بوشکان نیوز: طبق اظهارات مسئولین شرکت آب استان بوشهر: پرو‍‍‍ژه های حفر چاه تنگ زرد و نوسازی شبکه توزیع آب روستایی بخش بوشکان به طول ۱۰کیلومتر قبل از شروع فصل گرما عملیاتی خواهند شد./ پرو‍ژه های حفر ۲حلقه چاه در شهر کلمه و روستای خون، باز تجهیز یک حلقه چاه بوشکان و نوسازی بخشی از شبکه توزیع آب شهری کلمه مراحل پایانی خود را طی می کند. / پروژه سد ارغون ــ کلمه با ظرفیت ۲میلیون متر مکعب برای تامین آب شرب اضطراری شهر کلمه در مرحله انتخاب پیمانکار می باشد.

معاون عمرانی استاندار بوشهر یکشنبه ۵ اسفند ماه به همراه مدیران آب استان و شهرستان و دکتر لقمان زاده سرپرست فرمانداری شهرستان دشتستان از پروژه های آب و راه این شهرستان بازدید به­ عمل آورد.

در حاشیه این بازدیدها طاهریان پور مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی اظهار داشت که پرو‍‍‍ژه های زیر قبل از شروع فصل گرما در حوزه روستایی دشتستان، با پیگیری ها و تخصیص اعتبارات لازم عملیاتی خواهند شد:

ــ انتخاب پیمانکار جهت حفاری ۲ حلقه چاه عمیق در روستای رودفاریاب و تلخ آب و حفر ۲ حلقه چاه در روستای خیرک و چهوک

ــ انتخاب پیمانکار جهت خط انتقال مجتمع تنگ ارم و تحویل آب سد تنگ ارم به شهر تنگ ارم در فروردین ۱۳۹۸

ــ نوسازی شبکه توزیع آب روستایی دشتستان به طول ۱۵کیلومتر (۱۰کیلومتر در بخش بوشکان)

ــ احداث حوضچه و تجهیزات اندازه گیری۵ انشعاب روستایی به رروی خط کازرون

ــ حفر چاه تنگ زرد

ــ تجهیز۱ حلقه چاه جدید برای روستاهای حوزه جنوبی شهرستان دشتستان

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان بوشهر نیز گفت که پرو‍ژه های ذیل در حوزه شهری دشتستان انجام شده و یا مراحل پایانی خود را طی می کند:

ــ اجاره ۵ حلقه چاه در شهرهای برازجان، وحدیته، تنگ ارم و شبانکاره،

ــ حفر و احیاء ۲حلقه چاه در شبانکاره،

ــ حفر ۱ حلقه چاه جدید در آبپخش،

ــ احیاء ۲ حلقه چاه در تنگ ارم،

ــ نوسازی ۴کیلومتر شبکه آب شهری تنگ ارم

ــ نصب دستگاه کدورت­ گیر تنگ­ ارم،

ــ حفر ۲حلقه چاه در شهر کلمه و روستای خون

ــ نوسازی شبکه آب شهری دالکی،

ــ اجرای خط انتقال مخزن دالکی

ــ باز تجهیز ۱ حلقه چاه بوشکان

ــ نوسازی بخشی از شبکه توزیع آب شهری کلمه

ــ نهایی نمودن پروژه آب شیرین کن۱۷ هزار متر مکعبی برازجان

ــ جذب ۱میلیارد تومان از محل منابع ملی به منظور خرید و نصب تجهیزات کاهنده با هدف کاهش مصرف مشترکین.

عبدالحمید حمزه ­پور افزود؛ این پروژه ها جهت حل کوتاه مدت مشکل آب تا قبل از شروع به کار آبشیرین­ کن­ های در دست اجرا عملیاتی خواهند شد.

محمدی معاون شرکت آب منطقه­ ای استان که در این بازدید نیز حضور داشت گفت؛ دو پروژه مهم سد ارغون ــ کلمه با ظرفیت ۲میلیون متر مکعب برای تامین آب شرب اضطراری شهر کلمه در مرحله انتخاب پیمانکار می باشد که تا پایان سال پیمانکار انتخاب شده و از ابتدای سال۱۳۹۸ عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد. همچنین بهره برداری از بند ذخیره ای ــ تاخیری کنترل سیلاب شبانکاره با ظرفیت ۵۰۰هزار متر مکعبی در اردیبهشت سال ۱۳۹۸ با هدف کنترل سیل و تغذیه مصنوعی اراضی پایین دست به بهره برداری خواهند رسید.

در پایان این بازدید معاون عمرانی استاندار بوشهر نیز ضمن تشکر از پیگیری های نماینده محترم مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی از ارشاد و راهبری مسئولانه استاندار ساعی و تلاشگر بوشهر در زمینه تامین آب شرب مردم قدردانی نمود.

مهرداد ستوده خاطر نشان کرد که مشکل آب استان مربوط به سالهای اخیر نمی باشد که به دلیل عدم داشتن برنامه و راهبرد مشخص و وابستگی ۹۰درصدی استان در حوزه تامین آب شرب به استان های همجوار تمامی مشکلات انباشته شده امروز گریبانگیر مدیریت استان شده است. لذا نمی توان انتظار داشت طی مدت کوتاهی کل مشکلات را برطرف نمود.

منبع: با اندکی تلخیص از اتحادخبر