خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها، علی حسینی: سفر رئیس جمهور و هیئت دولت به هر استانی برکاتی برای نقاط مختلف آن استان دارد و با توجه به مصوباتی که این سفر در پی دارد می‌تواند روند توسعه استان را شتاب بیشتری ببخشد.

رئیس جمهور و تعدادی از وزرای دولت در آخرین روزهای سال گذشته سفری را به استان بوشهر داشتند که علاوه بر افتتاح چند فاز پارس جنوبی و چند طرح و پروژه، چندین طرح مهم نیز آغاز شد.

طبق روال دیگر سفرهای استانی هیئت دولت، سفر رئیس جمهور به استان بوشهر نیز مصوباتی را در پی داشت و مقرر شد که طرح‌ها و پروژه‌هایی در استان بوشهر اجرا شود و اعتباراتی به برخی از طرح‌ها تخصیص یافت.

تصویب ۲,۰۳۵ میلیارد تومان اعتبار

عبدالکریم گراوند استاندار بوشهر با اشاره به تصویب اعتبارات عمرانی در سفر استانی رئیس جمهور گفت: برای اجرای ۶۰ پروژه عمرانی دو هزار و ۳۵ میلیارد تومان تخصیص یافته که ۵۰ درصد آن امسال پرداخت می‌شود.

کمترین سهم را در این پروژه‌ها شهرستان‌های جنوبی استان بوشهر دارند و این موضوع باعث نگرانی و ناراحتی اهالی مناطق جنوبی استان شده است در پیوست مصوبات سفر ریاست جمهوری که اخیراً توسط سازمان برنامه و بودجه کشور نهایی و ابلاغ شده، بیشترین اعتبار مربوط به بخش آب است، هرچند بیشترین پروژه در حوزه کشاورزی رقم خورده است.

اما نکته قابل تأمل در این پروژه‌ها این است که کمترین سهم را در این بین شهرستان‌های جنوبی استان بوشهر دارند و این موضوع باعث نگرانی و ناراحتی اهالی مناطق جنوبی استان شده است.

حق جنوب استان بوشهر داده شود

نایب رئیس شورای اسلامی استان بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: سهم شهرستان‌های جنوبی استان بوشهر خصوصاً شهرستان جم از مصوبات سفر رئیس جمهور ناچیز است و باید به صورت ویژه دیده شود.

حسن رمضانی با اشاره به اینکه سهم شهرستان جم تنها در برخی طرح‌های استانی و به میزان اعتبار نامشخص است، افزود: لیست پروژه‌ها و عدم توجه به شهرستان جم باعث نگرانی و ناراحتی مردم شهرستان شده است.

وی خواستار پیگیری این موضوع از سوی نماینده مردم شهرستان‌های جنوبی استان بوشهر در مجلس شد و افزود: پروژه‌های نیمه تمام شهرستان جم نیازمند تأمین اعتبار است و باید برای تکمیل آنها اقدامات لازم صورت گیرد.

رمضانی از استاندار و رئیس سازمان برنامه و بودجه استان بوشهر خواست تا با کارشناسی و تشریح دقیق طرح‌های استانی، به نگرانی مردم و شوراهای اسلامی در خصوص مصوبات سفر اخیر ریاست جمهوری پایان دهند.

لزوم اصلاح مصوبات سفر

نماینده جنوب استان بوشهر در مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در رابطه با تخصیص اعتبارات سفر ریاست جمهور به استان بوشهر گفت: طی سفر رئیس جمهور به شهرستان کنگان بودجه‌ای به کل استان تخصیص یافت که توزیع آن کاملاً ناعادلانه بود. از ابتدا بر تخصیص بودجه به صورت منصفانه به جنوب استان تاکید داشتم و تا زمان اصلاح عادلانه آن هم ادامه خواهم کرد.

در رابطه با پیگیری‌های صورت گرفته اظهار داشت: بعد از انتشار لیست اعتبارات در رسانه‌ها به سرعت موضوع را پیگیری کردیم و طی صحبت‌های متعددی که با وزارت کشور و استاندار داشتیم، مقرر شد که توزیع بودجه در سطح استان بازبینی شود و حق مردم جنوب استان در نظر گرفته شود.

الماسی در رابطه با مطالبه‌گری مردم جنوب استان بیان کرد: بعد از تخصیص اعتبارات موج گسترده‌ای از مطالبات محترمانه و به حق از طرف مردم مطرح شد که بنده نیز در صف اول این مطالبه گری‌ها در کنار مردم هستم.

اجازه اجحاف در حق مردم را نمی‌دهم

نماینده مردم شهرستان‌های دیر، کنگان، عسلویه و جم در مجلس شورای اسلامی افزود: از ابتدای دوره کاری خود تا کنون هرگز اجازه اجحاف در حق مردم منطقه خود نداده‌ام و تا روزی که هستم هم چنین اجازه‌ای به هیچکس نخواهم داد.

الماسی بیان کرد: موارد دیگری از اجحاف در حق مردم جنوب استان بوشهر وجود دارد که در صورت عدم اصلاح رویه با مردم منطقه در میان خواهم گذاشت.

مردم شهرستان‌های جنوبی استان بوشهر انتظار دارند که مسئولان استان هرچه سریع‌تر نسبت به اصلاح مصوبات اقدام کنند و یا اینکه پاسخ قانع‌کننده‌ای در این زمینه برای مردم داشته باشند.