امروز: سه شنبه, ۳ مرداد , ۱۳۹۶.وقت شما بخیر
سرخط خبرها :
تبلیغات
 • تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۸ مرداد ۱۳۹۲ | کد خبر : 743
     
 • بوشکان نیوز: اختلافات ناموسی در بوشهر به حدی درگیری به وجود می‌آورد که گاها منجر به قتل هم می‌شود متاسفانه کنترل این قتل‌ها دیگر در اختیار پلیس نیست که بتواند این موضوع را کم کند و امنیت را زیاد، بلکه این موضوع صرفا برمی‌گردد به آموزش و ارتقای فرهنگ که این موضوع هم فقط به…

  بوشکان نیوز: اختلافات ناموسی در بوشهر به حدی درگیری به وجود می‌آورد که گاها منجر به قتل هم می‌شود متاسفانه کنترل این قتل‌ها دیگر در اختیار پلیس نیست که بتواند این موضوع را کم کند و امنیت را زیاد، بلکه این موضوع صرفا برمی‌گردد به آموزش و ارتقای فرهنگ که این موضوع هم فقط به دست رسانه‌ها و مخصوصا صدا و سیما انجام می‌شود

  به گزارش بوشکان نیوز به نقل از اعتماد، اینها را سرهنگ «حسین بارونی» رییس پلیس آگاهی استان بوشهر می‌گوید و تاکید دارد این قتل‌ها با بالا بردن سطح آگاهی و فرهنگ مردم بوشهر قابل کنترل است. او که پیش از اینکه رییس اداره آگاهی استان بوشهر شود ۵ سال رییس آگاهی دشتستان نیز بود بیشترین آمار قتل‌های بوشهر را در چهار شهر تنگستان، گناوه، دیر و دشتستان می‌داند.

  «اکثر قتل‌های بوشهر بیشتر بر سر اختلافات ناموسی است. بارها دیده شده در بوشهر دختری که درباره خواستگارش به خانواده‌اش گفته توسط پدر یا برادرش به قتل رسیده است و بعد می‌گویند خون دختری که با مرد غریبه‌یی حرف بزند حلال است.»

  از نظر رییس پلیس آگاهی استان بوشهر که ۴۹ ساله است بیشترین جرمی که در این استان اتفاق می‌افتد مربوط به سرقت موتوسیکلت است که البته با تدابیر این پلیس آمار کشفیات این سرقت با افزایش روبه‌‌رو بوده است. این مقام انتظامی همچنین از خاص‌ترین پرونده‌های قتلی که در ذهن داشت مثال‌هایی زد که در ادامه می‌خوانید.

  در کدام یک از شهرهای استان بوشهر بیشتر وقوع قتل را شاهد هستیم و بیشتر بر سر چه مسائلی؟

  شهرهایی که بیشترین قتل‌ها را در آن شهر‌ها شاهد هستیم دیر، تنگستان، دشتستان و گناوه است. البته اینکه می‌خواهید بدانید در کدام یک از شهرهای بوشهر قتل بیشتری اتفاق می‌افتد اسم این شهرها نام برده شد ولی این به این معنی نیست که فکر کنید امنیت در این چهار شهر کم است، خیرفقط نسبت به شهرهای دیگر قتل بیشتری اتفاق می‌افتد وگرنه تعدادش بسیار محدود است.

  تعداد محدود یعنی چند قتل؟

  یعنی نهایت یکی،دو نفر بیشتر از شهرهای دیگر

  خب اگر تعدادش کم است که می‌شود مانند شهرهای دیگر بوشهر.

  ما با افزایش ۳۰ درصدی کشف قتل‌ها در امسال روبه‌رو بوده‌ایم. تعداد قتل‌های امسال نسبت به سال گذشته بسیار کاهش یافته است. در چهار ماهه اول امسال تنها ۶ قتل در کل استان داشته‌ایم که این نشان از امنیت بسیار خوب این استان دارد.

  این ۶ قتلی که اتفاق افتاده بیشتر با چه انگیزه‌هایی بوده و به طور کلی متهمان به قتل در این استان بیشتر بر سر چه موضوعاتی اقدام به این قتل‌ها کرده‌اند؟

  تقریبا تمام این قتل‌ها بر سر اختلافات ناموسی است. اختلافات ناموسی در بوشهر به حدی درگیری به وجود می‌آورد که گاها منجر به قتل هم می‌شود. متاسفانه کنترل این قتل‌ها دیگر در اختیار پلیس نیست که بتواند این موضوع را کم کند و امنیت را زیاد، بلکه این موضوع صرفا برمی‌گردد به آموزش و ارتقای فرهنگ که این موضوع هم فقط به دست رسانه‌ها و مخصوصا صدا و سیما انجام می‌شود. اینکه وقتی دختری خواستگار دارد بتواند به راحتی مطرح کند اصلا اتفاق بدی نیست اما در اکثر خانواده‌های بوشهری هیچ دختری حق گفتن چنین موضوعاتی به خانواده‌اش را ندارد و اگر هم کسی جسارت کند و بگوید معمولا چنین جرایمی اتفاق می‌افتد که واقعا تلخ است. در بیشتر این خانواده‌ها متاسفانه خون دختری که با مرد غریبه حرف بزند حلال است.

  درباره این قتل‌های ناموسی آیا پرونده خاصی در خاطر دارید که مثال بزنید؟

  فکر می‌کنم بهار سال گذشته بود که پسر۲۱ ساله‌یی خواهر ۱۶ ساله‌اش را صرفا برای اینکه پسری در راه مدرسه با او حرف زده بود با ضربات متعدد چاقو به قتل رساند. حتی متهم خودش هم اعتراف کرده که خواهرش حرفی نزده و پسر همسایه با او حرف زده است ولی توان دیدن این صحنه را نداشته است. خب این یکی از پرونده‌هایی بود که دختر واقعا بی‌گناه جان خود را از دست داده و در ذهن دارم. یکی دیگر از پرونده‌های ناراحت‌کننده‌تر هم که خیلی خاص بود خودکشی دختر به دلیل همین موضوع بود. دختری به خانواده‌اش درباره یک خواستگار گفته بود و برادر این دختر به حدی او را کتک زده بود که دختر پس از رفتن برادرش رگ دست خود را زد.

  پلیس آگاهی بوشهر برای کاهش قتل‌های ناموسی در این استان چه برنامه‌هایی دارد؟

  خدارا شکر قتل در هر سال نسبت به سال گذشته در بوشهر کاهش دارد به طوری که گفتم در چهار ماه اول امسال تنها ۶ قتل داشتیم که به جرات می‌توانم بگویم این آمار با هیچ استانی حتی قابل مقایسه نیست و ما تمام توان خود را به کار گرفته‌ایم که این آمار را به صفر برسانیم اما همان طور که پیش‌تر گفتم این موضوع به لطف ارگان‌ها و سازمان‌های دیگر ممکن می‌شود. اطلاع‌رسانی در آموزش و پرورش نیز در کنار رسانه‌ها می‌تواند سطح فرهنگ جامعه را به مراتب بالا ببرد و تفکر مردم را به سویی ببرد که دختر‌ها دیگر درباره این گونه مسائل از سمت خانواده خود در تنگنا نباشند.

  چه جرایمی در استان بوشهر بالاترین تعداد را شامل می‌شوند و در کدام یک از قسمت‌های بوشهر؟

  جرایم که در بخش‌های مختلف به تعداد مختلف پراکنده است اما اگر بخواهیم به طور کلی و درباره جرایمی که در تمام شهر‌های استان بوشهر بیشتر اتفاق می‌افتد صحبت کنیم باید به سرقت موتوسیکلت اشاره کنیم. سرقت موتور تنها جرمی است که در تمام شهر‌ها آمار بسیار بالایی دارد و مجرمان زیادی اقدام به این کار می‌کنند حتی در سنین پایین.

  با توجه به این موضوع، پلیس آگاهی بوشهر برای جلوگیری از این سرقت دست به چه اقدامی زده است؟

  ثبت شماره‌گذاری موتوسیکلت‌ها، گذاشتن دوربین‌های مداربسته در مراکزی که بیشتر این سرقت انجام می‌شود مانند پارکینگ‌های موتوسیکلت از جمله کارهایی است که ما انجام داده‌ایم.

  این اقدامات شما کاهش این سرقت‌ها را در پی داشته یا خیر؟

  در وقوع خیر ولی در کشف بله. این دوربین‌ها سال گذشته بسته به وسعت هر شهر و رفت و آمد بیشتر و کمتر در هر شهر نصب شد و نتیجه‌اش این شدکه در سه ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل با ۳۵ درصد افزایش کشف موتوسیکلت روبه‌رو بوده‌ایم که این آمار کشف آمار بسیار خوبی است. سال گذشته نیز نسبت به سال ۹۰ با افزایش ۲۵ درصدی کشف موتوسیکلت روبه‌رو بوده‌ایم.

  یعنی نصب دوربین فقط ۱۵ درصد با سال گذشته نسبت به دو سال قبل افزایش پیدا کرد؟

  البته که این آمار هم آمار ایده آل ما نیست و انتظار داریم کشفیات به صد در صد افزایش پیدا کند.

 • خبرهای مرتبط :

 • نظرات کاربران در "اکثر قتل‌های بوشهر بر سر مسائل ناموسی است"
  1. کامران گفت:

   با تشکر از اطلاع رسانی شما

  2. کامران گفت:

   سلام
   ممنون از حضورتون در وبلاگ ما
   اگه نمیگید پرو شده یه پیشنهاد دیگه دارم
   وقتی که کامنت میذاریم در زمان ارسال یک صفحه سوم نیز باز میشه که برای تائید کامنت است اگر امکان دارد تائید کامنت در همان صفخه دوم انجام شود
   با تشکر


  آخرین اخبار