیر در همین راه ارتباطی قول دادند اما هنوز انجام نشده و در این خصوص مردم بسیار گله مند هستند. به دلیل خرابی راه ارتباطی ما بیشترین خدمات را از تنگستان می گیریم در صورتی که جزو شهرستان دشتستان هستیم اما به دلیل خرابی راه و جاده نمی توانیم ارتباط بگیریم.
خواسته مهم دیگر ما سدسازی مجدد و احداث یک یا دو سد بزرگ تر است و امیدواریم که حداقل همان سد مورد وعده ی استاندار احداث شود.

رئیس شورای شهر کلمه در پایان از همکاری و تعامل بخشدار بوشکان، فرماندار و مدیران دستگاه های اجرایی دشتستان با شورای این شهر تشکر و قدردانی کرد.

امیرزاده: مهمترین و بیشترین عامل موفقیت در توسعه شهر کلمه مردم بوده اند
شهردار کلمه با اشاره به خدمات دولت در این شهر عنوان کرد: جا دارد که از مسئولین ارشد استان بوشهر و شهرستان دشتستان و بخش بوشکان تشکر نمایم که به ما لطف ویژه ای دارند، خصوصا برکاتی که دولت تدبیر و امید برای ما داشته است. همچنین تشکر ویژه ای از مردم شهر کلمه که مهمترین و بیشترین عامل موفقیت در توسعه این شهر بوده و بالاترین همکاری را داشته اند. تشکر بعدی هم از شورای شهر کلمه است که من تا امروز هیچ چالشی با این مجموعه نداشته ام و حتی پیش آمده که اعضای شورا پشت فرمان تراکتور شهرداری نشسته و کار می کنند که این یک اقدام کم نظیر است.

امیرزاده: کلمه فاقد ورودی است!
امیرزاده با بیان مشکل ورودی شهر کلمه اذعان داشت: به نظرم ما تنها شهری باشیم که فاقد ورودی هستیم و یکی از آرزوهای من احداث ورودی حد فاصل تونل پیامبر اعظم تا شهر کلمه است که این مسیر از پرخطرترین مسیرها و همچنین راه خروجی استان است. می خواهم این نوید را بدهم که طی دو سال آینده به هر ترتیب ممکن این کار را انجام خواهم داد، از مسئولین نیز عاجزانه می خواهم که این موضوع به جد پیگیری شود. وقتی یک شهر ورودی نداشته باشد، مثل این است که خانه شما در نداشته باشد! با این حال اداره راه در این خصوص هیچ همکاری با ما نداشته اند.

شهردار کلمه خاطرنشان کرد: تشکر از شما از بابت اینکه ما را یاد کردید و علی رغم گستردگی شهرستان و استان و چالش هایی که داشتید، شهر کلمه را هم در نظر گرفته و دیدید. در واقع رسانه اتحاد جنوب چه در ادوار گذشته که مورد بی مهری بود و خود را زنده نگه داشت و چه در زمان فعلی همواره حرف برای گفتن داشته است. بنده به سهم خود از تعامل و همکاری شما با مجموعه های مختلف و اطلاع رسانی در حوزه های متنوع تشکر می کنم.