به گزارش بوشکان نیوز به نقل از مهر، آیت الله غلامعلی صفایی بوشهر صبح دوشنبه در همایش طلایه داران تربیت آموزش و پرورش استان بوشهر اظهار داشت: از دیرباز چند نظریه مهم در رابطه با دانش و پرورش مطرح بوده است که بیشتر بر تکامل و تناظر عرصه تربیت و آموزش تکیه داشته‌اند.

صفایی ادامه داد: در ابتدایی‌ترین نظریه در راستای این رابطه، آموزش و تربیت دو مقوله جدا از هم بوده است و بر دانش، عقلانیت میزان بوده است و پرورش بر نهاد وجدان و دل اساس بوده است.

وی تصریح کرد: طبق این نظریه، دانش فوق‌العاده بر روی عقلانیت مخاطب کار کرد و پرورش نیز عواطف را مدیریت کرد.

امام جمعه بوشهر با اشاره به اینکه در دیدگاه دوم نیز حوزه آموزش و پرورش تناظر وجودی دارند یادآور شد: در این دیدگاه، آموزش تأثیر بیشتری نسبت به حوزه پرورش دارد و نگاه این حوزه بر این است که با پرداختن به آموزش بدون شک تربیت پیش خواهد آمد.

نماینده ولی فقیه در استان اضافه کرد: دیدگاه دوم در ایران باستان نیز حکم فرما بوده است و با توجه به شعر توانا بود هر که دانا بود می‌توان به این موضوع پی برد.

وی با بیان اینکه در این دیدگاه تخصیص اعتبارات به سمت آموزش است اظهار داشت: این مکتب را علم محوری تعریف کرده‌اند و تمامی تئوریسین‌های این حوزه بر آموزش اصرار دارند و بر اساس این مکتب آموزش مایه تربیت و اخلاق نیز خواهد شد.

صفایی با اشاره به دیدگاه سوم که مکتب اخلاق محور است افزود: در دیدگاه سوم حوزه پرورشی بر حوزه آموزش مقدم است در این دیدگاه نظر بر این است که اگر پرورش راه بیافتد آموزش راه می‌افتد.

امام جمعه بوشهر ابراز داشت: جهان در حال تحول است و اگر ما تحول را مدیریت نکنیم تحول ما را مدیریت خواهد کرد.

صفایی با بیان اینکه در ساختار وجودی، انسان آن طور عمل می‌کند که فکر می‌کند و اعمال انسان طراوت شخصیت انسان است یادآور شد: معماری شخصیت انسان فوق العاده مهم است باید به معماری شخصیت بپردازیم.

نماینده ولی فقیه خاطرنشان کرد: پرورش تزکیه و مقدم است کسی که پرورش یابد خواهد دانست که علم ثروت واقعی است و به تحصیلات می‌پردازد.

امام جمعه بوشهر ادامه داد: ارزش علم در ساختار سازی شخص و جامعه است اگر شخص ایمان بیاورد خود به دانش می‌پردازد پس باید انسان‌های پرورش یافته را تولید کنیم آن زمان تمام درس‌های ما به خود حالت پرورشی می‌گیرد.

وی در پایان گفت: مربیان پرورشی نقش مهمی در تمدن سازی جامعه را دارند.

در پایان از کتاب مجموعه مقالات همایش علمی تربیت اسلامی و سبک زندگی آموزش و پرورش استان با حضور نماینده ولی فقیه در استان و مدیرکل آموزش و پرورش استان رونمایی شد.