مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان گلستان درباره عملکرد این شرکت برای مدیریت سیلاب در شهرهای گنبد، آق‌قلا و گمیشان و روستاهای مسیر، گفت: با پایش و اندازه‌گیری سیلاب، اطلاع‌رسانی برای مردم و مسئولان استانی و شهرستانی به صورت مستمر انجام شد.

به گزارش بوشکان نیوز به نقل از ایسنا، علی نظری در خصوص حجم سیلاب این چند روز اخیر گفت: با صدور اخطاریه اداره کل هواشناسی استان، تشکیل جلسه کمیته مدیریت بحران شرکت و ارزیابی زمان عبور آب در مسیر رودخانه گرگان‌رود از سراب تا پایاب، و به منظور جلوگیری از تداخل سیلاب و آب خروجی از سد، بر اساس ظرفیت رودخانه در طول مسیر پس از اطلاع‌رسانی از طریق رسانه‌ها اقدام به رهاسازی آب از سد گلستان با ظرفیت ۵۰ متر مکعب در ثانیه برای مدت ۲۴ ساعت شد و ساعاتی قبل از شروع بارندگی دریچه سد مذکور مسدود و موضوع نیز مجدد اطلاع‌رسانی شد.

وی اضافه کرد: به دلیل حجم زیاد بارش‌ها، در مدت سه روز، حجم سیلاب بیش از ظرفیت مخازن سدهای استان ایجاد شد، زیرا ظرف ۲۴ ساعت اولیه در نقاطی از استان ۳۱۸ میلی متر بارش گزارش شده، درحالیکه کل متوسط بارندگی استان در سال، ۴۵۰ میلی متر است. علاوه بر این بارش‌های اخیر به صورت محلی و نقطه‌ای نبوده و در تمام نقاط استان رخ داده است. به ویژه در شرق استان که تا اول فروردین ۹۸ نیز بارش‌ها ادامه داشت و همین موضوع باعث ایجاد حجم عظیم رواناب شد و دبی اوج سیلاب ورودی به سد گلستان بالغ بر ۷۰۰ متر مکعب بر ثانیه محاسبه و در سد بوستان بالغ بر ۲۳۰ متر مکعب بر ثانیه اندازه‌گیری شد که مقادیر فوق در مخازن سدهای استان مدیریت و مقدار آن کاهش یافت به گونه‌ای که دبی اوج سیلاب پس از سد بوستان به ۱۰۲ متر مکعب بر ثانیه و دبی اوج پس از سد گلستان به ۵۴۵ متر مکعب کاهش یافت.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان افزود: مضافاً اینکه تمامی رودخانه‌های پایین سد گلستان و سد وشمگیر نیز همزمان با رودخانه‌های بالادست سدهای مذکور، دارای سیلاب زیاد بوده‌اند و رودخانه گرگانرود از محل شهر گنبد صرفاً توان عبور بخشی از سیلاب ایجاد شده در اثر بارندگی را دارد و ظرفیت رودخانه به طرف پایین دست نیز کاهش می‌یابد. به نحوی که حداکثر ظرفیت ایمن آب در بستر رودخانه گرگانرود حدود ۱۲۰ متر مکعب در ثانیه در شهر آق‌قلا است، درحالیکه حداقل دبی اوج سیلاب بعد از وشمگیر حداقل ۴۴۰ متر مکعب در ثانیه بوده است.

انتهای پیام