برگزیدگان جشنواره جهانی فیلم فجر با اشاره به تأثیر تحریم‌های ناعادلانه بر ایران، با حضور هنرمندان خارجی معرفی شدند.

به گزارش بوشکان نیوز به نقل از ایسنا، آئین اختتامیه سی و هفتمین دوره جشنواره جهانی فیلم فجر به دبیری رضا میرکریمی عصر پنجشنبه پنجم اردیبهشت ماه با حضور مهمانان خارجی و تعدادی از هنرمندان و مدیران سینمایی ایران برگزار شد.‌

پل شریدر مهمان ویژه این دوره از جشنواره هم از حاضران در این مراسم بود که حسین انتظامی سرپرست سازمان سینمایی و علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی هم در آن شرکت کرده بودند.‌

در ابتدای این مراسم که با ۳۰ دقیقه تأخیر هم آغاز شد پس از پخش سرود جمهوری اسلامی و آیاتی از قرآن کریم و کلیپی با نریتوری حمید محمدی مجری برنامه‌های ورزشی پخش شد که مروری بر چهار سال جشنواره فیلم فجر و حضور مهمانان خارجی متعدد در این جشنواره داشت.

سپس رضا میرکریمی در سخنانی کوتاه گفت: از چهار سال قبل که مسئولیت این کار را به همراهی جمعی از خبرگان حوزه بین الملل برعهده گرفتم عادت داشتم در مراسم اختتامیه گزارش کار ندهم و امسال هم همین طور است، اما باید بگویم امسال با تحریم‌های یک سویه و ناعادلانه ای روبرو بودیم که نه فقط بر اقتصاد بلکه بر مسائل دیگری هم تأثیر گذاشت و با این حال هنرمندان زیادی سینمای ایران را همراهی کردند.

او با اشاره به شعری ترکی افزود: ما در یک سال گذشته کوچه‌های دلمان را آبپاشی کردیم تا هنرمندان جهان در یکی از قدیمی ترین فستیوال‌های دنیا شرکت کنند.‌

در ادامه باران نیکرو مجری که به زبان انگلیسی هم صحبت کرد جوایز بخش‌های مختلف را اعلام کرد.

نخستین جایزه به داوران نتپک اختصاص داشت که به فیلم «خط باریک قرمز» به کارگردانی فرزاد خوشدست تعلق گرفت.

این کارگردان جایزه خود را به بچه‌های کانون اصلاح و تربیت اهدا کرد و با تشکر از توماج دانش بهزادی گفت: امیدوارم هیچ زندانی نباشد که بخواهم از آن‌ها فیلم بسازم.

در بخش بعدی دیپلم افتخار بخش بین آبادیان به فیلم «شکستن همزمان بیست استخوان» به جمشید محمودی از افغانستان اهدا شد.

نوید محمودی برادر این کارکردان و تهیه‌کننده گفت: این فیلم دو اسم دارد و دو سال سخت برای این فیلم بر ما گذشت. امیدوارم همانطور که در دنیا از آن استقبال شده در ایران هم نمایش خوبی داشته باشد.

دیپلم افتخار بهترین فیلم جلوه گاه شرق از نگاه منتقدان به فیلم «اعلان» از ترکیه اهدا شد.

همچنین دیپلم افتخار صلح با حضور حسین انتظامی سرپرست سازمان سینمایی و رضا کیانیان به «امینه» از سوریه تعلق گرفت.‌

جایزه محمد امین هم که جایزه اخلاق است، به فیلم «حمید» از کشور هند اهدا شد.‌

در ادامه این مراسم تندیس و جایزه بهترین فیلم اول جشنواره به فیلم «جوان روسی» از روسیه رسید که فیلمبردار فیلم جایزه را به جای کارگردان گرفت و کلیپی هم از طرف تهیه کننده پخش شد.

در بخش آسیایی هم تندیس بهترین فیلم کوتاه به مهدی محمدنژادی از ایران برای ساخت فیلم قربانی تعلق گرفت. این فیلمساز تلاش برای به گوش رساندن صدای کودکان قربانی شده بویژه در جوامع سنتی را هدف اصلی خود از ساخت فیلمش عنوان کرد.

همچنین تندیس بعدی به فیلم عبور از مرز از چین اهدا شد.

خبر تکمیل می‌شود