وزیر بهداشت با تاکید بر لزوم رفع رانت در سازمان غذا و دارو گفت: هنوز در این سازمان رانت و امضاهای طلایی وجود دارد که باید این بساط جمع شود.

به گزارش بوشکان نیوز به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی در مراسم افتتاح مجموعه داروسازی اکتوور با بیان اینکه این مجموعه قرار بود قبل از عید افتتاح شود که به هر دلیلی نشد، گفت: بنده از دکتر پیرصالحی خواستم بررسی کنند که این کارخانه در چه مرحله‌ای قرار دارد که ایشان گفتند این مجموعه یکی از افتخارات نظام دارویی کشور است. حال شاید زیباترین اتفاقی که باید برای این مجموعه می‌افتاد این بود که امروز و هم زمان با ولادت امام زمان (عج) افتتاح می‌شد.

وی افزود: آنچه ما از امام زمان انتظار داریم این است که بیاید و عدالت گستری کند. زیرا امروز جهان و بشریت از بی عدالتی رنج می‌برند. بی عدالتی در عرصه توزیع منابع، بی عدالتی در توزیع منابع سلامت، بی عدالتی در بهره برداری از زمین و … در جهان وجود دارد. به هر ترتیب امروز صنعت دارویی کشور نیازمند رویکردی جدید است. من در شانزدهم بهمن ماه سال گذشته با اعتماد نمایندگان مجلس رأی اعتماد دریافت کردم. رأی اعتمادی که با بزرگ منشی عزیزان بالاترین درصد اعتماد بود. در برنامه‌ای که اعلام کرده بودم اولین گامم حمایت از تولید داخل بود.

نمکی ادامه داد: در زمان سرپرستی وزارت بهداشت اولین جایی که برایش تصمیم گرفتم سازمان غذا و دارو و مجموعه هیأت امنای ارزی بود. خیلی‌ها در آن زمان به سراغم آمدند که برخی‌شان خیرخواه بودند و برخی‌شان در لباس خیرخواهی می‌خواستند مرا اغفال کنند. انگار که با کودکی کم تجربه سر و کار دارند. می‌گفتند این کار را نکن و این مسئولیت را قبول نکن چرا که بدنام می‌شوی، من گفتم اصلاً من برای نام شهرت نیامده‌ام. من برای این آمدم که بدنام شوم و می‌دانم کجا آمده‌ام. من یک رسالت دارم و یکی از رسالت‌هایم این است که پاکسازی را باید نهادینه کنم.

وی افزود: بنده یک روز در کنار همرزمانم از مرزهای جغرافیایی دفاع می‌کردیم اما امروز باید از مرزهای اخلاق دفاع کنیم. در هفته گذشته در استان فارس ۱۲۰۰ کیلومتر را گشتم. در آنجا مادر شهیدی که دو شهید داده بود و تمام زندگی‌اش را فروخته بود تا بتواند درمانگاهی با نام فرزندانش دایر کند منتظر این بود که وزیر بهداشت جمهوری اسلامی برود تا این درمانگاه را افتتاح کند. حال چطور می‌شود که وزیر بهداشت جمهوری اسلامی وقتی بی اعتمادی عمومی را به دلیل فساد می‌بیند، تحمل کند؟ بنابراین پاک کردن این فساد رسالت بنده است. حتی اگر جانم را بر روی این کار بگذارم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه ما مدت‌هاست که قالی عمرمان از نیمه گذشته است، گفت: به همین دلیل من آقای دکتر پیرصالحی را صدا کردم و از ایشان خواستم که ماموریت‌هایی را انجام دهند. البته بنده دکتر اصغری را سالهاست که با پاکیزگی، صداقت و اخلاص می‌شناسم، اما احساس کردم ایشان خیلی توان در آمیختن با مشکلات سازمان را ندارند. باید توجه کرد که ما در نظام دارویی مملکت‌مان مشکلاتی داریم و اولین مشکل خود ما هستیم. اولین جایگاه پر مخاطره دولت و سازمان غذا و داروست. بنده آقای دکتر پیرصالحی را صدا زدم و اصولی را برایشان تعریف کردم. یکی از این اصول این است که باید صنعت تولید داخل را تقویت کرده و جلوی واردات بی‌رویه را بگیریم.

نمکی با بیان اینکه در این حوزه اقدامات خوبی انجام شده است، اظهار کرد: اما من هنوز از این اقدامات راضی نیستم و اخیراً هم به آقای دکتر پیرصالحی عرض کردم که گرچه در سازمان غذا و دارو کارمندان شریف کم نداریم، اما هنوز هم در این سازمان امضاهای طلایی وجود دارد و هنوز برخی به قول قدیمی‌ها دیزی‌شان پیش فر است و هنوز برخی می‌توانند در این سازمان از رانت استفاده کنند. برخی می‌توانند کارهای خودشان را جلو انداخته و کارهای دیگران را عقب بیندازند. این اصلاً مورد نظر من نیست و به دکتر پیرصالحی اعلام کردم که باید این شبکه پوسیده و مزخرف جمع شود و من برای آن زمانی را مشخص می‌کنم و بیش از این تحمل نمی‌کنم. حتی اگر قرار باشد خودم آنجا بنشینم این رانت را جمع خواهم کرد و با کمال وجود و با تمام قدرتم این کار را انجام می‌دهم.

نمکی ادامه داد: اگر منی که صنعت دارو را می‌شناسم و سال‌ها در این حوزه هلدینگ‌ها و کارخانه‌هایی را اداره کرده‌ام نتوانم این رانت را جمع کنم باید درش را ببندیم. من با تمام وجود در این کار ایستاده‌ام. باید سازمان غذا و دارو درست شود. باید همه چیز در این سازمان شفاف باشد.

ادامه دارد