زنگنه شب گذشته در قامت وزیر نفت به برخی حواشی در صنعت نفت و پتروشیمی که صحبت های اخیر احمدی‌نژاد و بررسی پرونده‌های اختلاس در پتروشیمی دلیل اصلی آن بوده، پاسخ داد و اعلام کرد پول رفته دیگه رفته است.

به گزارش بوشکان نیوز به نقل از ایسنا، اخبار بررسی اخبار اقتصادی ایسنا در روز جاری نشان از آن دارد که عموم خوانندگان نشست خبری وزیر نفت، پیش‌بینی بازار مسکن، تسهیلات بازار مسکن، قطع برق در سال آینده، پرداخت الکترونیکی عوارض آزادراه‌های کشور، سبد کالا، حداقل دستمزد و روند قیمت گذاری ارز به ویژه دلار را پیگیری کرده‌اند.

شب گذشته بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت به مناسبت افتتاح پالایشگاه دو فاز پارس جنوبی نشست خبری ترتیب داد که همچون نشست‌های قبلی این وزیر کار کشته و پیر وزارت اخبار و اطلاعات جدید و قابل توجهی ارائه کرد.

نشست خبری شیخ الوزراء تا حدودی تحت تأثیر حواشی تحریم‌های سابق و نقل و انتقال پول فروش نفت قرار داشت، در روزهای گذشته پرونده‌های اختلاس پتروشیمی و صنعت نفت مورد بررسی شد و در کنار آن رئیس جمهوری دولت‌های نهم و دهم اعلام کرده بود که اگر بازار نفت در اختیار آن قرار داده شود قیمت نفت را به بشکه‌ای ۱۰۰ دلار می‌رساند.

حال با این شرایط بیژن نامدار زنگنه به سوالات خبرنگاران پاسخ داد و گفت: آنهایی که پول نفت را خوردند، خوردند رفت. کسی نیست دنبال کند. شرکت‌های خارجی ورشکست شده‌اند.

نشست خبری زنگنه موضوع اصلی نشست را اندکی به فراموشی برد که در این رابطه مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به سرمایه‌گذاری بیش از ۷۰ میلیارد دلاری در میدان گازی پارس جنوبی، اظهار کرد: تاکنون ۱.۵ تریلیون مترمکعب گاز طبیعی از میدان پارس جنوبی برداشت شده است.

وی با اشاره به سرمایه‌گذاری بالغ بر ۱۱ میلیارد دلار در چهار فاز ۱۳، ۲۲، ۲۳ و ۲۴ گفت: ظرفیت این فازها ۱۱۲ میلیون مترمکعب در روز گاز غنی است و برای افتتاح آنها ۷۶ حلقه چاه در فاصله ۱۰۰ کیلومتری ساحل حفر شده است همچنین هشت عرشه دریایی با وزن بیش از ۶۰ هزار تن ساخت و نصب شده است. ۳۸۰ کیلومتر نیز لوله‌گذاری صورت گرفته است.

مشکین فام در مورد عمده محصولاتی که در فازهای مذکور تولید می‌شود، توضیح داد: ۱۰۰ میلیون مترمکعب گاز شیرین به صورت روزانه، ۱۵۰ هزار بشکه میعانات گازی، دو میلیون گاز اتان و تولید سالانه دو میلیون تن ال پی جی جهت صادرات از این فازها تولید خواهد شد.

مسکن گران می‌شود اما عجیب و غریب نیست

در کنار نشست شبانه وزیر نفت دیگر اخبار نیز جایگاه خاصی در بین مردم دارد که بازار مسکن همواره جز اخبار مورد توجه عموم خوانندگان بوده است، رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان این‌که قیمت مسکن قرار نیست بعد از عید به طور عجیب و غریبی بالا برود و نهایتاً معادل تورم خواهد بود، گفت: این تصور که مسائل را به برهه‌های زمانی قبل و بعد از اتفاقات تقسیم کنیم همواره در جامعه ایران وجود داشته و دارد. صحبت‌های خسروی در حالی مطرح می‌شود که اقتصاد ایران همواره مسائل را به دوره زمانی قبل و بعد تقسیم می‌کنند و از این دوره‌های زمانی می‌توان به ایام عید، محرم و صفر، شش ماه اول و دوم سال و … اشاره کرد که عموماً هیچ گاه قیمت‌ها بعد از گذر از دوره زمانی مدنظر کاهش قیمت را تجربه نکرده و روند صعودی به خود می‌گیرد.

قیمت‌ها در چند ماه اخیر روند صعودی به خود گرفته که یکی از دلایل این امر از سوی کارشناسان عدم ساخت و ساز ارزان و عدم ارائه تسهیلات بانکی به سازندگان مسکن است که بررسی‌ها نشان از آن دارد که طبق برنامه تولید ۴۰۰ هزار واحد مسکونی با محوریت ۱۰۰ هزار واحد در شهرهای با جمعیت کمتر از ۲۵ هزار نفر که در محدوده هدف بنیاد مسکن قرار دارد، به سازندگان ۷۵ میلیون تومان تسهیلات با نرخ سود ۹ درصد پرداخت می‌شود.

رکوردهای جدید در مصرف برق

در تابستان سال جاری به دلیل خشکسالی، کاهش باران و افزایش دمای کشور میزان مصرف برق در پیک مصرف به ۵۷ هزار مگاوات رسید که خاموشی‌های مقطعی و تغییر ساعت کار ادارت را به همراه داشت و حتی برنامه خاموشی تعیین شد، با توجه به این تجربه در سال ۱۳۹۷ این سوال مطرح می‌شود که در سال آینده خاموشی داریم یا خیر؟ که معاون توانیر از احتمال افزایش مصرف برق در زمان پیک مصرف به ۶۱ هزار مگاوات خبر داده است. حال با این تفاسیر دولت و وزارت نیرو برنامه‌های مختلفی را در دستور کار خود قرار داده تا از خاموشی احتمالی جلوگیری شود.

برنامه‌های اعلامی وزارت نیرو برای سال آینده می‌توان به ورود بیش از ۲۰ واحد نیروگاهی به مدار، افزایش هزینه مصرف مشترکان پرمصرف و …اشاره کرد، حال با این شرایط باید منتظر ماند و دید در محدوده زمانی ۱۵ خرداد تا شهریور خاموشی به سراغ کشور می‌آید یا خیر؟

پرداخت الکترونیکی در آزادهای کشور

از چند سال گذشته پرداخت الکترونیکی عوارض راهی به آزادراه‌های کشور باز کردند که در ابتدا پرداخت الکترونیکی به وسیله برچسبی بود که در بانک مسکن شارژ می‌شد اما قرار بر آن است تا از ۲۸ اسفندماه عوارض ۴ آزادراه تهران – ساوه تا سلفچگان، قزوین – زنجان، تهران – قزوین، تهران – قم به شیوه جدید پرداخت شود و قرار بر آن است تا در انتهای تیرماه سال آینده ۱۳ آزادراه دیگر به جمع این چهار آزادراه بپیوندند.

ارز نزولی ماند

در حالی که بازار ارز هفته گذشته شرایط پر نوسانی را پشت سر گذاشت در دو روز اخیر روند نزولی را انتخاب کرده است. شعب ارزی بانک‌ها امروز (۲۶ اسفند) هر دلار آمریکا را ۱۲ هزار و ۶۱۵ تومان می‌خرند که نسبت به روز گذشته که ۱۲ هزار و ۷۱۲ تومان بود، حدود ۱۰۰ تومان کاهش قیمت دارد. قیمت خرید یورو نیز ۱۴ هزار و ۲۹۰ تومان است که نسبت به روز گذشته کاهش قیمت بیش از ۱۰۰ تومانی داشته است. همچنین امروز قیمت خرید هر پوند انگلیس در شعب ارزی بانک‌ها ۱۶ هزار و ۷۷۷ تومان اعلام شده است.

انتهای پیام